Tinktúra z byliniek
Bylinná tinktúra je tekutina, ktorá obsahuje koncentrovaný extrakt z bylinky, ktorý bol extrahovaný máčaním bylinného materiálu v zmesi vody a alkoholu. Je oveľa silnejší než odvar alebo výluh. Najviac sa používa na prípravu tinktúry vodka alebo rum. Priemyselne sa používa etylalkohol. Rôzne byliny potrebujú rozdielne silný alkohol na prípravu účinnej tinktúry z nich. Môže sa to pohybovať od 25% obsahu alkoholu pre jednoduché zložky ako glykozidy a tanín až po 90% pre kvety z nechtíka lekárskeho, ktorý obsahuje živice a gumy, ktoré je potrebné uvoľniť do tinktúry aby mali žiadaný prínos. Tinktúry sa dajú spraviť aj s použitím glycerolu alebo jablčného octu. Na prípravu tinktúry potrebujeme dlhší čas a to minimálne 2 týždne.
Keď máme tinktúru hotovú, tak ju podávame po kvapkách rozpustených v pohári vody, teplého čaju alebo džúsu. Môže sa pridať do kúpeľa, použiť na výplach úst alebo na kloktanie. Môžu sa pridať do krémov alebo mastí.
Ako pripravíme tinktúru:
Dajte bylinný materiál do stredne veľkej sklenenej nádoby (napr. fľaša na zaváranie). Je dobré ak bylinky predtým podrvíte alebo nakrájate na menšie kusy, čo pomáha extrakcii účinných látok do alkoholu. Naplňte fľašu do polky suchými bylinkami a do plna, ak použijete čerstvé, pretože suché nasiaknu tekutinou a vyplnia nádobu. Najlepšie je použiť suché bylinky, pretože pri čerstvých sa môže vytvoriť pleseň. Zalejte ich alkoholom úplne až po okraj fľaše a uzatvorte ju. Dobre pretraste fľašu a označte ju nálepkou s dátumom a položte na poličku. Každý deň ňou dobre potraste a nechajte aspoň 3 týždne vo fľaške. Po tejto dobe tinktúru sceďte cez gázu alebo sitko a dobre vytlačte tekutinu z byliniek na konci cedenia. Tekutina pred vami je tinktúra ! 🙂 Nalejte ju do tmavých fľaštičiek (najlepšie s kvapkadlom) a udržiavajte na mieste bez priameho slnečného svetla.
Tinktúry vydržia 2-3 roky alebo aj dlhšie. Tinktúry sú koncentráty a preto sa berú len v malých dávkach, po kvapkách počas dňa. Bežná dávka je 6-10 kvapiek do pohára s vodou 3 až 6 krát denne v závislosti na druhu tinktúry.
Je potrebné, aby ste mali prečítané informácie o každej bylinke predtým, ako budete pripravovať tinktúru, aby ste sa nepredávkovali a aby ste vedeli, čo pijete. 🙂
UPOZORNENIE: Na prípravu tinktúr nepoužívajte technický alkohol, metylalkohol ani alkohol na masírovanie! Všetky sú veľmi jedovaté!
Použité zdroje:
séria videí na you tube: rickvanman channel – Herbalism
Penelope Odyová: Veľký atlas liečivých rastlín.
Tagy: bylinkové tinktúry, Bylinky, fytoterapeutické recepty, fytoterapia
3 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.