8
Feb

Cit vs. Pocit vs. Emócia

   Odoslal Cháron a zaradil do Knihy, Výuka, Zamyslenia

Keď začnete skúmať a dávať mená svojim pocitom strachu a emóciám, dostávame sa už jednou nohou do inej roviny, kde si uvedomujeme, že niečo cítime, vnímame, že sa bojíme.

Strach pochádza už z jaskyne, vtedy bol veľmi potrebný, dokázal zachrániť a ochrániť ľudí v rámci pudu sebazáchovy. V mágii tento strach voláme intuitívny strach, ktorý nás nesmie ovládnuť. Môžeme niekde pracovať a zrazu niečo upúta našu pozornosť. Keď sa vám vynorí v mysli obraz, prinesie nám to istý vnem, ktorý sa premení v strach z neznámeho.

Pocit – ide po cite, je vyvolaný emóciou.

Cit – dlhodobá emócia.

Mám emóciu hnevu a z toho sa vyvolá pocit, ktorý vyvolá nejaký vnímaný dojem. Pocit sa môže prejaviť na určitej danej časti tela, napríklad na žalúdku. Takto vlastne reakciami svojho tela môžeš aj sledovať pohyb emócií.

V dnešnej medicíne príliš často neberú za potrebné hľadať príčinu ochorení, ale liečia hlavne príznaky. Čo je škoda, pretože väčšina chorôb má pôvod v našej psychike a emóciách, ktoré sme nezvládli a prejavili sa na našom fyzickom tele.

Cit – emócia vyvolá emočný pochod. 

Pocit – Niečo, čo vyvolá emóciu, u niekoho môže mať i fyzický prejav, ako napríklad tlak na žalúdku.  

Každý máme navrstvené určité veci v podvedomí, neuvedomujeme si ich, až kým sa nestane niečo, nejaký impulz, ktorý spustí kaskádu myšlienok, prepojení niečoho s niečím, to nám vyvolá v podvedomí istú asociáciu, na čo následne reagujeme. Pre mňa sa tak s podvedomím často spájajú pesničky. 

Mentálny blok by som v podstate nazval uviaznutím vo vlastnom myslení, ktoré nám bráni vidieť ďalej za horizont.

Emočný blok je podvedomá obrana nášho vnútra pred niečím, čo stratíme, zvyčajne je to reakcia obranného systému nášho podvedomia na nejakú zlú skúsenosť z minulosti. Ak od nás niekto má odísť, proste odíde. Báť sa toho, že ho stratím, tak takto stratíme oveľa viac. Môže sa tento vzorec opakovať celý náš život, kým si neuvedomíme, že sme na stratu nastavení. A to, ako myslíme, nám vlastne utvára život.

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, Február 8th, 2023 o 23:43 a je zaradený pod Knihy, Výuka, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

3 komentárov

 1 

Skvelé,dakujem,pan kolega,mnohe mi to vysvetlilo

Február 9th, 2023 at 19:07
 2 

Páči sa mi kolega Cháron kam smeruješ svoj osobný vývoj, preto že ak už budeš mať emócie pod kontrolou môžeš riadiť ich vývoj. Napríklad pri konflikte s človekom si to riadiš sám ako sa Ti zachce. Si slobodný.

Február 10th, 2023 at 16:38
 3 

Kolega Cháron veľmi dobre napísané

Február 12th, 2023 at 16:48

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.