27
Jan

Ako začať pracovať reálne so sebou?

   Odoslal Amon a zaradil do Výuka, Zamyslenia

Snehové vločky dopadajú na zem, no skôr ako majú možnosť sa na seba viazať sa po svojom dopade na zem topia, je odmäk. Stojím a vietor ustál. Hľadím do diaľav a myslím na tých, ktorí boli, sú a budú. Ako však začať, aby som vôbec začal chápať, aké je to byť tým kým som a ako zistím kým som bol, a ako budem tým, kým mám byť? Znie to ako filozofické zamyslenie, avšak nie je tomu tak.

Pochopenie tejto otázky spočíva v elementárnom myslení jedinca. Častým javom je ten, kedy si človek o sebe namýšľa viac ako je reálne. Je to prejav fikcie, ktorej často chceme veriť, pretože nie sme schopní si vytvoriť sami o sebe reálny obraz o tom akí v skutočnosti sme.

Následne prichádza vždy po istom čase sklamanie a bolesť z istého prežitku. Tieto prežitky sa väčšinou prejavujú na základe bežného života v situáciách, keď sa stane niečo, čo buď neočakávame alebo mnohokrát aj cítime, že konáme v nesúlade s vnútorným pocitom, no ego je silnejšie. A potom nastane neúspech v škole, v práci, v manželstve, v rodine, v priateľstve, v kariére a v ďalších rôznych oblastiach života. Čudujeme sa, že všetci a všetko ide proti nám a tak sa zväčša stávame uzavretými, veď keď nás ešte nebodaj niekto sklamal aj v citoch zvanej láske, tak predsa riešením môže byť aj úplne uzavretie sa a nedôvera už úplne k nikomu.

Akí potom sme? Ako vôbec dosiahneme úroveň chápania prvej časti myšlienky tej skutočnej reality o sebe samom, že vôbec pochopím kým som bol? Ako chceme chápať, kým sme boli, keď si nevieme aktuálne vôbec pripustiť a uvedomiť kým vôbec sme tu a teraz, práve v tejto prítomnosti? Áno, následne sa z prítomnosti stáva minulosť a tým sa zacyklíme v prazvláštnom kruhu skúseností a prežitkov, ktoré nám napokon vytvoria dosť uzavreté a konzervatívne postoje, ktoré sa často začnú opakovať až si napokon z nich vytvoríme návyky a z ich cyklov si vytvoríme presvedčenie o svojej pravde. Čo poviete? Vcelku jednoduché vysvetlenie nie až tak zdanlivo vedome pochopiteľného procesu. Čím to je spôsobené? Do značnej miery aj prežitým detstvom. Tieto uzavreté kruhy vedomia a tzv. zaslepenia vnemov v zmysle sebareflexie si vytvárame už niekoľko desiatok a viac generácií, ktoré neboli schopné prekročiť hranice inej formy myslenia než len tej, na ktorú si cyklicky navykli generácia z generácie.

Ideálny príklad by bol nasledovný. Muž a žena. Muž nemá rád mlieko, lebo jeho matka nemala rada mlieko a z hľadiska materinského vzťahu v ňom túto asociáciu vytvorila ešte skôr ako vôbec mlieko ochutnal, nuž a keď ho už teda po prvý krát ako dieťa aj okoštoval, tak mu popritom povedala krásny monológ podporený emóciou, aby v ňom dané myšlienky, program a cyklus návyku upevnila dôkladne skrze nie len chuťový a čuchový zmysel ale aj cez sluchový, emočný a citový spôsob vnemu. Iný prípad, žena. Žena je vo vzťahu nešťastná, ale v podstate ona je nešťastná už vo vzťahoch k mužom odjakživa. Nikdy nechápala príčinu, no vždy cítila, že po čase to už nebolo ono. No pozabudla si spomenúť, že každý jej vzťah riešila s matkou, ktorá mala sama nešťastný vzťah a v dobrom úmysle prijala svoje poslanie, že sa stane nekonečnou chránenkyňou a radkyňou svojej dcére ale až natoľko, že sa z ich prirodzeného vzťahu stala istá forma závislosti bez dôvodu na inú možnosť rozhodovania.

Tieto dva príklady sú len malé zrnko dôvodov, prečo je tak ťažké pozerať na seba inak, ako len cez obraz, ktorý sme si sami o sebe fiktívne vo svojom vnútri vytvorili. Závislosť na egocentrickom vnímaní je veľmi ťažko rozoznateľná a preto ľudia si vytvorili aj mnohé kulty a náboženstvá, aby schovali vnímanie skutočnosti skutočnej tváre a pohľadu na seba samého a následne na život a človeka v zmysle a nadväznosti na prírodu, Zem a vesmír.

Kritické myslenie sa stalo najväčším odporcom voči dogme a nevyspelosti človeka v zmysle jeho duchovného pokroku a vnútornej sebareflexií s objektívnym pohľadom na seba samého a okolie. Preto sme mnohokrát takí ohromne na seba citliví a často nám pomáha fiktívny pocit vyvolaný domnienkou o tom, že ja som v pohode, ja som nad vecou, ja všetkému rozumiem.

Z bolestných skúseností, rodičovských návykov a pohľadov spoločnosti v prepojení na vieru, náboženstvá rôzne kulty atď. sme dokonale otupili vnemy, citové vnímanie a podporili skôr tichého nepriateľa ktorým sa nám stalo ego zakryté v rúšku tajomstva lemovaného vnútorným strachom pri ktorého odhalení nastúpia často známe emócie ako hnev, výbušnosť a agresia.

Ak sa však sami voči sebe otvoríme reálne a začneme pracovať s týmito spomenutými atribútmi, zistíme, že nás čakajú roky spoznávania, roky otvorených rozhovorov ale nie o druhých, nie o tom, kto komu a ako ublížil alebo ako kto komu škodí, ale o tom, ako my sami si vytvárame túto neistotu prúdiacu z nás samých, pretože sme zastreli svoj vlastný vnútorný obraz strachom za ktorým sú nezvládnuté emócie z neúspechov, ktoré sa s nami môžu ťahať už od ranného detstva až po starobu. V tomto procese od vývoja dieťaťa cez mladistvosť, dospelosť atď. si bez kritického myslenia voči sebe a sebareflexie si nikdy neodpovieme na otázku, kým som bol?

Ako chceme pochopiť význam tejto otázky? Ako chceme nadviazať a začať v učení v poňatí často opakovanej a spomínanej vety veľkňaza v ktorej hovorí, že je ten, kto bol, je a bude?

Mnohokrát si to žiaľ len myslíme. Realita nás často presvedčí, že aj keď sa tvárime, ako tomu rozumieme, často nemáme poňatia o skutočnom význam jednotlivých slov ako celej vety. Verím, že som aspoň naznačil, ako v úvode učenia začať pri prvej časti úvodnej myšlienky a ako vnímať pojem slov viem a chápem, keď sa už raz rozhodnem, že vykročím na cestu k samému sebe formou tejto výučby. Verte, že stáť naproti reálnemu generačnému nepriateľovi v sebe samom, ktorého ste aj vy sami jeho obsahom alebo opačne nie je vôbec, ale vôbec jednoduché, a čoby len malý krok, znamená pre tých, ktorí sú skutočne otvorení voči sebe veľmi veľa a absolútne sa nehľadí na počet rokov výučby ani na dosiahnutý interný stupeň jedinca, či jeho schopnosti a danosti. To je úplne iná téma, ktorou si taktiež mnohí často zamenia poznanie za egocentrickú dogmu.

Tento príspevok bol odoslaný v Utorok, Január 27th, 2015 o 23:38 a je zaradený pod Výuka, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

9 komentárov

 1 

Pekné zamyslenie, pán kolega. Normálne som sa začítala.

Je veľmi dôležité správne v sebe rozpoznať, čo sú skutočne naše vlastné prirodzené pocity, vnemy a vlastnosti a čo je "zdedené" od okolia, rodičov, atď. Sme formovaní určitými vplyvmi už od prvého momentu nášho života a bez poriadnej vedomej sebareflexie možno nikdy naozaj nezistíme, kto sme a akí sme.

A pritom práve toto by mal byť prvý a základný krok vo výučbe mágie. Pretože ak sa bavíme o tom, že najťažší boj je boj so sebou samým, tak vo chvíľach, kedy si človek nie je istý, či má ešte seba samého pod kontrolou, je práve sebapoznanie to, čo nám môže pomôcť udržať si hlavu nad hladinou. A v mágií asi nie je nič dôležitejšie, ako sebapoznanie a sebakontrola. To nám pomôže nestratiť zo zreteľa svoj cieľ a nezísť z cesty.

Január 28th, 2015 at 01:10
 2 

Určité východisko vidím v tréningu ovládania seba samého a v analýze budúcich udalostí, ak by sme mali v pravý čas dostatok informácii, vieme sa vo vývoji posunúť rýchlejšie...

Január 28th, 2015 at 19:28
 3 

Veľmi inšpiratívny príspevok, pán kolega ďakujem. Prajem si, aby sme to v celej hĺbke pochopili všetci tí, ktorí to pochopiť máme a taktiež - aby sme sa k tomu vždy vedeli v prípade potreby vrátiť...

Január 28th, 2015 at 23:03
 4 

Ešte mi napadlo dodatočne - zmysel vety ..."Je ten kto bol, je a bude"... som pochopila správne, ak to chápem tak, že je viac ako nutné sa prijať bez výhrad taká aká som?

Január 31st, 2015 at 00:18
 5 

Neviem, či zrovna slovo "nutné" je adekvátne k danému výroku. Byť v prítomnosti tým kým som, znamená prijať sa taký aký som, vrátane toho, aký budem, keď sa rozhodnem tak či onak, čo bude mať automatický za následok a nadväznosť na to, čo bolo, keďže sa už v ten daný moment nejako rozhodneš a stane sa ti v tom okamihu už prežitou minulosťou.

Február 1st, 2015 at 01:12
 6 

Hm.. Zamýšľam sa nad pojmom prijať samého seba bez výhrad. Spoznať a objektívne zhodnotiť svoje slabé a silné stránky - to bez debaty áno. Ale prijať všetko také aké je, by znamenalo stagnáciu v pokroku a vývoji. Sebareflexiou zistím, že som lenivá a teda s tým nič nebudem robiť, lebo to je moja prirodzenosť a vymaľované?

Február 9th, 2015 at 12:49
 7 

Tak som to myslela,ze akonahle sa na sebaaktualne pozriem a realne sa zhodnotim-nebudem nic prikraslovat, vezmem sa na vedomie taka aka som-bez vyhrad. A krok dva-az si plne uvedomim co za slendriana vlastne som,mam uzasnu moznost na tom krvopotne pracovat.

Február 9th, 2015 at 15:07
 8 

@ Maat: velmi pekne zhrnute 🙂 je dolezite sa nepodcenovat, ale ani neprecenovat. Lenze to sa casto lahsie povie ako realne urobi...

Február 9th, 2015 at 18:27
 9 

Veľmi pekne to zhrnul pán kolega Amon.
Rád by som dodal ešte k Maat a Tare. Nepodcenovať sa a neprecenovať sa a zároveň prijat sa - je veľmi tenká hranica medzi tým prijať seba samého a uvedomovať si svoje nedostatky či veci, ktoré chceme zlepšiť a zároveň byť vyrovnaný sám so sebou, nehambiť sa za to kým som a byť zdravo sebavedomý. A je to dôležité, aby prijatie seba sámeho takého aký som a byť so sebou stotožnený nespôsobovalo znižovanie sebavedomia či nebodaj "hambenia sa" za to aký som. Toto treba mať vybalancované a zvládnuť to naraz je kumšt.

Február 10th, 2015 at 23:10

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.