Žiak prvého stupňa
Začnime teda zdola – dnes máme prvý stupeň Žiak prvého stupňa. V tomto období na takomto poste pôsobil človek, ktorý bol spoločnosťou dávno preverený a bolo preňho dôležité sa hlavne učiť v rámci svojho vybraného zamerania. Možno by sme si z dnešného pohľadu mysleli, že je to úplný začiatočník, ale v tom období, keď k nám mnohí prichádzali ako zrelí žiaci – možno až majstri svojich odborov – sa ocitali v tejto pozícii nie preto, aby sme ich dehonestovali, ale aby od úvodu pochopili pojem a systém vzájomnej potreby. Takže člen na tejto úrovni sa pohyboval v rámci malej komunity, kde mal na starosti asistovať pri prípravách miestností, rôznych pomocných prácach a keď to bolo nutné, niečo upratali, odložili a podobne. Musíme si uvedomiť, že aj tu existovalo niečo ako potreba mať poriadok okolo seba, mať upratané, mať navarené, ustlané atď. Už vidím zdesené pohľady niektorých ľudí, keď niekto príde ako majster z nejakej spoločnosti a má začať na takejto podradnej funkcii. Musím však povedať, že len hlupák berie akýkoľvek hierarchický stupeň ako podradný. Pretože už len to, že ste sa tam dostali, znamenalo poctu. A keďže títo ľudia na úrovni č. 1 prichádzali do styku s artefaktmi ohromných síl, museli byť na určitej úrovni, aby s nimi mohli prichádzať do fyzického kontaktu, aby sa voľne pohybovali v priestoroch, kde sa vykonávali rôzne magické úkony a aby ich práca nijako nenarušila kontinuitu priestoru a artefaktov. V konečnom dôsledku som videl aj vysokých hodnostárov, ktorí sa chytili metly a zametali dvor, či pleli burinu v záhrade a namyslení žiaci sa im neunúvali ani pozdraviť, pretože s niekým, kto vykonáva takéto práce, sa predsa nebudú zdržiavať. Viete si asi predstaviť, aké bolo ich zdesenie, keď ten, ktorého prehliadali alebo sa mu odmietli odzdraviť, sa v istom období ich života objavil ako vrcholný zástupca hierarchie.

Žiak druhého stupňa
Kolegovia na druhom stupni sa zúčastňovali ako pomocníci pomocníkov na rôznych úkonoch, na rôznych prácach, dnes by sme to skrátene povedali: podaj, podrž, dones, odnes. Súčasne sa už zúčastňovali aj teoretickej výučby, mali nejaké prvé prednášky, oboznamovali sa s prvými krokmi v oblasti mágie. Tí, ktorí boli na prvom stupni, mali možnosť toto všetko z opodiaľ sledovať v rámci svojej bežnej činnosti. To znamená, že im nebol odopretý priamo prístup na uvedené prednášky, ale vďaka výkonu svojej práce sa s tým stretávali len sporadicky, úchytkom a takto sa nepriamo pripravovali na to, že jedného dňa budú aj oni na druhom stupni. Samozrejme Žiaci druhého stupňa tiež museli vykonávať určité práce na to, aby komunita mohla fungovať. Snáď nie je potrebné tu detailne rozpisovať všetky fyzické úkony, ktoré bolo potrebné robiť.

Žiak tretieho stupňa
Žiakovi tretieho stupňa sa jeho učiteľ už začal venovať intenzívnejšie. V tejto úrovni dostal šancu začať robiť prvé kroky v oblasti mágie pod dozorom svojho učiteľa, otvárali sa mu prvé poznania a zasvätenia do práce s energiami a spoznával svoju vlastnú silu v rôznych oblastiach. Na treťom stupni sa už musel dokonale vedieť orientovať vo fytoterapii, musel mať základné pojmy z anatómie, aby chápal aj dôvod, prečo sa energie pohybujú tak, ako sa pohybujú. Spoznával astrologické pohyby súhvezdí, hviezd a planét – to bola tiež súčasť ich výučby.
V dnešnej dobe sa už málo kladie dôraz na to, aké je planetárne zoskupenie, či je Ondreja alebo Kataríny. Moderní mágovia sa riadia už iba sami sebou, svojou silou a intuíciou, čo je možno mnohokrát na škodu, pretože sa tým duševne sami ochudobňujeme. Plne si uvedomujem, že sa nachádzame v 21. storočí , ale toto storočie tiež vyrástlo na základoch dávnovekých náboženských rituálov a skrytých organizáciách presne tak, ako dnes rastie svet na silných štátoch a ich politikoch.
Náš žiak na treťom stupni bol, povedal by som, zdatný liečiteľ a mág a svojimi schopnosťami možno prevyšoval aj terajších Veľmajstrov. Treba však podotknúť, že on svojej výučbe venoval všetok svoj čas a mnohokrát uvedené priestory opúšťal počas niekoľkých rokov len na nevyhnutnú dobu a to bolo do roka možno niekoľko málo týždňov – aby sa zregeneroval, oddýchol si a pod. Často bol vyslaný aj kvôli tomu, aby získal nové skúsenosti a priniesol ich zo sveta dovnútra. Keď jeho majster učiteľ, nezávisle na tom, aký stupeň majstra to bol, rozhodol, že uvedený žiak je pripravený – čo bolo po niekoľkých rokoch výučby – podrobil ho tzv. majstrovskej skúške. Dnes by sme to mohli porovnať trebárs s maturitou. Žiak musel vedieť obhájiť svoju prácu v niekoľkých odboroch – naprogramovať predmety, ovplyvňovať deje a skutočnosti, atď.

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Pondelok, December 16th, 2013 o 21:33 a je zaradený pod História, Postrehy, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

6 komentárov

 1 

Nie jeden krat som premyslal nad tym, ze ake by bolo super odist do nejakeho klastora kde sa budem venovat uceniu a venujem tomu svoj vsetok cas. Vyvoj by bol uplne o niecom inom ako v dnesnej dobe ked tato vymozenost neexistuje. Musime zit aj beznym zivotom, zarabat na zivobytie, riesit vsemozne zivotne problemy a len velmi malo casu zostava na to ostatne. V poslednych par rokoch mozno este menej ako kedysi. Zivotne tempo sa stale zrychluje, v zamestnaniach od nas ocakavaju stale viac a viac, vacsie a vacsie odovzdanie sa a nasadenie kde uz to zasahuje az tak daleko, ze mnohi zo sukromia nemaju takmer nic. Ano niekto si povie, ze je to na tom cloveku ci to pripusti, ale bohuzial velakrat nema na vyber.
Velmi tazko sa dava asi navod na to ako zit takyto zivot v dnesnej modernej dobe. Je pekne citat o minulosti a snivat. Ale mozno predsa existuje predstava ako by to v takomto spolocenstve malo fungovat, tak aby to nestracalo na vyzname a intenzite ucenia sa.

December 17th, 2013 at 00:09
 2 

Je diametrálny rozdiel v tom ako funguje dnešný moderný človek, to znamená že pracuje na plný úväzok, respektíve podniká a súčasne sa sa venuje mágii. Ak sa niekto venoval mágii v uzavretej spoločnosti mal lepšie výsledky... Je to výzva pre dnešných moderných, progresívnich mágov, ktorým verím že sa vedia etablovať, do spoločnosti v ktorej žijú...a dokážu prežiť ♥♥♥

December 17th, 2013 at 00:19
 3 

Theos, toto som presne nedávno rozoberal vo svojej hlave dubovej. Kde nájsť tú rovnováhu stíhať všetko a v potrebnej kvalite? Berme to ale tak, že máme obrovskú výhodu - nie je umenie zostať v kláštore, ak máš na to všetky podmienky ale učiť sa za pochodu životom... Moderný mág musí vedieť viac ako "len" mágiu.

December 17th, 2013 at 00:33
 4 

Mnoho sme zabudli a mnoho nachádzame. Dôležité je, že sme sa našli a môžeme tak oživiť časom zaprášené poznania a posunúť ich ďalej tým, ktorých učíme a od ktorých sa učiť budeme.

December 17th, 2013 at 00:46
 5 

Myslím, že viacerí si v sebe nosíme predstavu života v kláštore alebo v hrade, kde by sme sa venovali iba osobnému rozvoju a štúdiu. U mnohých tieto podvedomé túžby plynú zo zážitkov z minulých životov.

Málokomu sa však v dnešnej dobe podarí naozaj sa odstrihnúť od systému a žiť si alternatívny život mága na plný úväzok. A niekedy to ani nie je najlepším riešením, ale skôr útekom z boja.

Každá doba totiž so sebou prináša určité výzvy. Kedysi keď sa človek chcel venovať ezoterike, musel mať guráž na to, aby čelil strachu z prenasledovania, inkvizície, politického režimu a podobne. Dnes si môžeme robiť čo chceme, len si na to treba nájsť čas. A to je tá výzva dnešnej doby. Nájsť si v celom tom chaose smer, držať sa ho a vypestovať si takú silnú vôľu a disciplínu, že napriek každodennému zahlteniu informáciami, komerciou a konzumom si dokážeme nájsť čas a vnútornú silu na duchovný rozvoj.

December 17th, 2013 at 00:47
 6 

Každý máte pravdu. Ani jeden nehovorí od veci. Treba vedieť aj snívať o veciach a nehanbiť za svoje sny. Snívať o mágii pracovať s ňou a pri tom zostať na zemi.
Ďalej prijať plnú zodpovednosť za to čo konáme (často je to zle pochopené) a predsa vedieť nie len pevne stáť na nohách, ale dušou lietať v diaľkach je aj krásne a aj zodpovedné.

ps: Nech mi je Stratusom odpustené ak jednoducho píšem 🙂 .

December 17th, 2013 at 16:01

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.