19
Aug

Odvar z liečivých rastlín

   Odoslal Artime a zaradil do Liečiteľstvo

Ďalším spôsobom ako si pripraviť liečebný prostriedok z bylín je odvar. Bylinný odvar je podobný výluhu v tom, že použijeme vriacu vodu na extrakciu liečivých zložiek byliniek. Rozdiel je ale v tom, že odvar sa robí z koreňov, semien, plodov a kôry, ktoré sú oveľa tvrdšie ako jemné nadzemné časti rastlín používané na prípravu výluhu. Preto je potrebné použiť ráznejšiu metódu extrakcie, ktorou je práve odvar.

Odvar môžeme piť teplý alebo studený. Môžeme ho použiť zvonka na pokožku alebo na inhaláciu výparov. Záleží to na tom, na aký účel ho pripravujeme. Odvar vydrží v chladničke do 48 hodín a koncentrovaný odvar aj 3 – 4 dni.

Ako si pripravíme odvar:
Použitím mažiaru si rozdrvíme bylinný materiál na malé časti aby sa ľahšie vyvarili účinné látky z bylín vo vode. Nasypeme daný materiál do nerezového alebo smaltovaného hrnca a zalejeme studenou vodou. Privedieme vodu do varu, a potom znížime oheň na minimum a necháme 20 minút slabo vrieť. Potom precedíme tekutinu do sklenenej alebo keramickej nádoby použitím sitka alebo gázy.
Ak potrebujeme viac koncentrovaný odvar, tak jednoducho necháme materiál variť dlhšie na malom ohni, až kým sa tekutina nezredukuje, no nikdy ho nevaríme dlhšie ako 1 hodinu. Čím menej vody ostane v hrnci, tým je odvar koncentrovanejší. Pijeme 3 krát denne jednu šálku odvaru.

Je potrebné, aby ste mali prečítané informácie o každej bylinke predtým, ako budete piť odvar, aby ste sa nepredávkovali a aby ste vedeli, čo pijete. 🙂

Použité zdroje:
séria videí na you tube: rickvanman channel – Herbalism
Penelope Odyová: Veľký atlas liečivých rastlín.

Tagy: , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Sunday, August 19th, 2012 o 14:52 a je zaradený pod Liečiteľstvo. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.