Teória čínskej medicíny sa zaoberá hlavne činnosťou tzv. základného kozmického zákona, ktorý sa v jednej zo svojich mnohých podôb môže prejaviť ako zdravie či choroba človeka. Základnými pojmami teórie TČM sú Jin, Jang a Čchi a od nich vedie cesta k pojmu Tao.

Taoisti tvrdia, že vysvetliť význam slova Tao je prakticky nemožné. Lao-C’ povedal, že Tao, o ktorom sa dá hovoriť, nie je to večné Tao. Večné Tao totiž leží niekde za hranicami rozumového chápania bežného človeka. Dalo by povedať, že je to pôvod všetkého bytia. Je to nediferencovaný, jednoliaty celok a tvorí jednotu všetkých vecí a rovnako aj jednotu vesmíru. Z tejto jednotnosti sa vynárajú dve základné zložky energie Čchi – Jin a Jang.

Vlastnosti Jin-Jangu
V podstate všetko na svete má podľa TČM polárnu povahu. Deň je rozdelený na deň a noc, pohlavie na mužské a ženské, teplota je horúca a studená, smer je hore a dole, umiestnenie vo vnútri alebo vonku, atď. Popísať Jin a Jang je možné len vo vzťahu jedného k druhému. Jin a Jang sa od seba nedajú oddeliť. Tak ako nie je tma bez svetla, predná časť bez zadnej, nie je teplo bez chladu, ostrov bez mora, nie je ani zrodenie bez smrti. Napätie medzi Jinom a Jangom je hybnou silou všetkého vo svete. Tieto dve energie pôsobia proti sebe, ale súčasne sa neprestajne usilujú o vzájomnú rovnováhu.
Jin a Jang sa môžu na seba navzájom premeniť. Každá z nich obsahuje aj zárodok svojho protikladu, takže môže dôjsť k prevráteniu pôvodného stavu na jeho opak. Tento prechod jedného do druhého sa neustále cyklicky opakuje (deň a noc, leto a zima). TČM ale neoddeľuje príčinu od následku – deň nie je príčinou noci, leto nespôsobuje zimu. Proste len jedno prechádza a druhé nasleduje.

V TČM boli definované štyri základné vlastnosti vzťahu medzi Jinom a Jangom:
1) Jin a Jang sú vo vzájomnom protiklade
2) Jin a Jang v sebe navzájom korenia – obsahujú svoj protiklad
3) Jin a Jang sa vzájomne prevažujú, niekde prevláda Jin a niekde Jang
4) Jin a Jang sa na seba navzájom premieňajú

JIN

JANG

ženský princíp mužský princíp
pasivita aktivita
zem nebesia
Mesiac Slnko
smrť život
nehybnosť pohyb
forma beztvárnosť
hmota energia
voda oheň
jeseň a zima jar a leto
noc deň
chlad teplo
vlhko sucho
tma svetlo
ťažké ľahké
kalné čisté
mäkké tvrdé
klesajúce stúpajúce
dole hore
vpravo vľavo
vo vnútri na povrchu
husté rozptýlené
dostredivé odstredivé

Jin a Jang v ľudskom tele

TČM objasňuje v prvom rade pôsobenie a činnosť Jin-Jangu v ľudskom organizme. Človek je chápaný ako spojenie energie nebies (Jang) a zeme (Jin). Rovnako aj každá časť tela je odrazom mechanizmu Jin-Jangu. Obsahuje v sebe obidve zložky, z ktorých vždy jedna prevláda. Jin-Jangu sprevádza v podstate celý životný cyklus od počatia k narodeniu, rastu a úbytku síl až k smrti.
V rámci ľudského tela sú vnútorné orgány Jinové, chránené pred vonkajšími vplyvmi, vo vzťahu k nekrytej koži a svalom, ktoré sú Jangové. Dolná časť tela sa dotýka zeme a je k nej pripútaná (Jin), zatiaľ čo horná časť sa môže voľne pohybovať (Jang). Predná časť tela môže byť chránená skrížením rúk a skrčením nôh (Jin), kým chrbát je nechránený na povrchu (Jang). Jang sa v tele pohybuje viac na povrchu, ochraňuje a vytvára niečo ako štít proti vonkajším vplyvom. Jin koluje vo vnútri, zásobuje a vytvára výživnú esenciu pre celé telo.

Jin-jang ako príčina ochorenia

Čchi prúdiaca v tele človeka je v ideálnom stave, keď sú jej dve zložky Jin a Jang v dokonalej rovnováhe. Akonáhle sa táto harmónia poruší, narúša sa správna činnosť vnútorných orgánov a tak vzniká chorobná stav. Ten môže byť spôsobený štyrmi základnými poruchami tejto rovnováhy:

Chorobné stavy z plnosti

  • teplo z preplnenosti Jangu: nadmerné množstvo Jangu v Čchi a v krvi, príznaky: horúčky, potenie, sucho v krku, rýchly pulz
  • chlad z preplnenosti Jinu: nadmerné množstvo Jinovej zložky, príznaky: zimomravosť, bolesti brucha, hnačky, studené končatiny, potenie, zimnica

Chorobné stavy z prázdnoty

  • teplo z prázdnoty Jinu: nedostatok Jinovej zložky v tele, príznaky: návaly horúčky, silné potenie, dlhodobé zvýšenie teploty, pálenie chodidiel a dlaní, chudnutie
  • chlad z prázdnoty Jangu: nedostatok Jangu, príznaky: bledá tvár, studené končatiny, malátnosť, psychická únava, slabý pulz

Diagnostika

Príčina choroby sa v TČM zisťuje pozorovaním, počúvaním, otázkami a nahmataním pulzu.
Podľa farby pokožky sa dá určiť, či ide o povrchové (jasná a svieža pokožka) alebo vnútorné ochorenie (tmavá a zvädnutá pokožka). Pokiaľ má choroba Jinový charakter, je teda spôsobená nedostatkom alebo preplnenosťou Jinu, pokožka je matná, bledá až s nádychom do zelenkava. Ak je choroba skôr Jangová, pokožka má žltú alebo červenú farbu.
Ďalej sa v rámci diagnostiky počúva zvuk dýchania a hlasu. Jinová choroba sa dá spoznať podľa nízkeho, slabého hlasu, málovravnosti a podľa slabého a tichého dýchania. Choroba s Jangovým charakterom sa prejavuje vysokým a hlučným hlasom, výraznou gestikuláciou, silným a prudkým dýchaním.
Vo všeobecnosti, pokiaľ je pulz silný, povrchový a rýchly, je to prejav poruchy Jangu. Naopak pomalý, slabý a hlboký pulz naznačuje problém Jinu.

Liečenie

Pri preplnenosti niektorej zložky energie platí zásada, že „plnosť treba vypustiť“. Teda je nevyhnutné odstrániť blok vytvorený nahromadením energie Čchi alebo zhustením niektorých iných zložiek (napr. krvi). Ak je jedna zložka Čchi oslabená, treba ju doplniť. V zásade sa najprv dopĺňa oslabená zložka, až potom sa vyprázdňuje preplnená.
Pri nedostatku „prázdnotu treba doplniť“. Oslabená zložka sa doplní, druhá sa nebude vypúšťať.

Tagy: , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Utorok, September 3rd, 2013 o 17:08 a je zaradený pod Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentárov

 1 

Asi budem cakat na pokracovanie

September 9th, 2013 at 07:39
 2 

Pokračovanie bude a budem to myslím aj učiť kúsok, tak uvidíme čo z toho vzíde 🙂

September 9th, 2013 at 08:16
 3 

Určite to bude poučné a možno si to prídem s dovolením vypočuť.

September 9th, 2013 at 11:49
 4 

Nedávno sme sa s kolegami bavili na tému čo je " biele " čo je " čierne ", prečo som aký som...Doporučujem prečítajte si pozorne tento článok, kto máte určitú dilemu a z nadhľadu si utvorte vlastný názor...

September 9th, 2013 at 18:55
 5 

Velmi pekne a zrozumitelne napisane. Tesim sa na pokracovanie pripadne prednasku 🙂
Osse... ano pamatam si tuto debatu... jing jang je v kazdom z nas... a kazdy z nas sa prejavuje bud viac jingovo alebo jangovo vzhladom na situacie, ktorym celi. Nie je nespravne rozhodnutie... iba to prirodzenejsie pre kazdeho z nas. Len aby sme sa vedeli aj spravne pocuvat a potom spravne (podla seba) konat.

September 10th, 2013 at 22:41

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.