25
Jan

Logické myslenie v mágií, áno, či nie?

   Odoslal Amon a zaradil do Mágia

Viesť čisto teoretickú diskusiu na margo otázky, či má alebo nemá logické myslenie v oblasti mágie svoje opodstatnenie je vcelku dosť zložité. Všetko je to totiž otázka pohľadu.

Napriek tomu, by som sa však mohol pokúsiť o môj osobný názor v zmysle tejto otázky. Vo vesmíre určite pôsobí zákon akcie a reakcie alebo príčiny a následku. Nič nezostane nepovšimnuté, nič nevzniká a nezaniká len tak. Vzhľadom na tento fakt by sme mohli začať kvázi polemizovať nad tým, že kde sa v týchto pojmoch nachádza postavenie mágie ako takej? Je mágia súčasťou týchto procesov, ktoré sú každodennou súčasťou života? Ako potom vlastné takáto mágia vyzerá v zmysle nejakého postupu, či praktického pochopenia?

Začnime napríklad jednoduchým príkladom z praxe. Úmrtie. Aký je pohľad bežného človeka na daný jav? Niekto plače, prežíva to, je mu to ľúto a zaplavujú ho emócie vo forme transformovaných spomienok na daného človeka. Čo tak teraz príklad úmrtia vo vojne? Hľadí vojak, keď niekoho zabije azda nato, či mu je to ľúto alebo na fyzické zázemie daného jedinca, „nepriateľa“? Nie, funguje na základe rozkazov a tam niekde to končí. Časom sa však môžu aj u vojakov vyskytnúť určité psychické problémy v zmysle takýchto zážitkov z minulosti.

Prečo som spomenul tieto dva pohľady? Pretože pohľad mága na daný jav, je len zmena uhlu pohľadu na danú situáciu v zmysle vedomostí o živote a smrti ako takej. Inak povedané, mág pozerá na veci z nadhľadu a pozná zákonitosti, ktoré bez vplyvu emócií opisujú, že každá príčina má svoj následok a všetko čo má svoj začiatok má i svoj koniec. Ani v prípade blízkeho človeka, ani v prípade zákernej smrti nekončí daný jav, skôr naopak, mení svoju podstatu a pokračuje v inej forme a v iných naším okom neviditeľných sférach.

Tým, že mágovia majú možnosť využívať ich danosti a schopnosti majú možnosť putovať a skúmať tajomstvá, ktoré sú ukryté vo vesmíre alebo v rôznych formách života, ktoré fungujú v rôznych paralelných svetoch a sú nútený prejsť výcvikom ovládania fyzického tela, ktoré musia mať pod maximálnou kontrolou po všetkých stránkach. Avšak nie je mág ako mág. Sú mágovia, ktorý určite disponujú obrovskou silou a možnosťami no napriek tomu neboli ochotní sa obetovať v poznaní a tým prekročiť určité hranice aby sa dostali možno za možnosť všetkých poznatkov, ktoré nadobudli na ceste pri ktorej získali určitú mimoriadnu silu. Niekde vraj v bájkach existovali však bytosti, ktoré pochádzali z veľmi ďalekých kútov vesmírov a mali možnosť pôsobiť tu na Zemi a zároveň učiť a zasväcovať tunajších mágov. Tieto bytosti mali však ešte predsa len odlišnejšie schopnosti a vedomosti, či poznatky ako spomínaní mágovia. Dokázali fungovať a žiť maximálne zjednotení s ich prapôvodom vo fyzickom tele, ktoré dokázali teleportovať, materializovať, dematerializovať či dokonca premeniť na inú formu pozemsky známu. V istej epoche ľudstva sa však rozhodli, že budú riadiť fyzickú paralelu z iného sveta, a tak tých, ktorý ešte využívali fyzickú schránku bolo pomenej a postupom času sa stal z nich ohrozený druh. Zostali tu teda mágovia, silní, schopní mnohé meniť a transformovať a ich vôľa bola len v niektorých prípadoch menená vyššou formou bytostí z iných paralel. Zvláštne, pravda? Meniť vôľu iného je možné. O tom však napíšem niekedy v budúcnosti. Teraz by som rád prešiel k problematike logiky a jej postavenia v mágií.

Ako vnímame logiku? Čo je to vlastne logika? Je to nejaký systém, podľa ktorého pozorujeme, poznávame myslenie a jeho postupy, či neobjavené miesta a zároveň sa rozhodujeme o ďalšom získavaní informácií a ich následnom prehodnocovaní? Povedzme, že niečo z toho si môžeme vybrať. Nedávno som počul, že logika v mágií nie je. Trošku som sa nad tým pozastavil, pretože ma tá odpoveď pravdupovediac zaujala a vytvorila vo mne určité otázky. Logiku vraj v mágií nahrádza myšlienka, ktorá je prakticky badateľná v džungli. A to právo silnejšieho. Ja si však kladiem následne otázku od čoho sa vyvodzuje právo silnejšieho? Od toho, že niekto vyhrá, či získa určité vedomosti a znalosti a následne ich dokáže použiť na útok voči inému jedincovi? Ak tu platí tento nepísaný zákon, tak si treba uvedomiť aj fakt, že je veľmi diskutabilné, doslova až otázne, že čo je to potom silný jedinec, keď vždy môže prísť niekto, kto môže byť silnejší a tým pádom sa dostávame k prvopočiatku a to, že všetko, čo má svoj začiatok, má i svoj koniec, čím vyvraciame tvrdenie, že mágia logiku nemá. Ak si zoberieme myšlienku, že vesmír je ohraničený a v podstate za jeho hranicami sa nachádza iný, kvázi biely vesmír, tak je zrejmé, že existuje ešte niečo iné ako je známe, čím vzniká nová forma otázky v zmysle logiky, že logika je viac-menej neobmedzená a jej hranice sa menia od toho, ako je jedinec schopný prijať zákonitosti pôsobiace v týchto vesmíroch, prípadne v ďalších iných vesmíroch, odkiaľ je možnosť očakávať zásahy aj tu na našej planéte. Logika v zmysle krokov mága má opodstatnenie. Nieto následku, ktorý by nemal príčinu a všetko má svoj zmysel a pevný rád, i keď nevylučujem podmienku, že všetko funguje chaoticky, neusporiadane a to čo sa zdá na prvý pohľad niekomu nejasné, komplikované a fungujúce chaoticky môže brať niekto, čisto, koncentrovane a s úplným prehľadom a kontrolou nad danou situáciou či javom, ktorý bol z toho vyvodený. Niekde som sa stretol aj s myšlienkou, že logika sa delí aj na zloženú a nezloženú, pričom tá nezložená súvisí s metafyzikou a týka sa bytia a prvej príčiny vesmíru a vzniku ako takého. Ak by sme začali opomínať v zmysle mágie logiku a potvrdzovať myšlienku jej nepodstatnosti, tak by sme mohli tým mnohé podceniť a zároveň stratiť možnosť poznania nových zákonitostí plynúcich z možnosti poznania, ktoré nám poskytujú mnohé iné svety plynúce s fyzickým životom, či mimo neho.

Mágia učí poznať nepoznané a to, čo je zahalené tajomstvom v zmysle poznania seba samého v zrkadle míňajúc sa s tieňom v zmysle neustáleho rozvíjania sa a formovania na ceste k dokonalosti neexistujúcej v zmysle fyzického bytia založeného na báze protipólových energií transformujúcich jedinca v podobu možného zjednotenia sa s abstraktnom tvoriacim prapôvod vzniku života a smrti ako formy prvku v systéme potrebného z hľadiska jeho pôsobenia v univerze na zveľadenie nekonečnosti bytia a poznatkoch o ňom.

Ten, kto postaví sa silou voči sile logiky, tak pochopí, že výhra, môže byť prehra, že zisk môže byť strata a že vrchol, môže byť pád. Ten kto pochopí a naučí sa chápať klad a zápor, myšlienku akcie a reakcie, či príčiny a následku, dokáže pri forme bytia v mágií aplikovať mnohé zručnosti z menovaného a tým zabezpečiť neutralitu a stabilitu i keď nie vždy možno z pohľadu fyzického aj viditeľnú a vnímanú.

Ak budete mať k danej téme nejaké otázky alebo komentáre, tak na fóre v sekcií “Čo si myslíte o…” bude uvedeným tohto článku uverejnená aj diskusia na túto tému.

Amon

Tagy:

Tento príspevok bol odoslaný v Nedeľa, Január 25th, 2009 o 22:50 a je zaradený pod Mágia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

7 komentárov

 1 

Ja zareagujem aj tu.
Čo však, keď sú okolo aj jedinci ktorí sa bránia logike? Bránia sa lebo im vyhovuje, že nemusia logicky myslieť, lebo jednoducho je to jednoduchšie.
Oni proste prijmú dogmu a idú slepo za silným jedincom bez úvahy. Sám som to videl i zažil.
„Silný“ mág proste poprie logiku, lebo svoju silu si namýšľa, alebo sa bojí, že príde niekto, kto jeho dogmu vyvráti. „Silný“ je v skutočnosti potom len preto, že poprie logiku, ale to nerieši problém. Čo teda problém podľa teba rieši?

Január 25th, 2009 at 23:36
 2 

Problém rieši prijatie skutočnosti toho, aký v skutočnosti mág je. Čo zrejme pri možnosti absorbovania určitých síl pre mnohých už v ich „myslení“ a kvázi postavení nie je možné. Bolo však mnoho príkladov, kedy si aj silný jedinci mysleli, že sú jedineční a nenahraditeľní a nechceli prijať samých seba takých aký sú a potom logicky, dopadli tak ako dopadli... príklad: viď. F. Bardon, kniha Frabato.

Január 25th, 2009 at 23:47
 3 

Vynikajúca úvaha, Amon. Až sa mi na klávesnicu derie slovo "brilantná".
Tuším si prekonal Ašarata v dĺžke viet;)

aby sme zase nerozvádzali diskusiu tu na blogoch, presúvam svoj komentár na fórum.

Január 26th, 2009 at 00:00
 4 

Úryvok
„Mágia učí poznať nepoznané a to, čo je zahalené tajomstvom“

Naozaj silný jedinec „mág“ odhalí tajomstvá mágie, niekomu komu bráni logicky myslieť?

Úryvok
„Ten, kto postaví sa silou voči sile logiky, tak pochopí, že výhra, môže byť prehra“

Čo však v prípade, že Ti nedovolím ani sa dostať ku tomu, aby si sa logicky zamyslel?
Čo keď ťa svojou silou dostanem pod kontrolu skôr, než si to môžeš začať uvedomovať?
A ty nemôžeš logicky uvažovať, pretože ťa valcujem silou vládnuceho mága.
Akú má potom takýto jedinec šancu sa dostať z pod takéhoto vplyvu?

Január 27th, 2009 at 10:03
 5 

Odpoveď na otázku k úryvku č. 1:

Mág zrejme odovzdáva tajomstvá len v takej forme, v akej je adept schopný prijať a pokiaľ bráni mág niekomu logicky myslieť (neviem, či si to kolega tak myslel), teda pokiaľ to nie je v rámci výcviku, tak mi to príde ako prístup z doby tých, čo boli a uchovávali tajomstvá len a len pre seba a nikoho s tým, že si mysleli, že im patrí svet, no budíš, aj taký sme a aj také máme postoje. Dúfam, že takú fázu postupov máme už pomaličky za sebou a posúvame to celé na „vyšší“ level.

Odpoveď na otázku k úryvku č. 2:

Otázka znie, čo znamená pojem sila logiky? Je to jasne definovaná štruktúra postupov, či postojov na určité podnety? Aj áno, ale čo keď nie? Tu, v tomto momente si skúsme položiť inú otázku: „Ak niekto prekročil isté hranice poznania, ktoré popisuješ, tak môžeme si byť istý tým, čo píšeš v zmysle formulovania sily do slov a viet, ktoré si tu položil vo forme otázky? Ak niekto presiahol tie hranice a dokáže riadiť takú silu, či vôľu jedinca, načo toľko zbytočných slov a postojov v duchu valcujúceho mága, keď mu to je už prirodzenou vôľou?“. A čo takto myšlienka iná. Je to, čo popisuješ skutočný vrchol v zmysle postoja zo strany zručnosti a sily? Skús sa povedzme napríklad postaviť voči tomu, že niekomu zastavíš „logiku“. No pokiaľ je silný a má schopnosť analyzovať svoje určité štruktúry a formy správania, tak ťa vyhľadá. Nájde tvoje pôsobenie v zmysle zastavenia určitých myšlienkových, či energetických kanálov, a čo bude nasledovať potom? Ak je šikovný, tak využije tú schopnosť, ktorou mu ty odstavíš tu jeho schopnosť a môže sa mu podariť dostať sa do tvojej elementárnej podstaty v ktorej vznikol daný podnet a následne sa buď rozhodne prijať tvoju silu v zmysle svojho prospechu alebo ak je silnejší a ty ho nebodaj podceníš, tak si ťa postupne z tvojho vnútra pretransformuje v zmysle svojho neobmedzeného pôsobenia na formu jeho bytia.

Dakujem kolega za tvoj komentar.

Január 27th, 2009 at 14:42
 6 

„Skús sa povedzme napríklad postaviť voči tomu, že niekomu zastavíš „logiku“. No pokiaľ je silný a má schopnosť analyzovať svoje určité štruktúry a formy správania, tak ťa vyhľadá. Nájde tvoje pôsobenie v zmysle zastavenia určitých myšlienkových, či energetických kanálov, a čo bude nasledovať potom? Ak je šikovný, tak využije tú schopnosť, ktorou mu ty odstavíš tu jeho schopnosť a môže sa mu podariť dostať sa do tvojej elementárnej podstaty v ktorej vznikol daný podnet a následne sa buď rozhodne prijať tvoju silu v zmysle svojho prospechu alebo ak je silnejší a ty ho nebodaj podceníš, tak si ťa postupne z tvojho vnútra pretransformuje v zmysle svojho neobmedzeného pôsobenia na formu jeho bytia.“

Pekný opis. Pán kolega ale tomuto chýba elementárna logika možného a skutočného.
Takto to proste a priori nie možné. Jedným totiž vzápätí, vylučuješ druhé.

Február 2nd, 2009 at 21:39
 7 

V oblastí síl je práve tento aspekt nie moc prebádaný.. myslím konkrétne to, že "jedno vylučuje druhé" a napokon, nemyslím, že takých jedincov s takou možnou schopnosťou tzv. logiky a antilogiky sa rodí x a často.. ale nič nie je nemožné.

Február 2nd, 2009 at 23:42

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.