Teraz podrobnejšie rozvediem formy liečenia, ktorými sa zaoberám ja.

Masáž
Je najstarší liečebný prostriedok v histórií ľudstva, používa sa od praveku.
Bolesť sa zmierňovala trením, neskôr sa masážou zmierňovala únava.

Najstaršie písomné poznatky o masáži sú z Egypta na Erbesovom papyruse asi 5000 rokov pred našim letopočtom je uvádzaná ako možný liečebný prostriedok.
V Indií bola masáž ako súčasť osobnej dennej hygieny. Pri vojnovom ťažení Alexandra Veľkého do Indie v roku 327 pred našim letopočtom, sa zistilo, že lekári používali masáž ako liečebný prostriedok. Babylončania a Asýrčania používali masáž hlavne pri vojsku. Grécko je krajina , kde sa masáž začala najskôr používať pri športe. Rimania sa naučili masáž od Grékov a masáž sa stala súčasťou tréningovej prípravy gladiátorov. Jestvuje mnoho druhov masáží a z rôznych druhov vyplýva, že každá má iný účinok. Ide hlavne o výber hmatov a ich počet opakovaní, frekvenciu a tlak. Základom je ,že rýchla masáž má účinok dráždivý a pomalá ukľudňujúci. Okrem týchto účinkov rozoznávame ďalšie fyziologické účinky masáže:

– mechanické, fyziologické, miestne – odlupovanie vrchných zrohovatených kožných buniek, prekrvenie hlavne v mieste pôsobenia masáže, zlepšený metabolizmus buniek v masírovanej časti, zmena svalového napätia, výrazný vplyv na lymfatický systém. Odplavovanie metabolitov
a baktérií.
– chemické, celkové – pri masáži sa do krvného obehu uvoľňuje väčšie množstvo chemických látok (acetylcholín, histamín, endorfín, encefalín). Endorfíny sú látky typu morfia a zmierňujú bolesť. Encefalín pôsobí euforicky, je to látka blaženosti.
– reflexné, vzdialené – masážou prostredníctvom reflexného oblúka a po energetických dráhach pôsobíme na vzdialenejšie orgány.

Najčastejšie indikácie masáže :

Choroby pohybového aparátu – reumatické ochorenia, degeneratívne reumatické stavy, mimo kĺbny reumatizmus – postihnutie svalov, ochorenia kĺbových puzdier a šliach, chybné držanie tela a deformácie chrbtice.

Poúrazové a pooperačné stavy – natrhnutie šliach a kĺbnych puzdier, tvorba jaziev po popáleninách. Masáž zlepšuje pružnosť poškodených tkanív a uvoľňuje jazvy.

Vnútorné choroby – choroby dýchacích ciest, pokles orgánov brušnej dutiny, zápcha(zlepšenie peristaltiky), obezita, dna, cukrovka.

Dlhodobá nehybnosť – stavy dlhodobého znehybnenia, svalová únava, hypotónia svalov, zníženie svalovej sily, atrofia svalov.

Poruchy lymfatického systému – pri lymfatických opuchoch sa používa lymfodrenáž.

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Piatok, Jún 10th, 2011 o 08:43 a je zaradený pod Liečiteľstvo, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.