V múdrych knihách sa dočítame veľa o tom, ako sa všetky možné jemnohmotné zložky tela odpútajú od fyzického tela a následne putujú tam kam patria. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako to vyzerá z pohľadu toho čerstvo mŕtveho jedinca?
Veda aj filozofia si už dlho kladie otázku, čo je to vlastne vedomie – aj vzhľadom na rozvíjajúcu sa umelú inteligenciu – kde je skutočná hranica medzi tým, že bytosť si reálne uvedomuje seba samú a má „skutočné“ vedomie a tým, keď iba automatizovane reaguje na nejaké podnety?
Môžeme ako vedomie definovať iba to, čo poznáme vo fyzickom svete počas svojho života? V tomto kontexte mozog spracúva rôzne impulzy, ktoré dokopy vytvárajú čosi, čo voláme vedomie. Vnímame svet okolo seba prostredníctvom receptorov, tie odosielajú informácie do mozgu a mozog ich nejako vyhodnocuje. Dokáže premýšľať, uvedomovať si seba samého aj svoje okolie. Pri smrti však mozog odumiera a v tom momente by sa teoreticky vedomie v tomto ponímaní malo skončiť.
Aké potom bude to „zmenené“ vedomie, ktoré bude už založené vyslovene len na vnímaní jemnohmotných tiel, bez toho, aby mali akékoľvek impulzy z fyzických receptorov tela? Bude sa aspoň čiastočne podobať na to, ktoré poznáme za života, alebo to bude niečo úplne nové, čo si momentálne nevieme poriadne ani predstaviť?
Keď sa zamyslíme nad momentmi, kedy vieme takmer s istotou povedať, že sme reagovali čisto dušou (pričom vlny, ktoré táto duševná reakcia vyvolala, sa následne šírili do emočnej zložky a na fyzické telo), je veľmi ťažké uchopiť a popísať tieto vnemy slovami. Len maličké útržky tejto reakcie sa dostali do nášho vnímateľného spektra – do emočnej roviny a fyzického tela. Zvyšok ostáva zahalený hmlou, lebo v obmedzení hmotou nie sme schopní tento druh informácii spracovať.
Podsúva sa teda myšlienka, že aj po smrti bude mať človek určitú formu vedomia seba samého, avšak pokiaľ sme inkarnačne pripútaní do fyzickej roviny, nedokážeme si plne uvedomiť ani predstaviť, aké to vedomie bude (ak sa to vôbec vedomím bude dať nazvať).
Jedno je isté – keďže bežné vzorce uvažovania sú produkované mozgom, a tento nám z rovnice po smrti vypadne, bude to úplne iné. Môžeme si myslieť, že to bude niečo podobné ako vnímanie pocitové, či emočné, ale aj to má háčik – emócie a pocity vznikajú tiež ako reakcie na rôzne biochemické procesy v tele, to tvorí energiu a tá sa kumuluje vo forme emočného tela. Emočné telo ako zvyšková energia po fyzickom živote si poputuje svojím smerom a toto nám po rozdelení jednotlivých jemnohmotných tiel z rovnice tiež vypadne. Takže keď vyškrtneme uvedomovanie si cez mozog a preciťovanie cez emócie, čo nám v „duši“ ostane?
Druhá teoretická možnosť je, že len ako určitá forma energie poputujeme do sveta, do ktorého nás to na základe rôznych parametrov duše automaticky pritiahne a všetko, čo sa s nami v danej chvíli bude diať, síce bude „pozorovateľné zvonku“, avšak pre nás to bude len okamih bez uvedomovania si seba samého, až kým sa znovu nevrátime do trojrozmerného sveta, aby sme nadobudli všetky receptory, ktoré toto uvedomovanie zabezpečujú.
Neviem, či moje myšlienky niekto bol schopný pochopiť, nakoľko som sa snažila nadhodiť veľmi rozdielne uhly pohľadov na jednu problematiku, ale budem zvedavá na Vaše úvahy 😉
16 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.