17
Oct

Sila myšlienky

   Odoslal Maat a zaradil do Mágia, Postrehy, Zamyslenia

V poslednej dobe sa moja pozornosť dosť často obracala k téme „sily myšlienky“ a k myšlienkovým útvarom vo všeobecnosti. Nielen na poli mágie, ale aj v prístupe k sebe samému, má práve táto téma akúsi nosnú hodnotu. Vedomie, podvedomie, nadvedomie… to všetko sú naše vnútorné „kompozity“, ktorými disponujeme a majú skutočne veľkú moc. Môžu tvoriť, môžu ničiť.

Všetko o čom denne premýšľame, všetko čo hovoríme a píšeme, všetko na čo upriamime svoju pozornosť (a znova produkujeme myšlienky…), svojím spôsobom ovplyvňuje realitu a zrkadlí sa nielen na kvalite nášho vonkajšieho hmotného života a jeho „osudových linkách“, ale aj na kvalitu prežívania nášho samotného vnútra. Ak si slová písané kurzívou vytrhneme z kontextu a pochopíme ich, zistíme, že opätovne cyklicky nadväzujú zas na „kvalitu vonkajšieho života“… Aj tu sa uplatňuje staré známe cyklické „ako navonok, tak vo vnútri…“.

Všetko sa začína myšlienkou. Samotné slovo (či už písané alebo vyslovené) je až jej produktom.  V počiatočných úvahách som sa zamýšľala prednostne nad tým, čo je vlastne myšlienka… a ako je vyjadrená, ako sa manifestuje v jemnohmotnej sfére. Myšlienka je energetická vlna vibrujúca na určitej frekvencii.  Dá sa povedať, že v akejsi absolútne nultej úrovni, tvorí myšlienka realitu – je jej základom na pretvorenie sa do hmotnej sféry. Predstavme si, že každá myšlienka je energetickou štruktúrou a nesie v sebe určité „zafarbenie“, emóciu, zámer, program. A teraz si skúsme predstaviť veľa myšlienok, milión myšlienok, hotové pole myšlienok, ktoré vyprodukujeme. Ak je teda myšlienka energia, ovplyvňuje nás jej vibrácia a nezáleží kto je jej producentom ak sa nachádzame v poli daného myšlienkového útvaru. Zjednodušene povedané – môžeme mať pozitívne a harmonicky naladenú myseľ a k tomu aktuálne patričné vyžarovanie, ale ak sa dostaneme pod pôsobenie neharmonických a ťažších myšlienkových útvarov, budú nás ovplyvňovať. Minimálne tým, že budeme musieť vynaložiť vôľu a silu na vyrovnanie frekvenčného rozdielu, alebo na obrnenie sa pred vplyvom neželaného pôsobenia.

Ak pracujeme s konkrétnou myšlienkou vedome, opakovane a sledujeme určitý cieľ, vzniká tým akýsi myšlienkový útvar. Riadený a vedomý myšlienkový útvar – môžeme povedať aj „energetické pole“. Tvorivá, alebo ničivá sila týchto myšlienkových útvarov sa dokáže meniť. Pokiaľ ako ich tvorcovia, meníme informáciu, zámer, emóciu v našej myšlienke, môžeme tým v sebe a okolo seba vytvoriť doslovne nevídanú premenu (v negatívnom ale aj pozitívnom zmysle). Myšlienkové útvary sme schopní ovplyvňovať (vedome aj nevedome), určitým spôsobom ich pretvárať alebo ich nechať z pozície civilného človeka zaniknúť tým, že ich nebudeme dotovať energiou. Nech čitateľa nemýli, ak píšem vyššie uvedené riadky našité skôr na civilnú formu ľudského JA.

Akýkoľvek zámer, ktorý chceme aby sa pretavil do hmotného prejavu, musí byť podporený na úrovni energetických polí. A tam niekde v tom momente, sa začína odvíjať príbeh samotnej myšlienky.

Pre mága je práca s vedomím, myšlienkou a slovom určitým základovým kameňom. Skúsenejší mág dokáže práve na báze týchto zákonitostí vytvárať tzv. egregory – takpovediac samostatne existujúce energetické zhluky, tvorené riadenou myšlienkou, ktorá je podbitá zvolenou emóciou a nesúca v sebe určitý program. Ak sa s týmto okruhom mágie ešte len – nazvime to – „hráme“ a skúmame naše možnosti, takmer vždy sa stane, že náš prvý “výtvor” sa nám trochu vymkne spod kontroly. Buď na niečo pri jeho vytváraní pozabudneme, nepremyslíme si vopred čo a ako ideme robiť, alebo sa stáva, že hoci ho vytvoríme schopne, zabudneme naňho. Pokiaľ je egregor vytvorený “se vším všudy” správne, tak nesie narozdiel od klasického myšlienkového útvaru jeden atribút navyše – vie sa dostať mimo našej kontroly a naberať známky niečoho, čo môžeme označiť ako jeho vlastnú inteligenciu. Už nie je “len” zhlukom energetiky v priestore, ktorá v sebe nesie program. Stáva sa samostatnou existenčnou jednotkou.

Možno nás prekvapí, ak poviem, že nielen mágovia dokážu tvoriť egregora. Človek nemusí mať k mágii absolútne žiaden vzťah, nemusel sa nikdy o štúdium tejto vedy ani lakťom obtrieť a predsa má tú schopnosť niečo takéto vytvoriť. Tvoria všetci. Avšak nevedome (resp. nevnímajúc a neuvedomujúc si dôsledky), neriadene. Človek sám si vytvára v sebe silné myšlienkové útvary, ktorým dáva dostatok sily na ich existenciu a pretavenie sa do hmotnej manifestácie a sám si je (v závislosti od povahy vytvorených útvarov) strojcom svojho „šťastia“ – života, smeru akým sa ten život bude uberať a charakteru náboja, ktorý bude v jeho živote prevládať.

Naše myšlienky doslovne tvoria náš život. Ak si toto uvedomíme, preberieme plnú zodpovednosť za formovanie „tvaru a príchute“ našich dní. Rovnako tak sa budeme môcť hlbšie zamyslieť nad tým, či by sme mohli niečo vo vlastnom živote zmeniť – za pomoci transformácie spôsobu akým denno denne rozmýšľame. Dostávame sa k pohľadu, kedy nám začína byť jasné, že všetko si tvoríme my sami a tiež, že všetko môžeme zmeniť – jedine my sami a jedine v sebe. Odtiaľ totiž – od každej jednej novej myšlienky, sa začína odvíjať celý náš svet. Čo nás kedy dostane k takémuto pohľadu a k akčnosti, ktorými v sebe tieto zmeny myšlienok skutočne vyvoláme, nie je vôbec podstatné.

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, Október 17th, 2018 o 12:36 a je zaradený pod Mágia, Postrehy, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

10 komentárov

 1 

Inak povedané, dávajte si pozor na to čo si želáte, aby sa vám sny nesplnili. 🙂

Október 17th, 2018 at 15:11
 2 

" Vedome pôsobiť na svoje podvedomie " a tak riadiť svoj život...život je ako rieka, niekoho unáša, niekto sa v nej snaží plávať a " niekto " riadi jej tok, silu a smer...

Október 17th, 2018 at 17:35
 3 

Myšlienky a slová majú veľkú moc. Povedala by som, že slová majú ešte väčšiu moc ako myšlienky. Myšlienky sú v podstate tiché slová. Tým, že vyslovíme myšlienku nahlas, dávame jej ešte väčšiu silu. Keď som chodila po vonku v zime menej oblečená, alebo keď som trávila nejaký čas s ľuďmi, ktorí mali chrípku, ľudia mi hovorili: “Budeš chorá”. A ja som hrdo odpovedala: “Nebudem chorá, ja nebývam chorá”. Neskôr som si všimla, že vždy keď som povedala “Nebudem chorá”, tak som o pár dní na to ochorela. Moje podvedomie si to preložilo ako “Budem chorá”, jednoducho vynechalo predponu “Ne”. Podvedomie nepozná zápor. Preto by sme si mali dávať pozor aj na to, čo hovoríme. Ak mi dnes niekto povie “Budeš chorá”, keď ma vidí behať bosú v chladnom počasí, tak mu odpoviem “Prečo by som mala byť chorá?”. No a zatiaľ som neochorela.
Spomínaš egregora. Z Tvojho textu som pochopila, že egregorom nazývame energetické pole myšlienky, činnosti, názory, ideológie, je teda astrálnou reprezentáciou kolektívnej mysli. Teda niečo ako skupinový duch.
Prakticky každá spoločenská skupina má svojho egregora.
Myslím, že všetko čo nás obklopuje má teda svojho egregora. Tento môže v kolektívnom vedomí vznikať, rásť, ale aj zanikať, pokiaľ jeho energia už nie je sýtená našou energiou.
Egregor býva najsilnejší vtedy, keď sa účelovo pracuje na jeho posilnení.
Môžu to byť ušľachtilé ideály, nápady, aj zvrátené ideológie, či činnosti. V súčasnosti medzi najsilnejšie patria egregory peňazí, moci a sexu.
Čiže čím viac sa zaoberáme napr. peniazmi, či už na ne myslíme kladne, či záporne, či ich zarábame veľa, alebo málo, tým viac našej energie prúdi k egregorovi peňazí.
A čím viac energie téme peňazí venujeme, tým viac jej strácame vo svojom živote, a o to viac sme od peňazí závislí, či už ich máme prebytok, alebo nedostatok. Podobne je to s mocou, sexom, zdravím… A je paradox, že či ich máme veľa, či málo, neprinášajú nám vytúženú radosť a šťastie. Alebo len krátkodobo. Možno je to preto, že sa príliš zameriavame na úspech v práci, na dosiahnutie čo najvyššieho zisku.
Jedným z egregorov je egregor spánku, živený energiou mnohých ľudí, ktorí nevedia odpočívať, nemôžu spať a trávia noci v „spoločnosti“ obrazoviek televízorov, alebo počítačov.
Alebo egregor jedla. Koľko času mu venujeme, koľko závislostí na jedle nás ovláda, koľko frustrácií z nadmernej, alebo nízkej hmotnosti nás trápi. A pritom máme veľa informácií ako zdravo jesť, ako sa hýbať.
Pokiaľ však pristupujeme k životu s plným vedomým, môžu nám egregory pomáhať.
Egregor má veľmi rád tradície.
Je to skvelá téma, veľmi zaujímavá, som veľmi rada, že sa môžem do tejto diskusie zapojiť.
Ďakujem

Október 17th, 2018 at 18:54
 4 

Ja som sa jednoho času pristihla pri tom, že akonáhle som vyhlásila že niečo sa určite nikdy nemôže stať, tak sa to vzápätí stalo 🙂 akoby vesmír zdvihol obočie že "Faaakt? Tak sa dívaj!" 🙂 Bolo celkom zaujímavé to sledovat, ale keď si už človek raz všimne nejaký vzorec, začne podľa neho prispôsobovať svoje myslenie a konanie a dokáže takúto "srandičku" nakoniec aj využiť vo svoj prospech. Ale pre istotu už aj tak nikdy nehovorím nikdy 😉

Okrem toho je svätá pravda, že čomu venujeme vo svojich myšlienkach čas a energiu, to k sebe aj priťahujeme. Ak sa stále zaoberáme svojim zdravotným stavom a pozorujeme každý záchvev, ľahko sa staneme nielen hypochondrom, ale aj reálne chorým človekom. A tak podobne. Skrátka treba trošku dávať pozor na svoje myšlienky a reakcie či už vedomé alebo podvedomé a príliš sa neutápať v negativizme, lebo sa nám pri trochu silnejšej vôli začne naozaj reálne zhmotňovať. A otočiť naopak takéhoto dobre živeného "egregora" niekedy môže byť veľmi náročné a zdĺhavé.

Október 17th, 2018 at 19:11
 5 

Inak prečo vždy keď napíšem nejaky koment tak tu zvládne na pár dní hrobové ticho? 🙂

Október 18th, 2018 at 21:09
 6 

@Tara, aby to nebolo pár dní, ale len jeden a aby som prerušil tohto tvojho egregora, tak píšem. Chcel som už včera, ale nevidalo. 😀

Toto je veľmi zaujímavá téma, ktorú sme pred pár dňani rozoberali s kolegyňou Maat a Sárou v aute.
Zaujalo ma práve to, že keď si človek (nevedome) alebo aj mág (vedome a cielene) vytvorí egregora, je to zhluk energetiky s vlastnou inteligenciou a do istej miery aj vôľou a dalo by sa to prirovnať, že sa stáva bytosťou s vlastnou identitou alebo lepšie povedané existencia s vlastnou identitou. Tento egregor pokiaľ ho nemáme pod kontrolou, si začne robiť, čo chce a robí šarapatu. Najčastejšie sa to stáva, keď na neho zabudneme, alebo mu dlhšie nevenujeme pozornosť, tak si robí čo chce a robí nám neplechu a veľmi ťažko sa toho potom zbavuje. Egregora treba stále kontrolovať lebo keď zistí, že to nerobíme, je to ako dieťa, na ktoré keď nedávate pozor, začne robiť to čo nemá. Takže ak si niekedy takéto niečo vytvoríme, pozor na to, na deti treba dávať pozor, inak nám prerastú cez hlavu 😀

Táto téma v aute o egregoroch ma dosť zaujala a zaujímali by ma skúsenosti aj ostatných kolegov alebo informácie, ktoré máte.

Október 18th, 2018 at 23:01
 7 

Už len samotná myšlienka zaoberať sa myšlienkami je vlastne z istého pohľadu zvláštnosťou. Keď si uvedomíme, že myšlienky sú skutočne merateľné, sú vlnením, ale sú produkované materiálnou mozgovou hmotou a zároveň dokážu aj samotnú hmotu ovplyvňovať.

Toto je jedna veľká téma, ktorou sa zaoberá nielen filozofia mysle, ale aj moderná veda a je to niečo, čo aj mňa do veľkej miery zaujíma. Dokonca v rámci filozofie mysle sú aj smery, ktoré skúmajú možnosť príčinného následku myšlienky. To znamená, že myslenie a myšlienky sú produktom istých operácií a istú formu myslenia by mohli mať tak isto aj stroje. A myslenie človeka sa redukuje tiež na strojové. Je operačný systém počítača a jeho chyby len náhoda, alebo prejavom istého myšlienkového procesu? Môže naprogramovaný systém spraviť chybu? Ako to, že zamrzne Windows? Navyše čo by človek urobil, keby ho počítač poprosil, aby ho nevypínal? Toto je experiment, ktorý robili s ľuďmi a dopadol veľmi zaujímavo.
Otvoriť otázku myšlienok a myslenia je tak trochu ako načrieť do Pandorinej skrinky. Ale práve tam to začína byť zaujímavé 🙂

Pre mňa je preto tiež ovládanie myšlienok uchopenie vlastného sveta a jeho stvorenia a samotné uvedomenie si myšlienky dôkazom duality človeka a tak isto značnej formy jednoty, kde nič neexistuje odtrhnuto od iného. Tu a veľmi zaujalo Maat prepojenie egregora s hmotou. Lebo ak je egregor dosť silným vlastne tak preberie kontrolu myšlienok samotného jeho tvorcu a to aj tým, že preberie moc nad samotnou hmotou. Lebo vlastne len myšlienka napríklad na drogu nestačí, je previazaná s dopamínovými receptormi a tu už začína dosť zaujímavá mágia 🙂

Je veľmi zaujímavé sledovať ovládanie telesných funkcií mysľou, čo ma vždy privádza k otázke: Kým, vlastne sme? Ak by sme si totiž všetko rozmenili na drobné, celá hmota je len zoskupenie atómov a čo je vlastne atóm, elektrón, protón a väzby medzi nimi, ktoré utvárajú svet? Už aj kvantova fyzika potvrdzuje, že realita sa mení jej vnímaním. Takže vlastne subjekt určuje objekt, ale aj objekt je z iného pohľadu subjektom a toto je celkom dosť dobrý labyrint myšlienok. 🙂

Inak k tejto téme je zaujímavý dokument „Cesta do hlubin mozku“, je to viac častí, ale sú na youtube, pre mňa to boli zaujímavé poznatky a nové podnety na myšlienky 🙂

Veľmi by ma tiež kolegovia zaujímalo, akú máte skúsenosť práve s prácou s myšlienkovými útvarmi a egregormi.

Október 19th, 2018 at 07:07
 8 

Je hromový rozdiel medzi tým,čo vytvorí mág a tým čo vytvorí civilný človek... Hoci ide o principiálne dve rovnaké záležitosti,nie je to celkom tak - sú veci a "veci" 😉 Všetko sa nám (a nielen v mágii) môže vymknúť z rúk, egregor teda výnimka bohužiaľ rozhodne nie je. Neprirovnávala by som ho k dieťaťu, ale skôr k bojovému psovi, ktorý má nadanie a predpoklady zaútočiť a ublížiť. To sa pravdaže bavíme o vedome, cielene vytvorených egregoroch, so zámerom atď. Existuje X možnosti ako ho vytvoriť kontrolovane, čo všetko dodržať, ktoré kroky v postupe si prispôsobiť a podobne a dodnes si pamätám svoj prvý vytvor, aj chyby ktorých som sa dopustila. Až na základe toho, som si neskôr radšej pozrela literatúru, ktorá pojednáva o tvorbe egregorov. Kritické po radostnom vytvorení je uvedomiť si, že sme nemysleli na moznosť jeho "zrušenia" 🙂 🙂

Hermes : myšlienka zaoberať sa myšlienkou, sa naplno dostane k slovu na najbližšej výučbe a to tak "se vším všudy", patrí to k základom výučby mágie 🙂
V kvantovej fyzike je preferovaný jeden "merateľný" fakt, ktorý by sa zjednodušene dal povedať takto - že realita sa stáva realitou až keď má pozorovateľa a pozorovateľ ovplyvňuje pozorované... Ak hĺbkovo pochopíme nádhernú jednoduchosť tohto výroku, tak sa na tomto dá myslím celkom slušne stavať. Mám rada "technicko - empirické" pozadie mágie, je v dnešnej dobe žiadúce na uchopenie fungovania mágie ako takej, ale rovnako tak mám rada jej pravú starobilú podstatu, ktorá vysvetlenia nepotrebuje a... mám rada rovnováhu medzi nimi 🙂
K tomu testu, pokusu, o ktorom píšeš - živo som si predstavila moment kedy by ma počítač poprosil, aby som ho nevypinala... a bolo by to zrejme to posledné o čo by ma stihol poprosiť... 🙂

Október 19th, 2018 at 07:49
 9 

No, tak to sa na tento víkend teším, bude zjavne nabitý:) Inak práve som tiež pár dní dozadu čítal niečo o egregoroch a larvách...:) Maat máš úplnú pravdu. Aj kvantová fyzika vlastne do istej miery hovorí len trochu sofistikovanejšie, čo už dávno Berkeley so subjektívnym idealizmom načrtol. Ono niekedy akoby sme nachádzali veci, ktoré už kedysi boli vynájdené. Respektíve neobjavovali, len popisovali svet rôznymi názvami.

Som rád, že si tak rýchlo vyriešila spor so svojim počítačom. :)) Ja zaň často sadám s očakávaním, čo mi zas vyvedie 🙂 Až mám niekedy pocit, že on je v našom vzťahu ten silnejší :))))

Október 19th, 2018 at 09:52
 10 

Myšlienka je nositeľom moci, ktorá presahuje normálne ľudské možnosti – či už smeruje ku konaniu dobra, alebo zla.
A z myšlienky vzniká SLOVO.

Slovo nie je len zvuk , či písmo. Slovo je posolstvo. Slovo je nositeľom moci, ktorá presahuje normálne ľudské možnosti – či už smeruje ku konaniu dobra, alebo zla.
No tvorí sa v myšlienke a pretavuje sa do slova a stáva sa zákonom.

Veľa vecí mág robí cez svoju myseľ a vôľu. Myšlienka sa teda pretavuje do reality a stáva sa zákonom vo svete živých.

Pozor teda na vôľu a myšlienku mága - môže pomáhať i škodiť.
Silný mág dokáže silou vole aj ... .

Október 19th, 2018 at 13:31

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.