18
Feb

O slovách a ich význame

   Odoslal Tara a zaradil do Zamyslenia

„Učiteľ nemusí prichádzať vždy len vo vonkajšom tele. Skutočným učiteľom je len vnútorné Ja, ktoré má všetky možnosti. Je to predovšetkým osvietenie žiaka samotného, bez ktorého by neporozumel slovám žiadneho učiteľa. V skutočnosti je aj takzvaný vonkajší učiteľ len vyjadrením učiteľa vnútorného.“

Túto myšlienku som si požičala z jednej knihy od českého jogína a mystika Eduarda Tomáša. Píše nádherné myšlienky, z ktorých si človek môže veľa odniesť, ak sa dokáže pozerať medzi riadky a skutočne zvnútorniť význam slov, ktoré číta.

Pri tejto myšlienke som si uvedomila jeden moment – niekedy môžeme použiť akokoľvek presné a trefné slová, môžeme sa snažiť ako chceme, aby nás ľudia správne pochopili. Avšak videnie a chápanie každého jedného človeka je príliš individuálne na to, aby mohol obsiahnuť hĺbku niektorých slov tým istým spôsobom, ako my sami.

Závisí to možno od nášho nastavenia vnímania, od skúseností, ktorými sme si prešli, od slovníka, ktorý zvolíme. V zásade nech je však myšlienka vyjadrená akýmikoľvek slovami, tak ten, čo vie a chápe, v nej nájde (viac či menej ukrytý) skutočný význam a obsiahne ju v celej hĺbke a v celom kontexte. A aj najpresnejšie a najjasnejšie sformulovaná múdrosť sa minie účinku, ak je myseľ poslucháča tejto pravde zatvorená.

Zreprodukovať počuté vlastnými slovami dokáže snáď každý z nás. Avšak to, či sa daná myšlienka skutočne dotkla nášho vnútra tak, že ju chápeme v celom rozsahu, sa často ukáže až po veľmi dlhom čase. To, či doceňujeme plný význam zdanlivo aj obyčajne poskladaných viet, si veľakrát nevieme skontrolovať ani sami v sebe, aj keby sme si chceli byť tým najúprimnejším sudcom. Pretože kým nevidíme za horizont, nevieme, čo nás tam čaká.

Na svojej ceste som sa už mnohokrát stretla s tým, že som síce význam slov chápala a bola som presvedčená o tom, že to je všetko, čo sa z danej myšlienky dalo odniesť. Často až po rokoch som sa obzrela späť a nestíhala som sa diviť, koľko ukrytých významov mi pre moju povrchnosť uniklo. Časom ma našťastie súvislosti dobehli a moje vnútro sa im otvorilo, ale práve v takých momentoch si uvedomujem, ako často sa pozeráme len na špičku ľadovca. Vidíme, že pláva na hladine, má asi tak meter do výšky, dva metre do šírky a akýsi neurčitý tvar. Avšak keby sme sa unúvali venovať mu hlbšiu pozornosť, zrazu by sme videli, že pod hladinou vody sa ukrýva ešte kvantum ľadu, ktoré sme na prvý pohľad nemali šancu uvidieť.

Tagy: , , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Utorok, Február 18th, 2014 o 12:31 a je zaradený pod Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

6 komentárov

 1 

Kolegyňa Tara, pri čítaní týchto tvojich riadkov konečne vidím zmysel svojej práce.
Práce, ktorá je zosobnená v tebe, čoho dôkazom je aj tento tvoj príspevok. Verím, že tvoj prínos pre spoločenstvo je a bude obrovský. Lebo len ten, kto dokáže pochopiť skutočnú a reálnu podstatu hĺbky veci a svojho Ja, je pripravený prekročiť hranice svojho malého ja. Ty si ich prekročila a verím, že nikdy neujdeš pred touto zodpovednosťou, ale svoje vedomosti budeš odovzdávať kolegom a žiakom tak, aby mohli rásť nie len do výšky, ale aj do hĺbky za poznaním duše a jej skutočnej podstaty v bytí zvanom život.
Kiež by bolo viac takých, ako si Ty, čo neujdú pred zodpovednosťou a vidia svoj domov práve tu v Selekcii a delia sa o svoje získané vedomosti tu, kde sú doma.

Február 18th, 2014 at 13:07
 2 

Ašarat, ďakujem za Tvoje slová. Vážim si ich viac ako si myslíš.

Február 18th, 2014 at 21:46
 3 

Krásne , výstižne si to popísala Tara, ale hlavne tak ,,hlboko,, a pravdivo... Príspevok fakt stojí za poriadne zamyslenie.

Február 20th, 2014 at 09:47
 4 

.... zostáva už len veriť, že sa nikdy neprestaneme snažiť pozrieť sa za horizont....

Február 20th, 2014 at 13:19
 5 

@ Sara: Nuž, je veľa tých, čo prečítané považujú za zvládnuté. Ako píšeš, na tejto ceste k úspechu vedie asi naozaj iba snaha ísť do hĺbky vecí - v konečnom dôsledku ako pri každej činnosti, ktorú človek chce zvládať naozaj kvalitne.

@ Beatrice: Ďakujem, teší ma, že u Teba moje myšlienky padli na úrodnú pôdu.

Február 20th, 2014 at 13:25
 6 

Kolegyňa Tara, aj tento príspevok bol super, ako aj tie ostatné, ktoré píšeš. Ja len dúfam, že naozaj aj my sa raz dostaneme tam, kde si ty a pochopíme ten celok, čo sa učíme, tak ako ty. Že pochopíme aj slová tak, aby vnútro neostalo prázdne, ale nech radšej vnútro je plné a slová budú potom prakticky pre nás osobne nepotrebné, lebo to dokážeme predať skúsenosťami a budeme napredovať v Ašaratovej a Tvojej ceste vpred.

Február 21st, 2014 at 13:08

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.