20
Jun

Kríza

   Odoslal Asarat a zaradil do Postrehy

Kolegovia, rozhodol som sa napísať tento príspevok, pretože už viac krát v živote som sa stretol s týmto fenoménom zvaným osobná kríza. A dnes v noci som nad tým trochu uvažoval a po takej úvahe sa zvyknem s vami podeliť so svojimi postrehmi. Preto som sa rozhodol aj tu a teraz s vami podeliť o tento poznatok.

Každý raz môže dospieť do bodu, že prežíva osobnostnú krízu, či už voči svetu alebo voči spoločenstvu Selekcia. Nikto z nás sa tomu asi nevyhne a občas to je náročné aj zvládnuť. Nuž, ale skoro stále to skončí tak, že v našom žargóne, ktorý sa tu už ujal, potom človek ide „okopávať paradajky a pestovať zeleninu“.

Prečo takáto kríza príde a ako sa prejavuje? Toto mi vŕtalo už dlho hlavou a pretože ja som sa takpovediac sem do tejto organizácie znovu zrodil, potom čo som tu umrel, 🙂 tak doteraz som to celkom presne asi nechápal. A tak som dospel k istému pochopeniu a ak ma pochopíte a podelíte sa o svoje prípadné poznatky k tejto téme v komentároch, budem veľmi rád.

Ak jedinec do niečoho vkladá väčšiu, či menšiu – svoju osobnostnú – „investíciu“, tak ako všade občas príde do roviny akoby prázdnoty.
To čo doteraz dávalo zmysel sa akoby vytratí z duše a človek len pozerá a uvažuje: „a čo tu vlastne robím?“ Potom prídu myšlienky typu:

Nič nedostávam, čo by ma posúvalo vpred
• Nemám čo ponúknuť, som tu už len na príťaž
• Nič neviem, nič som sa nenaučil
• Všetko čo som vedel, som zabudol a nemám ako pomáhať spoločenstvu
• Prichádzajú noví kolegovia a ja neviem čo im ponúknuť lebo už naozaj nič neviem
• Každý mi tu len všetko vyčíta a ja sa snažím robiť veci správne a predsa len výčitky
• Všetci sú proti mne – každý je triedny nepriateľ
• Veľa som do Selekcie zo seba investoval a mám pocit, že som málo dostal späť
• Už ma to tu nebaví a zase musím ísť na stretnutie a milo sa usmievať a vo mne je pri tom všetko celé zle
• Cítim sa úplne prázdny, život nemá zmysel
• Každý je tu s niekým a ja som tu medzi ľuďmi sám a sám, ako pustý ostrov v mori ľudí
• …atď., atď.

A koho tieto myšlienky ešte nepochytili, toho možno raz pochytia, či to už bude tu alebo niekde inde v inej „partii“ kolegov a priateľov. Asi sa tomu nedá vyhnúť a každého toto zrejme po istom čase niekde postretne. Počas tých rokov, ako takto spolu kráčame, som toto videl mnoho krát a zrejme ešte aj mnoho krát uvidím. Potom je už len malý krôčik k tomu, aby sa človek zdvihol a išiel „o dom“ ďalej a hľadal nový zmysel života niekde inde.

V taký čas si však niekde hlboko v sebe treba uvedomiť protihodnoty a „zabojovať“ sám so sebou.
Je to veľmi náročné, najmä ak sa na nás „valí celá ťarcha života“, ktorý vás tou ťarchou ide udusiť.
Nedá sa týmto myšlienkam vyhnúť a utiecť pred nimi.

A preto som sa pozrel na celú tú KRÍZU inak a snažil som sa pochopiť kolegov, ktorí s týmto bojovali a ako im pomôcť a položiť iné proti otázky a argumenty.
A ako som sa díval, uvidel som odpovede, ktoré to akoby aj podporili, no predsa by mali napomôcť ako s tým bojovať.
Netvrdím, že to niekomu pomôže zdolať svoj boj medzi krízou a „normálnym stavom“, ale vidím v tom aspoň náznak šance, aby sa taký kolega vedel na seba dívať nestranne a nie pod vplyvom ťarchy bodov vyššie spomenutých.

Nuž a toto uvedomenie si týchto niekoľkých bodov by mohlo napomôcť:

Keď už nevládzem, kolegovia za mňa potiahnu a ak teraz nemám silu učiť – robiť, oni to pochopia
• Spoločenstvo nie je človek, nie je živá bytosť, ona nemôže za to, čo sa so mnou deje
• Spoločenstvo je tu pre mňa, tak prečo ja zrazu tu nechcem byť pre spoločenstvo?
• Nemusím odísť, veď stačí povedať: chvíľu ma neuvidíte, nebudete o mne počuť, ale raz, keď to prejde, sa znovu zapojím. Viem, že ma kolegovia pochopia a ja nemusím utekať, nie som predsa Forrest Gump
• Ak sa nikde neposúvam, je to chyba Selekcie alebo len ja nič nerobím?
• Prečo nič nerobím? – lebo potrebujem pauzu, ale preto nemusím predsa odchádzať „pestovať zeleninu“
• Ak nič nerobím, prečo obviňujem Selekciu a nie seba? – Selekcia predsa nie je človek, nemôže za to.
• Selekcia nie je môj učiteľ – je to organizácia – neživá vec
• Ak za to niekto môže, som to Ja a môj učiteľ? Alebo len Ja? Kto je môj učiteľ? Je to moje vlastné JA, lebo sa musím učiť aj sám od seba, tak prečo pre toto majú byť všetci zlí?
• Môj osobný učiteľ sa mi nevenuje – mám však učiteľa? A ak sám neviem ísť ďalej, prečo nejdem s niekým?
• Kolega nie je triedny nepriateľ, aj keď ja to teraz tak cítim, ale to ja som proste na dne svojho ja a musím sa odraziť a vynoriť sa zo seba von a pozrieť sa naňho z iného uhla a bez vplyvov celého života, čo na mňa padá celou svojou ťarchou.

Koľko by sa dalo ešte písať otázok a odpovedí? Osobne si myslím, že veľa.
Asi najdôležitejšie je to, že treba pochopiť, že aj tak ťa tak skoro nikto nepochopí, lebo je úplne inde ako Ty. A ak aj počúva o chvíľu aj tak zabudne, že si mu niečo hovoril. Veď má svoj život, svoje starosti, prečo by si mal brať tvoje bremeno na seba?
Avšak prečo to bremeno Ty sám neodložíš, ak sa dá?
Nie každé bremeno sa dá odložiť, ale musíš urobiť revíziu, že čo z toho sa dá odložiť ako prvé a nevolá sa to ovšem Selekcia. Pretože teraz máš dojem akoby Selekcia bola bremenom.
V skutočnosti ak odložíš bokom Selekciu neodložil si bremeno, len sa skrývaš pred kolegami, ktorí vidia, že ťa bije bremeno života a hanbíš sa za to.
A tak tým, že odložíš Selekciu a Ty odídeš preč, tak si myslíš, že si odložil/a nejaké bremeno.
No miesto toho, aby si sa prestal/a hanbiť za to, že ťa občas život tlačí k zemi a uznal/a, že aj ty si proste človek, tak si možno odložil/a časť svojho Ja a kúsok svojho skutočného domova.
Život potom ako odložíš Selekciu nebude ľahší, ale možno len Ty sa budeš menej hanbiť za to, že bojuješ so životom ako sa dá a sám/a tým odmietaš prípadnú pomoc od tých, čo sú Ti takí blízki.

A po týchto úvahách a mojich poznaniach vám teraz predložím „bremenovú metaforu“, ak ju pochopíte možno aj vám pomôže sa nejakého toho bremena zbaviť.

Krajinou šli dvaja mnísi, ktorí zložili sľub čistoty. Obaja sa zaviazali nedotknúť sa ženy a žiť v duchovnom súlade tela a duše. Došli k potoku, kde na jeho brehu stála mladá deva a nevedela ako cez potok prejsť a nezničiť si svoj šat a obuv. Starší mních ju bez slov zobral na ruky a preniesol ju na druhý breh potoka. Tam sa s ňou rozlúčil a kráčal spolu s mladým kolegom ďalej. Po poldruha hodine sa mladý mních opýtal.

„Majster, ale prečo ste sa dotkli tej ženy? Neporušili ste tým sľub čistoty a slovo, že sa ženy nedotknete?“

Starší mních sa udivene na mladého mnícha pozrel a odpovedal a aj zároveň mu položil proti otázku:

„Ja som len pomohol človeku v núdzi a nechal som ju na druhom brehu. Prečo ju však Ty ako ťažké bremeno odtiaľ nesieš ďalej?“

Na záver:
Tento príspevok je čisto môj pohľad a nemá s nikým so spoločenstva priamy súvis.
Ak však vám to niekomu niečo dá a pomôže zdolať niekedy prípadnú krízu, budem len rád.

PS:
Život so zmyslom znamená život s bremenom. Život bez zmyslu, je život bez bremena a taký život nemá zmysel žiť. Ale prežiť bez zmyslu života sa dá. A keď ten život zmysel má, tak práve ten zmysel sa často stáva neúnosným bremenom. No, ak tým zmyslom po sebe zanecháš aj kúsok iného kameňa, ako je len ten na cintoríne, a nech je to hoc aj veľmi malý kameň, ale dá sa na ňom stavať, tak taký život zmysel mal. I keď ten život s tým zmyslom bol takým bremenom, ako balvan, ktorý ťa teraz privalil.

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, Jún 20th, 2018 o 10:04 a je zaradený pod Postrehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

15 komentárov

 1 

V súvislosti s týmto príspevkom a ľudskými krízami treba vedieť, že ľudské uvažovanie sa sústreďuje hlavne na to, čo možno ľahko predpovedať. To je však už len pokračovaním doterajšieho vývoja.
Kríza samotná má niekoľko spúšťačov. Napríklad sa môže jednať o:

• Náhly rozchod a následné sklamanie
• Zrada a tým rozplynutie očakávaných udalostí
• Náhla zmena, v pracovnom a či rodinnom živote. Tu sa môže radiť aj úmrtie a pod.

Jún 21st, 2018 at 12:45
 2 

Na tému: " straty a nálezy " by sa dalo uviesť, veľa skutočných príbehov, ale pretože sa sa stále dookola opakujú je to matematická rovnica. Neznáma sa dá vyrátať a vieme zistiť aj výsledok...

Jún 21st, 2018 at 19:30
 3 

Ono je sranda ako človek vie lavirovat zo dňa na deň medzi "idem s vami aj do pekla" a "neviem čo tu vlastne robím, nemá to zmysel". Skrátka platí, že slová nemajú žiadnu váhu, ak sú v rozpore s našimi činmi. Niekedy sú to ťažoby, ktoré nás dávajú tak dolu, že čokoľvek navyše je problém, inokedy možno vzájomné nepochopenie a ešte milión ďalších vecí a drobností, ktoré sa proste jedného dňa nakopia a to, čo bolo predtým prirodzené ako dýchanie, zrazu vôbec nedáva význam.

Mám s tým bohaté skúsenosti a celkom sa mi osvedčil malý trik - či je dobre, či je zle, ono to prejde 🙂 Ak si človek stojí za tým, že je tu správne, že sa cíti byť povolaný na to, aby pomáhal udržať naše učenie vo fyzickej rovine a vníma určitý širší rozmer celej tento srandy, tak napriek všetkym nedostatkom a problémom proste pôjde s nami ďalej. Partnerov tiež nevymiename zo dňa na deň len preto že je blbé obdobie, priateľov nehádžeme cez palubu ak na nás v nejakom období nemajú čas. Ak to pre naše vnútro má zmysel, tak tieto "prechodné fázy" proste treba len prečkať.

Niekedy sú to aj vplyvy z éteru, ktoré vedia kúzelne doklepnut "nalomeneho" jedinca tak, aby sám seba presvedčil, že to, čo mu roky pomáhalo, mu vlastne ubližuje. A ak sa náš svetonázor začne z ničoho nič meniť, je fajn sa najprv pozrieť na dôvody. Zmenilo sa niečo tak výrazne, aby to na nás málo takýto dopad? Alebo je niečo divné na celom našom momentálnom prežívaní? Nefandim nejako extra paranoidnym myšlienkam, ale ja osobne sa na svoje emócie rada dívam z nadhľadu. Registrujem ich a pýtam sa odkiaľ pochádzajú. Mám na ne dôvod? Alebo je to len niečo, čo o pár dní zase prejde a netreba kvoli tomu robiť nejake zásadné škrty cez pôvodne plány?

Alebo som len momentálne ublížená lebo niečo mi brnklo na citlivú strunu? A naozaj kvôli tomu chcem meniť svoje smerovanie na cestách osudu? Ak je niečo naozaj stabilné za každých okolností, potom to začínam vo svojom vnímaní a prežívaní brať ako konštantu, dovtedy je to len premenná a slovo premenná je od toho, že jej hodnota sa môže meniť 😉

Jún 21st, 2018 at 21:23
 4 

Tiež ešte pridám svoju šálku kávy 🙂

Človek, ktorý prežíva krízu, ju obvykle prežije potom, čo prežil určité obdobie v pohode, ale postupne sa tá pohoda sa mu niekam vytráca. Zrazu má človek pocit, ako keby celý svoj život venoval niečomu, čo nemá zmysel. Prípadne ak sa jedná priamo o ľudí tak, že svoj čas venoval absolútne nesprávnej osobe. Pesimizmus a z toho vyplývajúce duševné rozpoloženie vyvolá – navodí v človeku pocit nedostatku sily niečo zmeniť. A to potom človeku bráni vidieť tie krásne veci, ktoré spolu niekde prežili.

V celku je to možno zapríčinenou „únavou“ alebo nedostatkom endorfínov. Osobne si myslím, že tak, ako sa to nedá pochopiť, tak sa to presne dá pochopiť, ak sa človek ocitne v kríze. Otázkou len ostáva kto sa s ňou, ako dokáže vyrovnať a s akými dopadmi na človeka a jeho okolie. Niekto totiž prejde aj veľmi silnou krízou a okolie si to nevšimne, pretože človek to vie „zahrať“ pred okolím tak, že je akože všetko v poriadku. Niekto zase sa tým netají a ukáže okoliu, že prechádza krízou. Toto je však veľmi individuálne.

Kritické roky na krízu sú vraj medzi 17-20 vekom života, ďalej 30-35, 40-50 veku života.
Po päťdesiatke je to skôr vtedy ak človeka „obišla kríza“ v strednom veku, a to medzi 40-50 vekom. Ani staršie ročníky nie sú voči tomu však úplne imúnne, ale sú to skôr už prípady, že sa ocitnú sami, pretože deti už majú svoje rodiny a oni na dôchodku často majú pocit, že už všetko skončilo.

Jún 22nd, 2018 at 11:14
 5 

Podľa toho čo si napísal, by mal človek byť v kríze vlastne skoro celý život 🙂 každá životná situácia sa dá zobrať ako kríza alebo ako výzva na zmenu. Ak sa životu dokážeme prispôsobovať tak ako plynie, mnohými krízami preplavame bez väčšej ujmy. Len máločo je naozaj tak fatálne, aby sa správnou zmenou nedalo niečo upraviť. Sme to len my sami, kto sa rozhoduje, ako budeme reagovať na to, čo nám život prinesie do cesty. A tá cesta sa dá buď preplávať s ľahkosťou, alebo sa človek len horko-ťažko dovlečie do hrobu.

Jún 24th, 2018 at 19:12
 6 

Nuž, táto téma je mi dosť blízka, takže sa s vami podelím o svoje skúsenosti.
Raz som už Selekciu odložila. Nebrala som Selekciu ako nejaké bremeno, skôr ako niečo, čo ma síce priťahovalo, ale zároveň som tomu nerozumela, ako niečo, čo mi bolo vtedy ešte na míle vzdialené a ja som ešte nechápala, čo tam vlastne robím. Aj keď som to potom niekoľko krát oľutovala a zároveň si aj jedným dychom nahovárala, že to bolo dobré rozhodnutie nepokračovať ďalej, až po niekoľkých rokoch som pochopila, prečo bola celá tá pauza v mojom prípade nutná. Bola nutná na to, aby som veľa vecí v sebe pochopila a ujasnila si. Aby som pochopila, že sa mám vrátiť naspäť a že všetko má svoj čas. Keď mi po niekoľkých rokoch bola ponúknutá možnosť vrátiť sa naspäť, neváhala som lebo som vedela, že to tak proste má byť, že sem patrím.
No a odvtedy prišli rôzne iné krízy, väčšie či menšie a ja som sa niekoľkokrát ocitla pre dilemou – lenže tou dilemou nebolo už to, či pokračovať alebo nepokračovať v Selekcii ďalej, skôr išlo o to ako pokračovať ďalej. Vy, ktorí ma poznáte iste viete o čom hovorím. Rodina, vzdialenosť, financie, psychika, povaha, atď atď. – stačí, ak len v jednej oblasti stratíte pevnú pôdu pod nohami a už to ide pekne dole vodou. Niekedy však osud je zaujímavý a rád nám naloží z rôznych oblastí naraz, veď nech je sranda. Alebo si naložíme my sami? Na to si môžeme každý sám odpovedať 🙂 Vtedy sa zdá byť tým najjednoduchším riešením hodiť flintu do žita – proste zutekať. Ku kríze si môžeme pridať ešte fakt, že väčšina z nás musí svetu okolo nás ukazovať inú tvár, tú ktorú naša spoločnosť dokáže akceptovať a to stojí mnoho síl. Nie je ľahké byť akoby súčasťou dvoch svetov, ktoré, verte môžu byť dvoma extrémami, hlavne ak naše fyzické a bytostné ja sú akoby na opačných póloch.
Už som raz odišla a myslela som si, že táto časť mňa je proste preč a nahradí ju niečo iné. Lenže tú časť nič iné nahradiť nemohlo, tú časť nahradila len prázdnota. Akokoľvek som sa snažila tú prázdnotu vyplniť a nahovárať si, že predsa všetko je ok, len som klamala samú seba.
Teraz, keď mám krízu, tak hľadám – hľadám spôsob ako tú krízu prekonať a hľadám spôsob ako sa spoznať, lebo kríza je aj na to, aby sme sa lepšie spoznali. V kríze je niekedy ťažké myslieť racionálne.. vtedy si však vravím: veď toto je môj domov, moja bytosť patrí sem. Nemôžem predsa to, čo je mojou súčasťou len tak odignorovať a tváriť sa, že neexistuje a tým si myslieť, že som si všetko uľahčila. Avšak radšej sa zastavím a poviem si, ok, nemám momentálne sily ísť ďalej na 100 percent lebo tie sily potrebujem niekde inde. Tak radšej pôjdem na 50 percent, ale pôjdem ďalej, vyriešim to čo treba a potom sa možno raz k tým 100 percentám vrátim.
V poslednom rade ešte dodám, že keď už viem, že sem patrím, že tu proste mám byť, tak jednoducho cítim zodpovednosť ísť ďalej a nevzdať to – veď to všetko koniec koncov nerobím len pre seba.

Jún 24th, 2018 at 22:15
 7 

Pekne si to napísala, Avais. Tak nejako mi z duše hovoríš (lebo srdce ževraj nemám a tá hydraulika toho veľa nenakecá 🙂 ). Pripomenulo mi to zase raz moje slávne sadenie paradajok, keď som sa snažila silou mocou presvedčiť samú seba, že si netreba komplikovať život a človek by mal predsa nájsť pokoj a šťastie tam, kde ho hľadajú všetci ostatní (lebo ževraj normálne je to, čo robí väčšina).

No ak má človek v sebe "niečo navyše" tak ho ten štandardný model života nikdy napĺňať nebude a niekde vzadu v hlave vždy ostane myšlienka "A toto je naozaj všetko...? Kvôli tomuto som prišla na svet...?"

Volanie duše sa dá ignorovať, nie je veľmi ťažké zadupať ho do zeme. Ale ak sa človek zo zbabelosti ani nepokúsi naplniť to, čo jeho duša má v hmote riešiť (či už pre seba alebo pre celok), prežije proste len prázdny život bez významu. Aj keď navonok by to mohla byť hotová idylka, v duši bude prázdno.

Jún 24th, 2018 at 23:11
 8 

Rád by som prispel do diskusie. Nie som vaším členom, som len fanúšikom, a ak, teda bude môj vstup nevhodný, tak nech ho admin. proste zmaže.

@Ašarat, je správne, ale aj odvážne, že si pustil takúto tému na pretras.
Táto téma a diskusia vo mne niečo pohla. Mal som rozpísaných niekoľko variácii, ako reagovať a prispieť do diskusie.

Chcel som reagovať na Taru, aj na Avais, ale potom som to zmazal. Nemám právo, predsa niekomu koho osobne nepoznám niečo osobné písať.

Tak svoj príspevok uzavriem len nasledovnými slovami.
Páči sa mi, že sa nehráte na supermanov a odkryli ste aj ľudskú podstatu ľudí vnútri.

Naďalej ostanem vaším fanúšikom. Hoci žiadosť si zatiaľ nemôžem podať, pretože tomu bránia objektívne príčiny, no aj tak sem naďalej budem chodiť čítať vaše príspevky a fandiť Vám na vašej ceste.

Jún 25th, 2018 at 09:11
 9 

Kto z nás v živote už nechcel utekať?

@Avais, veľmi pekne napísané. Často si však problém nenaložíš povedzme Ty sama, ale niekto Ti ich priloží ku tým tvojím vlastným. Prečo to tak robí? Často, preto, aby prehodil bremeno starostí na teba alebo odpútal tvoju pozornosť od iných vecí a tým, že Ťa zahltí problémami odpútava pozornosť.
Veď, predsa najlepšia obrana je útok. A tak zaútočí tým, že Ti pridá bremená a aj často vymyslené a umelé, len, aby vznikla kríza. A Ty si následne konala na základe tej krízy presne tak, ako to útočník chce.
Potom je ťažko racionálne myslieť a konať, pretože to bremeno na duši je zrazu ťažké, a Ty sa staneš usmerniteľnou „tým správnym smerom".

A práve vtedy treba nájsť v sebe tú silu odstúpiť a pozrieť sa na všetko z nadhľadu a premýšľať, prečo vznikla tá kríza a kto, prečo Ti ju privodil.

Kto toto dokáže ten dokáže zdolávať krízu. Mám dojem, že Ty to už dokážeš. 🙂

@Saturn ďakujem, že si sa pridal do diskusie.

Jún 25th, 2018 at 15:25
 10 

Táto téma je, si myslím, blízka skoro každému, koho zo Selekcie poznám.

Sám som si prešiel krízami, či už väčšou či menšou. Mal som krízu, kedy mi objektívne príčiny min. pol roka nedovolili pokračovať vo výučbe a byť aktívny. Sú obdobia, kedy nám fyzický či osobný život naloží toľko, že nemáme inú možnosť ako sa na nejaké obdobie sústrediť na to, aby sme túto časť života vyriešili a dostali do rovnováhy.
Sú momenty, kedy potrebujete zabrať na inom fronte, aby ste sa aj vo svojom fyzickom živote posunuli niekam ďalej. Lebo nech sme čím sme, žijeme aj svoj fyzický život a keď tam nie sú veci tak ako si želáme, aby sme boli šťastní, tak šťastní nebudeme, budeme frustrovaní a to nikdy nevedie k ničomu dobrému.
Mal som aj obdobie kedy som premýšľal či má pre mňa význam v Selekcii zostať, že či mi to dáva to čo moja duša potrebuje a či sám som dostatočným prínosom, že či nie je pre mňa rozumnejšie svoj čas investovať do inej časti života.
Niekedy možno príde obdobie, kde človek len potrebuje čas pre seba a nemá vnútornú silu a chuť sa venovať druhým a byť pridanou hodnotou pre Spoločenstvo prípadne aj pre seba v tomto smere. Je dobré sa vedieť zastaviť a dopriať si čas. Je to ako keď si dáte dovolenku z práce na oddych. Nedá sa ísť nonstop na plné obrátky.
A mal som aj menšie krízy, kde sa proste človeku len nedarilo, kde netreba silou mocou niečo radikálne meniť a týmito krízičkami som hladko preplával.
Je jasné, že táto cesta nie je pre každého. Aj keď duchovný rozvoj je súčasťou vývoja každej duše, každého cesta je iná. Nie každý má byť neurochirurg, tak ako nie každý má ísť touto formou duchovnej cesty, ktorou kráčame my.
Avšak, ak sa v tom raz niekto nájde, osloví to jeho vnútro, stane sa súčasťou, začne sem vnútorne patriť aj keď nie s každým musí vchádzať ako najlepší kamarát, cíti to tak a chápe vnútornú hodnotu tohto spoločenstva, tak to nemôže byť nesprávne. Nie u každého tento vnútorný pocit príde hneď, ale môže prísť časom, že sa to postupne v nich zobúdza. U niekoho to začne záujmom. Nejakým skrytým ťahaním ho týmto smerom a prejde čas, rozvinie sa to a cíti to. Iní to cítia hneď.
Tí, čo sem majú patriť sa sem vrátia aj keď v duchu svojej krízy si dajú pauzu a zdanlivo odídu. Možno práve to potrebujú, aby sa mohli potom plnohodnotne vrátiť na svoju cestu, ktorej sa či chcú alebo nechcú nevyhnú a dovedie ich to na ňu.
Svoju dušu neumlčíte. Ako píše kolegyňa Tara, môžete ju nejaký čas ignorovať, ale tá si stále pôjde svoje a čím dlhšie ju budete ignorovať, tým budete nespokojnejší a frustrovanejší. Povediete prázdny nenaplnený život. Dokonca sa môže stať, že aj tá nesprávna cesta, ktorou kráčate, zostane zatarasená a budete donútení k radikálnej zmene.
Keď to porovnám s bežným životom, tak ani problémy vo vzťahu či s blýzkimi alebo priateľmi nebodaj problémy v práci nevyriešite tým, že od toho utečiete. Pauza a oddych od toho, môže pomôcť, ale nie je to riešenie. Všetko si Vás to počká. A ani radikálne zmeny v živote, že teraz sa mi nedarí, tak musím všetko zmeniť, nie sú vždy najmúdrejšie. Netreba radikálne meniť všetko.

Priatelia, kolegovia a aj tí budúci kolegovia, prajem Vám veľa veľa vnútornej sily v boji s týmto životným fenoménom.

Jún 27th, 2018 at 00:25
 11 

O kríze tu bolo popísané už hádam všetko, mám len pocit že sa jej pripisuje príliš veľký význam. Kolegovia, poznáte ma tak dúfam viete, že moje vnímanie sveta je iné, tým ale nechcem povedať, že mne sa krízy vyhýbajú. Práve naopak mám pocit, že ma majú tak radi, že ma vyhľadávajú 🙂
Ide o to ako sa na krízu pozerám.
Keď mala moja dcéra 3 roky zrazilo ju auto a týždeň bojovala o život a ja samozrejme s ňou, vtedy som si povedala, že ak toto zvládnem, tak všetko ostatné čo mi príde do života zvládnem tak isto. Nuž a od toho sa odvíjalo moje vnímanie krízy, alebo problému, či iného druhu nepríjemností. To, čo pre niekoho znamená životnú pohromu, ja vnímam ako ďalšiu záležitosť k vyriešeniu. Každý človek je originál a také je aj jeho vnímanie a aj jeho hranice.
Aj ja som si dala krátku pauzu od Selekcie, či to bolo spôsobené krízou, úprimne neviem a ani mi to nepríde dôležité. Čo bolo dôležité je, že sa problém vyriešil a vrátila som sa.
Narodila som sa s mágiou a žijem ňou a aj s ňou, je to môj spôsob života a to sa nezmení.
Aj ja som občas smutná, nešťastná a dokonca si aj poplačem pustím si smutnú hudbu a plačem preto ako nepekne sa správame k našej planéte, k sebe navzájom, k zvieratkám, ale aj nad tým, že mojej rastlinke uschol list. Proste sa vyplačem a dám zo seba všetky negatívne emócie je to taká moja psychohygiena.
Občas je dobré nebrať sa tak vážne 🙂 a keď už život nejde podla našich predstáv treba sa sústrediť na to za čo môžeme byť vďační. Napr. aj za to, že sa ráno zobudíme, ved to je veľká vec a veľký dar.

Jún 29th, 2018 at 11:01
 12 

Sára máš pravdu 🙂 súhlasím s tebou.
A hlavne súhlasím, že každé ráno, keď sa zobudíš a na veľkom prste na nohe nemáš priviazaný štítok, tak to je dobré ráno. 🙂

Jún 29th, 2018 at 11:08
 13 

Aj ja sa priznám že tiež už som mala takú krízu. Vstúpila som do Selekcie s určitými predstavami, dá sa povedať skoro až rozprávkovými. Mali sme výučby a postupne som dostala lepšiu predstavu, o čom to všetko je. Veľakrát som sa potom samej seba pýtala, čo tu ja vlastne robím a či tu mám byť, či tu vôbec za niečo stojím a nie som celkom zbytočným článkom. Ako začiatočník, ako človek ktorý (sa) ešte hľadá. Hoci je aj zvedavý, ale je aj lenivý, a aj zahltený civilným životom, sám seba brzdí v rozvoji a tým pádom aj v tom uvedomení si svojho miestečka, svojho poslania...

Viacerí kolegovia, ktorí ste vedeli o mojej dileme, či zostať či odísť a čo tu vôbec ja už len môžem robiť.., ste mi dali najavo, že o moju prítomnosť tu medzi nami stojíte, a aj návrhy, čomu sa venovať, čím sa zapojiť atď 🙂 A hoci sama som sa podceňovala ba až odsudzovala, zo strany spoločenstva nikdy nikto nebol ani za máčny máčik odsudzovaný za to, že ideme od piky. Naopak stretla som iba ľudí, ktorí učia, ktorí vedia chápať, a dávajú, čo môžu.

A ako mi bolo objasnené, Selekcia vôbec nie je len o mágii. Jednak z toho pohľadu, že máme aj liečiteľské alebo alternatívne smery, a tam dá toho veľa vtesnať. Avšak ešte nad to, Selekcia je viac, je o vzájomnej podpore. Že napríklad tu máme aj kolegov, ktorí nie sú ani mágovia, ani liečitelia, ale jednoducho sú tu ako podpora - podporujú to, čomu veria, a kolegov, ktorí sú v mágii doma a vedia čo robia.
A tak sa moje ego upokojilo - lebo to porovnávanie sa s inými bolo len o egu a emocionálna strunka čo sa neprestajne ozývala bol pocit menejcennosti.

Selekcia vlastní obrovskú hĺbku poznania a podľa toho čo som pochopila nesie vo vesmíre aj veľmi dôležitú úlohu. A aj ja, taká, aká som, dokážem prispieť, vnútorne bytím a aj navonok priložením ruky k dielu, ktoré ma oslovilo. Ale to hlavné, čo som sa naučila, bolo prijať sa, aj tú úroveň ako na tom reálne som, a menej si vykresľovať akékoľvek predstavy. Dovolila som si tu iba jednoducho byť, keď sa dá tak sa niečo naučiť, keď sa dá pomôcť, tak pomôcť, keď potrebujem, tak nechať si pomôcť. Mám svoje muchy, ale podstatné je to, že tu chcem patriť, učiť sa, nechať sa formovať a transformovať....a nechať sa prekvapovať, lebo Selekcia, je pre mňa od počiatku netradičným prúdom prekvapení a premien... :o)

Júl 8th, 2018 at 20:44
 14 

Tiež nie som žiadnou výnimkou vo veciach krízovitých, i mňa jedna takáto dostihla. A to som bol skalopevne presvedčený, že mne sa také nemôôôôôže stať, ja prosto tutok taktok sem patrím a aj keby z neba traktory krížené s kombajnami padali, nezaprieš spasiteľa svojho. No človek mieni, synergia všetkých možných nepríjemných životných situácií mení.

Lebo hej, vypozoroval som na sebe, že chuť praštiť trebárs so Selekciou sa dostavuje, keď počet problémov (zdanlivo neriešiteľných) exponenciálne narastá a potom sa aj chodenie na výučbu začne javiť sťa jeden z nich. A už keď sa veci fakt že nezvládajú, prikmotrí sa pochybovanie o vlastnej schopnosti vôbec žiť, znášať tento hrmotný osud a zrazu únik pred všetkým vyzerá veľmi sexy.

Teda áno, mal som takýto temný moment, že už je toho viac než veľa a toto by zložilo aj tura a zišlo by sa niečo z problémov preriediť. Nebol však veľmi dlhý a ani dostatočne hlboký, aby sa pretavil do reality. Čo myslím je v konečnom dôsledku na čom záleží, či sa týmto tienistým momentom poddáme, alebo nie. A čo nás nesundá jak prasa vedro, to nás vraj posilní.

Je vynikajúce, že nachádzam v kolegoch veľkú podporu/oporu a na stretnutia sa vďaka tomu teším. Pokiaľ neklesne toto tešenie sa pod istý level, je kríza menej pravdepodobná. A keď občas dostanem injekciu sebadôvery, ako napríklad nedávno od kolegyne Sáry, za čo jej patrí moja hlboká vďaka, tak som odhodlaný pokračovať nech sa deje čo sa deje. A verím, že sa diať bude... Bo to by nebol život, keby sa nedialo, hejže hej? 🙂

Júl 21st, 2018 at 11:40
 15 

Som v Spoločenstve iba „pár hodín“ a som milo prekvapená otvorenosťou odpovedí k danej téme, „kríza“.
Viem, že nemám čo do toho hovoriť, no komenty sú tak veľmi živé, že som si dovolila napísať. Lumina to krásne napísala...ďakujem

September 1st, 2018 at 19:01

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.