16
Jul

Ticho v nás

   Odoslal Vhiolynta a zaradil do Postrehy, Zamyslenia

Myslím si, že moje vnútorné „volanie“ po tichu ja znamením našej doby. Ašarat nám na stretnutiach niekedy povie, „učte sa Tichu…“. No nie je ticho ako ticho. Ticho je aj mlčanie, stíchnutie a je aj ticho smrti, ticho noci, ticho meditačné, …


V tichu nachádzame sami seba – ticho, ktoré nie je iba obyčajnou pauzou, pred ktorou sme zaplavení tisícami myšlienok a prianí, ale zahĺbením sa, ktoré nám dáva vnútorný mier, necháva nás nadýchnuť sa, odkryť ono zakryté vlastné JA. Preto tiež nemôžeme ticho/mlčanie jednoducho „urobiť“. Ak sa snažíme byť v tichosti, nie je to ticho. Je potrebné toto ticho nájsť vo svojom vnútri, kde prirodzene je. Jednoducho sa prestanem stotožňovať s minulosťou, budúcnosťou, prítomnosťou, alebo akýmkoľvek sebaobrazom. Snažím sa byť otvorená, takže vo vnútri som jednoducho ako priestor.
Aj keď byť v tichu nie je cvičenie, mám veľmi rada tieto „tréningy“ ticha, mlčania, potom sa ľahšie pracuje, pretože chvíľa ticha napomáha sústredene sa vnoriť do seba. Keď ukončím tréning, ešte si nechám čas a priestor na doznievanie. Vhodnou meditáciou dosiahnem taktiež požadovaný vnútorný pokoj, pohodu a harmóniu so sebou. Veľmi sa teším na jesenné obdobie, ktoré pre mňa pôsobí oveľa mystickejšie a magickejšie. Jesenné meditácie a pohrúženia sa do seba v opare rána sú priam kúzelné. Taktiež večer, keď nastáva prechod dňa a noci, je pozorovanie zmien energií a ich preciťovanie v tichu veľmi vhodným tréningom.
Ľudia chodia pre potrebu ticha do chrámov, kostolov a katedrál. Ticho vnímam aj na cintoríne. Ticho podporuje spočinutie v prítomnosti, prežívanie „tu a teraz“, uvedomenie si vlastnej existencie. Zistenie, že človek nie je stvorený iba pre svetlo a život, ale aj pre tmu a smrť, aby bola rovnováha.
Myslím si, že obsah pojmu „ticho“ je mnohotvárny a niekedy ťažko opísateľný. Je však niečím podstatným, čo nesmie chýbať v živote každého z nás.
Ticho má veľký význam vo vzťahu ku komunikácii, k Slovu. Dôležitá je určitá umiernenosť v reči, aby vyznelo to podstatné. Komunikačný význam odkazuje na vzťah ticha ku Slovu, mlčania k tomu, čo má byť vypovedané.

Tento príspevok bol odoslaný v Piatok, Júl 16th, 2021 o 09:28 a je zaradený pod Postrehy, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

2 komentárov

 1 

Pekne napísané. Áno ticho je často potrebné, aby sme pochopili samých seba a okolie - prírodu a energie.

Júl 16th, 2021 at 09:33
 2 

Ako čítam Tvoje riadky kolegyňa Vhiolynta, spomeniem si na formu ticha akou nás dnes privítal cintorín a inou formou ticha nás znovu odprevadil ku bráne. Čas sa zastavil a neviem ako dlho sme tam boli.

Júl 18th, 2021 at 20:18

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.