Keď sa zamyslíme nad významom dvoch slov ako sú trpezlivosť a vytrvalosť, napriek tomu, že sú veľmi úzko spojené, je medzi nimi rozdiel. Spomeniem najskôr trpezlivosť, ktorá naznačuje toleranciu, alebo vytrvalosť v ťažkých situáciách. Ako protipól pôsobí vytrvalosť, ktorá naznačuje odhodlanie pre dosiahnutie nášho cieľa. Keď sa teda zamyslím nad tým, že čo je hlavný rozdiel medzi trpezlivosťou a vytrvalosťou, vychádza mi to, že vytrvalosť naznačuje činnosť, trpezlivosť nie.

Čo môžeme urobiť hneď teraz, je získať trpezlivosť a vytrvalosť v tých oblastiach, kde máme jasné, že čo máme robiť a v podstate vieme výsledok našej snahy. To dokážeme, ale následne rozvíjať trpezlivosť a vytrvalosť v oblasti mágie, ktorá nás baví a napĺňa, keď nie vždy v začiatkoch vieme čo máme robiť je náročnejšie, pretože často nevieme čo nás očakáva a čo je počas, či na konci tréningu – napríklad v kaštieli, alebo na cintoríne.

Na to, aby sme boli v tréningu úspešní môžeme vyskúšať tieto základné cvičenia:
a) prehodnotiť situáciu – netrpezlivosť znamená vedomú myšlienku a presvedčenie, preto si myslím, že netrpezlivosť nie je iba automatická emocionálna reakcia. Teda napríklad ak mešká priateľ/priateľka na dohodnuté stretnutie, nesledujme nervózne sekundovku, nehromžime negatívami, teda nepozerajme sa na to negatívne. Skúsme to brať ako niečo pozitívne, ako príležitosť počas čakania niečo zaujímavé si pozrieť, či prečítať si. Je to inak veľmi náročné, ľahko sa to napíše, ťažie sa zrealizuje. No ak chceme byť trpezliví, musíme sa naučiť vedome ovládať a regulovať svoje emócie. Prehodnotenie situácie a iný pohľad na ňu nám práve v tomto veľmi pomôže.
b) všímať a uvedomovať si svoje pocity – naše pocity si všímajme pri všetkých podnetoch, ktoré nás vedia znervózniť. Zapamätajme, uvedomujme si ich a snažme sa ich ovládnuť, nie pudovo vybuchnúť, či nevhodne reagovať. Postupným zdolávaním našich pocitov hnevu a nervozity budeme neskôr reagovať s podstatne väčšou trpezlivosťou.

Myslím, že najviac trpezlivosti musíme mať sami so sebou.

A na záver fantastické cvičenia trpezlivosti:
Posielanie pošty slovenskou poštou – veľmi silný kandidát. Najprv čakám polhodinu v rade, potom ma pani pri okienku otočí, že mám zle vyplnené tlačivo, potom znova čakám polhodinu v rade, a potom čakám, kým pani pri okienku jedným prstom naťuká všetky údaje z tlačiva do počítača. Zaručený pomocník pri učení sa trpezlivosti.
A ďalším príkladom cvičenia trpezlivosti je vybavovanie niečoho na úrade. Toto je azda najväčšia škola trpezlivosti. Veľmi dobre to všetci poznáme. Idem s niečím na úrad a nakoniec tam strávim pol dňa, lebo v roku 2020 je digitalizácia tejto krajiny ešte stále veľká neznáma.
Je veľa príkladov tréningu, aj u lekára, v obchode…, aj rozmotávanie vianočných sviečok…, dalo by sa veľa opísať spôsobov pre tréning trpezlivosti..

Ako na netrpezlivosť?
Je veľmi dobré si uvedomiť, že často je problémom práve ľudská myseľ a to, ako je nastavená. Myseľ si vytvára svoju realitu, nezáleží od vonkajších okolností. Podstatné je zredukovať to, čo nás dráždi a to ako to pôsobí. Ak tréningom myseľ dokáže zmeniť to, ako na nás pôsobí nepohoda, dokážeme lepšie dosiahnuť svoje ciele, pretože aj negatívne skúsenosti a zážitky sa dajú vnímať ako niečo pozitívne.
Musím teraz pripomenúť, že ak na sebe spozorujeme príznaky netrpezlivosti, musíme sa naučiť zvládať symptómy. Najvhodnejšie je, a ja to robím tiež, že začnem pomalým a hlbokým dýchaním, môže sa počítať aj do desať. Pomôže nám to spomaliť tlkot srdca a emocionálne nás oddiali od situácie. Takto dostaneme stres pod kontrolu a donúti nás to spomaliť vo všetkom. A samozrejme získať späť pod kontrolu svoje emócie.

Tento príspevok bol odoslaný v Utorok, Január 5th, 2021 o 12:19 a je zaradený pod Mágia, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Jeden komentár

 1 

Niekedy sme s humorom hovorili, že naše problémy sú oproti vesmíru zanedbateľné. Takže priestor na trénovanie trpezlivosti je nekonečný.

Január 7th, 2021 at 17:54

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.