Teraz si dáme trošku pauzu a povieme si čo – to o forme a texte kliatby. Mnohí si myslíte, že kliatba má byť vyslovená len preto, aby niekomu znepríjemnila život. Slovo kliatba, však má viacero významov a v tomto bode môžeme tento pojem zjemniť a nazvať ho za-čarovaním, aj keď podľa mňa tento názov nie je celkom správny. Kliatba môže zasiahnuť celé generácie rodín, voči ktorým bola vyslaná. S odstupom času samozrejme po niekoľkých generáciách uvedená kliatba slabne, alebo môže stratiť svoj vplyv úplne, ak sa niekto z niektorej generácie odsťahuje do úplne inej lokality, mimo dosah takejto kliatby.

Uveďme si príklad : Píše sa rok 1740 a istá rodina sa pretĺka na svojom pozemku ako vie. Majú malý majetok, ktorý sa snažia nejako zveľadiť. Syn tejto rodiny sa chce oženiť. V tom čase sa rodiny snažia zakladať vzťahy skôr na majetkoch, aby ich spájali v jeden celok, ako spájať lásku dvoch ľudí manželským zväzkom. To znamená, že v tom čase sa vydával a ženil doslova grunt s gruntom. Avšak, mladí si presadili svoje a zobrali sa. Životom bitá žena, nikdy neprijala svoju nevestu (to sa stáva aj v dnešných dobách) a počas 30-ročného spolunažívania nenašli k sebe cestu. Na smrteľnej posteli, keď by už mohli nájsť mier, sa táto žena rozhodla, že svoju nenávisť spečatí kliatbou voči vlastnej neveste. A tak, namiesto posledných slov útechy a zmierenia v poslednom dychu života vyslovila nasledovné slová: „Nech ani jedna dcéra tvojich dcér nikdy nenájde pokoj, harmóniu v manželstve a nech sú prekliate dcéry dcér počas všetkých pokolení.“ A s týmito slovami posledný krát vydýchla. V tých časoch, keď mali ľudia ešte v živej pamäti veľkopanskú moc cirkvi a inkvizícii, nepoznali rôzne spôsoby, ako sa chrániť a či tie slová brať vážne, malo toto, veľký emočný vplyv na život danej rodiny. Žena medzitým porodila niekoľko synov a dcér. A život začal plynúť svojou cestou. Chlapci sa ženili, niektorí mali šťastie na bohaté nevesty, iní sa trápili ako ich rodičia. I dcéry sa začali vydávať, mali vlastné deti, v každej rodine sa však narodila aj dcéra. Odvtedy sa vystriedalo 9 pokolení a je podložené i dokázané, že manželstvá synov zostali zachované, ale ani jedno manželstvo dcér neprežilo do momentu slov „nech len smrť rozdelí vaše životy“. Dokonca aj dcéry synov táto kliatba v plnom rozsahu postihla.

Zamyslime sa teraz nad tým, či je to absolútna náhoda, alebo je to skutočná sila, ktorá pôsobí až spoza hrobu. Kliatba bola tak silná, že ešte na prelome 20. a 21. storočia vieme dokázať, že sa v tejto rodine zachovalo len jedno jediné manželstvo z potomstva pra-pra-vnúčat ženského rodu. Kde teda skončila, či začala uvedená kliatba? A skončila sa už vôbec? Skade pochádzala tá sila, ktorá sa dokáže prenášať veky vekov z pokolenia na pokolenie? Je skutočnosťou biblická veta, že ešte aj deti detí budú trpieť za hriechy svojich predkov? V tomto kontexte sa môžeme pozastaviť nad tým, či odpoveď nemáme hľadať priamo v náboženských rituáloch. Pretože tieto slová poukazujú na prvotný hriech Adama a Evy v raji. Zamyslime sa teda, odkiaľ pochádza sila, ktorú žena na smrteľnej posteli uviedla do pohybu? Každý správny kresťan by povedal, že sa na smrteľnej posteli spriahla so samotným Diablom. Pripustíme teda túto alternatívu a položme si otázku : Odkiaľ Diabol vlastne pochádza? V dnešnej liturgii sa popiera, že Diabol (alebo ak chcete Lucifer) bol padlým anjelom, ktorý sa vzbúril voči svojmu stvoriteľovi, ale hlavne sa popiera to, že bol jeho prvým a najstarším synom.

Je samozrejme otázne, odkiaľ pokiaľ je kresťanské náboženstvo tým pravým a skutočným, ale to teraz nie je podstatné. Náboženský príklad som uviedol hlavne preto, že žijeme na území kresťanskom, čiže je to pre miestnych ľudí asi najlepšie pochopiteľné.

Krátené a upravené
Ak ideme do hĺbok ovládania slova kliatba, dostávame sa k ovládnutiu slova formou sily. Pretože kliatba je vyslovená a až potom sa z nej stáva text. Či už kliatbu tvoríme potichu alebo nie, myšlienka je mnohokrát silnejšia ako výkrik. Keď napríklad zanecháme niekde nápis kliatby, ktorá má chrániť konkrétnu lokalitu, tak prečítaním daného textu sa spustí proces kliatby. Mnohí si myslia, že tento proces sa dá obísť tým, že vojdú zadnými vrátkami – veď kliatba je na vstupných dverách miestnosti, ktorú má chrániť. Pre tých, ktorí takto uvažujú, je snáď dobré podotknúť, že je jedno, kade vstúpite do komnaty, či viete, kde boli dvere. Tým, že ste narušili priestor, otvorili ste Pandorinu skrinku a musíte niesť následky.
Ak si myslíte, že kliatba, ktorá je pečaťou, sa dá odomknúť spôsobom „čítam všetko odzadu“, veľmi sa mýlite. Niektoré kliatby boli postavené tak, aby chránili na veky vekov to, čo majú chrániť pred nepovolaným vstupom. No ako sme už spomínali, všetko, čo má začiatok, má i svoj koniec.

Tagy: , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Pondelok, Február 15th, 2010 o 20:08 a je zaradený pod Mágia, Okultizmus, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

2 komentárov

 1 

Je zaujímavé ako ovplyvňujeme nielen vlastný život, ale aj život druhých.
Niekedy je zrejme škoda, že ten správny kľúč ku kliatbe nie je zjavný, inokedy zrejme práve naopak.
Ktovie ako pracujú ľudia, ktorí tvrdia, že dokážu človeka zbaviť kliatby.

Február 17th, 2010 at 17:09
 2 

V novodobej historii poznáme konkrétne situácie kedy bola kliadba použitá a fungovala aj napriek materialistickému prostrediu fakt nepozná čas a priestor.

Február 17th, 2010 at 20:51

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.