22
Nov

O pokroku na poli mágie

   Odoslal Tara a zaradil do Mágia, Výuka, Zamyslenia

Čo nás vlastne brzdí posúvať sa vpred na poli mágie? Je to naozaj len naša vlastná lenivosť, alebo rýchlosť doby, ktorú sami vytvárame tým, ako žijeme a ako dovolíme, aby nás zasahovali životy ľudí okolo nás?

Keď si každý z nás rozoberie svoj bežný deň do detailov, tak áno. Prídeme na to, že starostlivosť o bežný život, prácu a kariéru, rodinu a partnerov, psov mačky škrečky a rybičky nám zaberá 99 percent času. Ale nejde vždy len o to, či si vo svojom nabitom harmonograme nájdeme dve-tri hodiny konštantného času, kedy by sme sa dokázali venovať naplno len mágii. Ide o to, čím žijeme, ako vnímame, ako prežívame každý moment nášho dňa.

V úvodoch vždy učíme našich žiakov v prvom rade základnú úroveň prepínania medzi fyzickým a tzv. „magickým“ ja. Ide tu hlavne o disciplínu, aby sa naučili, že veci treba vedieť aj rozdeľovať, že tam, kde je potrebné byť „normálny“, treba byť normálny a tam, kde si vytvoríme priestor na svoj duchovný rast, zase byť niekým iným. A či si nájdeme ten čas na tréning, alebo sa vyhovoríme na milión aspektov bežného života, to je iba o stanovení priorít.

Ide tu aj o zachovanie rovnováhy medzi týmito dvomi zložkami existencie, pretože nie jednému hrdinovi sa stalo, že uletel do diaľav svojej fantázie a akosi začal strácať kontakt s realitou fyzického života. Často bohužiaľ preto, že svoj život nebol schopný zvládať normálne a tak si v tomto „magickom“ svete hľadal únik a ospravedlnenie pre svoje zlyhania. To si ale skutočný mág dovoliť nemôže. Nedá sa žiť len v rovine svojho „magického Ja“ a tváriť sa, že tento život a fyzický svet sa nás nijako nedotýka. To by bolo závažné vychýlenie z rovnováhy, ktoré by sa nám mohlo v budúcnosti škaredo vypomstiť. Také isté vychýlenie z rovnováhy (len do opačného smeru) by bolo, keby sme sa chceli tváriť, že kráčame cestou mága a pritom tomu v skutočnosti venujeme pár hodín do mesiaca. S takým prístupom môžeme reálne výsledky očakávať niekde v dôchodkovom veku.

V prvom rade sa človek musí naučiť, ako zvládať obidva tieto svety oddelene, naučiť sa disciplíne a tak trošku aj prísnosti na seba samého, povedať si ok, nech sa deje čokoľvek, teraz proste idem trénovať.

Ak toto zvládne, môže začať začleňovať mágiu aj do svojho bežného života. Takpovediac trénovať a skúšať si veci vždy a všade. Ako často hovoríme na prednáškach, taká obyčajná cesta autobusom, alebo prechádzka v parku sú perfektné možnosti na tréning, ak človek vie, čo chce docieliť.

Často stačí len chodiť po svete s otvorenými očami a pri ceste autom si napríklad všímať vibrácie rôznych miest a ich podložie, či hrať sa s drobnými programami v obchodnom dome, pri cigaretke na balkóne ovplyvniť človeka pod vchodom, aby sa obzrel za seba a podobne. Sú to momenty, drobnosti, ktoré nič neznamenajú a asi ťažko ich považovať za nejaký valný úspech na ceste mága, ale pre naše vnútro sú práve takéto drobné úspechy a neúspechy, kedy si „len tak zo srandy“ niečo vyskúšame, tými momentmi, na ktorých sa učíme najviac. Podarilo sa? Waaau, ja som taký dobrý, že už sa ani nemám kam vyššie posunúť. Nepodarilo sa? Celá mágia je nanič, nič ma tu nenaučili, asi na to nemám a mal by som sa radšej venovať vyšívaniu. To je celá plejáda momentov, pocitov a duševných pochodov, ktoré sa takto ľahúčko hravou formou človek v sebe naučí postupne zvládať a systémom pokus-omyl na drobných pokusoch príde na to, ako narábať so svojím vnútrom.

Na to je však potrebné mať túto tému „otvorenú na pozadí hlavy“ takpovediac nonstop. Žiť tým. Nečakať, že nejaký závratný poznatok k nám príde zadarminko od niekoho zvonku, ale vyhrabať ho aj spod zeme vlastnými rukami. Ide o prežitky, nie o informácie.

Tagy: , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, November 22nd, 2017 o 00:53 a je zaradený pod Mágia, Výuka, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

4 komentárov

 1 

Vychovať mága nie je len tak. Na to treba roky a aj keď sa dostane na Majstra, VM, Kň, a či VK, tak nevieme, či bude ako jeho učiteľ. Alebo ani zďaleka nedosiahne jeho úroveň, či ho naopak prekoná a bude ešte lepší.
Vychoval som niekoľko žiakov do takej úrovne, že sami potom mali žiakov a vidím aj týchto už teraz kolegov, ktorých učili moji bývalí žiaci. No zdržím sa posudzovania. Pretože všade sa nájdu takí aj iní.

Čo však chcem povedať je to, že ak sa človek naozaj reálne chce venovať mágii a byť v tom skutočne kvalitný a nie len „kávičkový diskutér o mágii“, tak prvá myšlienka, ktorú má ráno, keď sa zobudí, musí smerovať k mágii a posledná než zaspí, musí smerovať k mágii.
Do toho veľa pracovať a skúšať a zažiť úspechy i sklamania. To proste k učeniu sa a rastu mága patrí.
A do toho všetkého musí mať zvládnuté svoje ego a to tak, aby ho vedelo správne hnať dopredu a súčasne tak, aby vedel aj iných uznať a počúvať ich rady a tak sám rásť.

Mág sa tiež musí vyvarovať aj samoľúbosti. Pred pár dňami som po rokoch stretol jedného človeka, ktorého som istú dobu viedol a učil. Priviedol som k stupňu Majstra a aj to bolo tak s odretými ušami (dnes sa aj hanbím sa k nemu priznať, že som ho učil).
Vysvetlil mi, že by sa už k nám nevrátil a ak áno, tak citujem: „Jedine ako VM ...nie ani tak nie ...možno ako VK? Lebo vieš Ašarat, ja som všetkých prerástol, ja som v mágii vybudoval taký ohromný mrakodrap, že väčší sa nedá. Nikto na mňa nemá. A to nie je vysoké ego, to je proste realita!“ - koniec citátu (všetku tú samochválu tu ani nemá zmysel opakovať).
Potom sme sa po ďalšej debate rozišli. Trošku mu padlo pár poschodí toho mrakodrapu, ale myslím, že on si ho rýchlo vo svojom egu vrátil naspäť.

Vyvarujte sa preto samochvále a počkajte na to, aby vás iní chválili za to, akí ste a čo dokážete.

November 22nd, 2017 at 10:50
 2 

Ťažko povedať, že ktorý žiak je vopred stratený a nemá zmysel mu venovať čas. A ktorý je diamant, ktorý je však treba najprv vydolovať.

November 24th, 2017 at 11:56
 3 

Ja mám skúsenosť, že najviac času a úsilia zaberie adeptovi mágie vývoj vlastnej osobnosti. Techniky sa dajú naučiť, ale formovať vlastnú osobnosť je poriadna drina. V tomto som sa utvrdil aj po poslednej víkendovej výučbe. Aby sme nestavali mrakodrapy z piesku ako hore uvedený kolega.

November 27th, 2017 at 23:45
 4 

Všímať si, cítiť, vnímať, robiť veci vedome. Je to len pár slov, za ktorými je však urytého veľa z toho, čo človeka môže posunúť vpred. Ide o vnímavosť a vedomosť. Potom každý argument o nedostatku času razom stráca svoju váhu. Človek nemá "robiť tréningy" preto aby si urobil čiarku do notesa...Život, každodenná existencia nám vie poskytnúť nedozerné množstvo príležitostí na "tréning"... Schválne taká básnická otázka - kedy naposledy kto z nás išiel napr v aute (je jedno kam,odkiaľ,prečo,načo, zahltený z práce, do obchodu s hlavou plnou rodinných povinností,to je úplne ale úplne jedno) a všimol si,resp upútala ho počas cesty napr budova ktorá bola zaujímavá svojou energetikou, alebo zóna cez ktorú prešiel, energetické zlomy atď atď... Na toto netreba dovolenku...Mágom sa človek nikdy nestáva emočným vyratúvaním civilných povinností (máme ich každý v tejto rýchlej nátlakovej dobe dosť)

December 4th, 2017 at 17:18

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.