19
Jan

Základy astrológie I

   Odoslal Maat a zaradil do Ezoterika, Výuka

Možností a spôsobov ako sa vnútorne spoznať, ako začať chápať vlastné vnútro, všetky svoje pohnútky či protirečenia, je mnoho. Jednou z prastarých metód, prostredníctvom ktorej sa dokážeme vnoriť sami do seba a pochopiť svoju dušu (ako aj „civilnú“ stránku nás samých), či nazrieť kamsi do hlbín, je astrológia.

Astrológ má takpovediac kľúč k sebe samému, rovnako tak (ak je znalý) kľúč k blízkej „budúcnosti“ na základe tranzitov planét. Prostredníctvom postavenia planét v čase nášho narodenia, vieme získať veľmi hlboké poznanie o sebe samom, dokážeme si odpovedať na mnohé často kladené otázky a predovšetkým – s nadsázkou povedané – vieme získať „manuál“ k princípom svojho života.

Ak neustále dookola robíme rovnaké chyby, používame rovnaké vzorce správania a takpovediac „nevieme si pomôcť“, je astrológia jednou z vied, ktoré sú plne schopné dať nám na toto všetko odpoveď. Hoci sa vie zdatný astrológ pozrieť aj ďalej – do budúcnosti, túto vedu neradíme medzi klasické vedy zaoberajúce sa divinačnými technikami. Astrológ „nesťahuje“ dostupné informácie po naladení sa z (nazvime to) „kolektívneho vedomia“, ale číta postavenie tranzitujúcich planét, pričom veľmi dobre pozná ich vplyv cez magnetizmus a postavenie natálnych planét, na konkrétneho človeka.

Astrológia má mnoho svojich špecializovaných odvetví, ktorými sa dá zaoberať. Ak sa však bavíme o astrológii, ktorou si chceme „preštudovať“ samých seba, potrebujeme vedieť čítať takzvaný „natívny horoskop“ – radix. Ten vieme výpočtom získať z dátumu, času a miesta narodenia. Radix je kruh a je rozdelený na 12 takzvaných „astrologických domov“. Tie sú odvodené od otáčania Zeme okolo svojej osi. Vonkajšia strana radixu (medzikružie) obsahuje 12 znamení zverokruhu, ktoré už každý z nás istotne dobre pozná. Tieto znamenia majú vplyv na astrologické domy a planéty, ktoré sa v jednotlivých domoch v radixe nachádzajú (Slnko, Mesiac, Venuša, Mars, Merkúr, Jupiter, Saturn, Urán, Neptún, Pluto). Každý z astrologických domov  vypovedá o niečom inom. Tak príkladne prvý dom je zosobnením nášho „JA“ (ega, celkovej osobnosti), druhý dom je domom „majetku“ (finančného a hmotného, rovnako tak aj duševného – myslíme tým napríklad určitý typ nadania, ktorým disponujeme – hudobný talent, umelecké nadanie a tak podobne). O Astrologických domoch, ich význame, ako aj o charakteristike jednotlivých planét, ich magnetizme a vplyve na nás od času narodenia po celý život, si porozprávame podrobnejšie.

Uvedieme si na tomto mieste niekoľko námatkových ľahkých príkladov, čo všetko môžeme cez astrologický náhľad vedieť či zistiť. Tak napríklad vieme zbadať cez postavenie severného uzlu v radixe, na čo by sme sa v tejto inkarnácii mali prednostne a celoživotne sústrediť. Ak povedzme máme severný uzol umiestnený v šiestom astrologickom dome, napovie nám to, že by sme sa v sebe mali upriamiť na smer liečiteľstva a pomoci ľuďom či spoločnosti ako takej – v akejkoľovek pre nás prirodzenej a možnej forme (niekto lieči a pomáha dotykom, niekto slovom, niekto skalpelom…). Ak máme tento uzol umiestnený príkladne v prvom dome, bude našou úlohou celoživotná práca a dohľad nad svojim JA (nazvime to kľudne „ego“), či už ho máme premrštené do výšin, alebo „spadnuté“ na dno, vedzme, že naša celoživotná pozornosť by sa mala upriamovať neustále k zvládaniu a vyvažovaniu svojho ega.

Samozrejme, náhľad do naších hlbín nie je tak povrchný, ľahký a jednoznačný ako by sa dalo z predošlého odstavca dedukovať. V astrológii zohľadňujeme a posudzujeme postavenia jednotlivých planét k sebe navzájom – teda ich aspekty, ktoré môžu byt ako pozitívne, tak negatívne (resp. harmonické a neharmonické). Na to aby sme to dokázali, aby sme dokázali správne posúdiť postavenie planét v radixe a určiť správne ich súvzťažnosť, potrebujeme poznať princíp vplyvu a charakter každej jednej planéty, ktorá sa v radixoch nachádza. A rovnako tak ich vzájomné vzťahy – tzv. „aspekty“, čo sú de facto uhlové vzťahy dvoch a viacerých planét posudzovaných v tom ktorom radixe. Nie vždy je totiž „červený“ negatívny aspekt aj skutočne záporný a neharmonický. O tom, ako aj o praktických základoch astrológie si povieme v nasledujúcej kapitole.

Tagy: , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Thursday, January 19th, 2017 o 00:01 a je zaradený pod Ezoterika, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

8 komentárov

 1 

Ďakujem Maat, že si sa podujala túto tému spracúvať. O astrológii je v rôznych zákutiach internetu dostupných množstvo informácii a mne sa veľmi páči, ako to vieš podať ľudskou rečou, zrozumiteľne aj pre laika v tejto oblasti.

Mňa osobne nedávno zaujal aspekt vplyvu postavenia planét na zdravotný a psychický stav človeka z pohľadu sledovania rôznych vplyvov z éteru. Tieto momenty môžu totiž skresľovať vnímanie a preto treba pri hodnotení vplyvov sledovať a brať do úvahy aj postavenie planét voči natívnemu horoskopu pozorovateľa. Túto problematiku budem bližšie rozoberať v pripravovanej publikácii.

Pre naše potreby okrem toho kvalitne uchopený astrologický rozbor ponúka veľmi detailný pohľad na osobnosť človeka, čo môže byť vynikajúcou pomôckou pre získanie "nadhľadu" nad svojimi slabými a silnými stránkami, tak ako sa to snažíme naučiť našich žiakov - dívať sa na seba samého akoby z pohľadu tretej osoby. Takéto odosobnenie a realistické zhodnotenie je základným kameňom introspekcie.

January 19th, 2017 at 00:41
 2 

Veľmi sa mi páči tento príspevok. Táto téma má hlboký význam a rozmer.
Viem, že toto všetkých zaujme a už teraz čakám pokračovanie.

January 19th, 2017 at 00:47
 3 

Velmi zaujimava tema, tesim sa na pokracovanie. 🙂

January 19th, 2017 at 13:20
 4 

Bez vedomosti astrológie si alchymista ani neprdol. Astrológia, alchýmia, mágia - to je hermetizmus. Tuším Althotas to ovládal. Kto ovláda astrológiu, vie vyrobiť veľmi kvalitné bylinné liečivá, ako kedysi Paracelsus. Aj o tom je astromedicína. Budme ľudia...

January 20th, 2017 at 02:51
 5 

Prakticka astrológia by nám pomohla vyriešiť mnohé prekážky v živote, takže Maat, len smelo do toho...

January 21st, 2017 at 21:37
 6 

Ja sa veľmi teším na čítanie tejto témy 🙂 Super Maat!

January 23rd, 2017 at 10:48
 7 

Super napísané, mám otázku vieš nám vypočítat v ktorom okruhu sme? Alebo vieš nám dat nejaky navod ako si to vypočítame sami?

January 23rd, 2017 at 22:18
 8 

Thanatos - áno, na základe "vstupných údajov" (datum nar.atd), je človek venujúci sa astrológii schopný urobiť niečo ako astrologický rozbor - to znamená, že vie vidieť a povedať ti všetky v článku námatkovo popisované aspekty o tebe samom, pravdaže - aj mnohé, mnohé ďalšie 🙂
A samozrejme, dá sa to pri troche záujmu naučiť, dá sa naučiť "čítať radix", ak má k tomu človek trochu vzťah

January 25th, 2017 at 10:44

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.