19
Mar

Potkan Kráľ

   Odoslal Asarat a zaradil do Knihy, Nezaradené, Oznamy, Postrehy, Príbehy

Tú noc bolo Changi prázdne. Bez ľudí. Ale hmyz zostal.
A potkany.
Tie tam stále boli. Pod barakom. A veľa ich zomrelo, lebo väznitelia na ne zabudli.
Ale najsilnejší prežili.
Adam trhal drôt, aby sa dostal k potrave, ktorá ležala pred jeho klietkou, zápasil sním tak, ako sním zápasil, odkedy ho tam zavreli. A jeho trpezlivosť nezostala bez odmeny. Bočnica klietky povolila a on sa vrhol na potravu a zožral ju. A potom si oddýchol a s novou silou sa vrhol na ďalšiu klietku a po čase sa nakŕmil mäsom, čo v nej našiel.
Eva sa pridala k nemu a on sa nasýtil jej a ona jeho a potom zháňali potravu spoločne. Neskôr sa zosypala celá strana zákopu a veľa klietok sa otvorilo a živí sa kŕmili mŕtvymi a slabí živí sa stali potravou pre silných živých, až napokon všetci čo prežili, boli rovnako silní. A potom bojovali medzi sebou a kŕmili sa.
A Adam vládol, pretože bol Kráľom. Až do dňa, keď ho opustila vôľa byť Kráľom. Potom zomrel, lebo sa stal potravou pre silnejšieho. A kráľom bol vždy najsilnejší, Kráľom nie samou silou , ale prefíkanosťou a šťastím a silou, všetkým dovedna.
Medzi potkanmi.

Úryvok s knihy

JAMES CLAVELL
POTKAN KRÁĽ

Môj komentár, ako dodatok ku skutočnostiam života.

Sila, prefíkanosť, inteligencia, to je to, čo mnohým chýba. A potom sa dopustia fatálnej chyby a zomrú.
Nie na slabú vôľu žiť, ale na nedostatok sily, prefíkanosti a inteligencie.

Tento príspevok bol odoslaný v Thursday, March 19th, 2009 o 19:14 a je zaradený pod Knihy, Nezaradené, Oznamy, Postrehy, Príbehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

2 komentárov

 1 

Áno, tak je ako píšeš. Mnoho z nás to aj má, myslím, silu, prefíkanosť a inteligenciu ale čo keď to využívajú sami proti sebe tým, že to využívajú voči všetkým. Každý chce byť ten Adam, každý chce vládnuť a byť vo svojom vnútri uznaný a obdivovaný navonok avšak, kde je nejaká hierarchia a jej prapôvod? Čo si snáď niekto myslí, že život a my ako jeho súčasť sme vznikli len tak? Nie, boli sme vytvorení a teraz očakávame, že aj tvorcovia sú len hmyz? Podaktorí v tom žijú a budú žiť. Iní sa budú tváriť, že navonok sú skromní a že oni Adamom nechcú byť. OK, je to tak, avšak keď znova padneme, a potom budeme spoločne riešiť príčinu, bude neskoro. Skúsme pootvoriť trošku tie klietky a spojme sa, aby prišiel nový Adam, či Eva a prelomme to v nás ako aj navok, to, čo si myslí, že je večné a nemenné a zároveň to ovplyvňuje naše životy natoľko, že sa sami občas strácame v dôvere toho, kto sme a na úkor toho postrádame práve silu, prefíkanosť ako aj inteligenciu.

March 19th, 2009 at 20:03
 2 

Ašarat
A čo, keď to stádo potkanov, na ktoré si evidentne myslel, nepochopí?
(odvolávam sa na našu dnešnú komunikáciu)
Neviem, či toto je cesta ukázať, kde má toto stádo svoje hniezdo, poprípade stáda, svoje hniezda.

March 19th, 2009 at 22:23

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.