Mnohí ľudia sú zvedaví na svoje minulé životy. Je to prirodzená ľudská zvedavosť. Je to úplne v poriadku, veď koho by nezaujímalo, kým bol vo svojom živote. Avšak táto zvedavosť môže byť veľmi záludná až kontraproduktívna.

Pokiaľ sa príliš hrabeme v svojej minulosti, a tým teraz myslím minulé životy, nemusí nám to priniesť nič dobré a väčšinou ani neprinesie. Myslím si, že by sa ľudia mali skôr zamerať na život, ktorý žijú teraz ako na tak dávnu minulosť, ktorá patrí do minulosti a nie do súčasnosti. Väčšina ľudí, bojuje s veľkými alebo menšími problémami v aktuálnom živote a zaberie to dosť energie a vnútornej práce na to, aby sme sa s vecami vyrovnali, aby sme veci spracovali a vedeli ísť ďalej. Mnohí dnes ani nezvládajú svoj terajší život a myslím si, že miesto rýpania sa v životoch minulých, by sa mali zamerať na to čo je teraz a snažiť sa, dať si život a svoje vnútro do poriadku a hlavne nájsť svoj životný smer a vedieť ísť svojou cestou. Vlastne, inými slovami, zvládať život, ktorý žijú.

Mnohí položia otázku: „Prečo si nepamätáme minulé životy?“ Je to preto, aby sme neopakovali tie isté chyby a mali možnosť čeliť svojim lekciám s čistým štítom bez toho, aby nás ovplyvnila minulosť, v ktorej sme sa už nesprávne rozhodli alebo niečo nezvládli. Mali by sme silnú tendenciu konať rovnako. Keď si tieto udalosti nepamätáme, vieme sa rozhodovať bez ovplyvnenia. Čo je však dôležité, že duša si tieto skúsenosti pamätá vo forme prežitkov alebo nazvime to skúseností a niekde vo vnútri, ak vieme počúvať svoj hlas, vieme, že tak ako sme konali kedysi, nie je správne. Toto je informácia a skúsenosť, ktorú si nevedome nesieme so sebou.
Ak by sme si pamätali všetko čo sme prežili, všetky traumy, zlé zážitky, zlyhania a ich následky, nesprávne rozhodnutia, všetky chyby a proste všetko zlé čo nás postretlo a poznačilo, tak by to ľudská psychika neuniesla. Avšak naša duša vie, naša duša tú skúsenosť má a vie s ňou narábať, tak aby nás to na emocionálnej a psychickej úrovni negatívne nezasiahlo.

V poslednej dobe je veľmi populárnyaj regres, alebo hľadanie príčin terajších problémov v minulých životoch. Tu by som bol veľmi opatrný. Regres a podobné techniky, treba veľmi zvážiť do akej miery môžu pomôcť a či vôbec. To sa týka aj prežitých tráum v terajšom živote, ktoré naša psychika potlačila alebo vytesnila, aby sme vlastne vedeli existovať ďalej. Do akej miery je potrebné tieto veci vyťahovať na povrch treba veľmi zvážiť. Viete si predstaviť, že by ste zrazu mali niesť ťarchu všetkého zažitého zo všetkých alebo niekoľkých životov a normálne fungovať? To by asi uniesol len málokto ak vôbec niekto. Myslím si, že máme dosť čo robiť aj s tým, čo prežívame teraz.

Myslím si tiež, že pokiaľ je zážitok v nás skrytý, aby nás to chránilo a aj napriek tomu máme nejakú traumu, blok, či fóbiu, každý človek má na to, aby vedel tieto veci prekonať a zvládnuť aj bez toho, aby hľadal príčinu, prečo sa mu to stalo. Odhliadnuc od toho, ak toto niečo bolo spôsobené našim zlých rozhodnutím či chybou, duša si toto ponaučenie tak či tak nesie so sebou a bude vedieť túto skúsenosť použiť keď na to príde a keď samozrejme počúvame svoje vnútro. Vyťahovaním týchto vecí na povrch, si môžeme len priťažiť, zhoršiť si to alebo sa viac zablokovať.

Ak sa niekto doláme pri autonehode, nijako mu to nepomôže v jeho liečení a zotavovaní sa, ak by si mal detailne spomenúť na celý priebeh tej nehody. Akurát si tak psychicky uškodí. Tak prečo by to robil? Na druhej strane duša tento zážitok v sebe už nesie a človek bude o mnoho opatrnejší v podobných nebezpečných situáciách.
Uznávam, že v niektorých prípadoch, je potrebné zistiť túto príčinu, aby človek niečo pochopil aj na fyzickej a vedomej úrovni a môže mu to pomôcť. Avšak, myslím si, že by to vedel zvládnuť aj bez toho aj keď by to trvalo dlhšie a ak by sme sa do takéhoto niečoho už aj púšťali, naozaj treba zvážiť riziko a to či človeku naozaj pomôžeme a či vôbec to má v danom prípade význam.

Aký máte názor na to vy? Prípadne Vaše skúsenosti?

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Piatok, Apríl 20th, 2018 o 17:24 a je zaradený pod Ezoterika, Postrehy, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

8 komentárov

 1 

Človek je od prírody zvedavý tvor, sám vieš Theos ako dokáže psychika obmedzovať túžbu po poznaní. Vidím to tak, že ak chce niekto niečo poznať, musí preto aj niečo obetovať...

Apríl 20th, 2018 at 17:34
 2 

Nie som zástanca regresov. Prečo? Za prvé 99% ľudí to nevie robiť, len sa tvári a 99% ľudí sa tvári, že sa cez "ten daný regres" niekam do minulosti dostali. Vrcholom hlúposti sú spomienky z prenatálneho obdobia.
Ak si na niečo chcem spomenúť možno cez reálnu hypnózu sa to dá ak chcem. Ak niečo chcem vytesniť zo svojho života asi to má zmysel prečo som to vytesnil.

Regres do minulého života je prepytujem hlúposť. Videl som už veľa krát Kleopatry, faraónky, kráľovné, cisárov, kráľov, rytierov a i.
No nevidel som roľníka, upratovačku, bezdomovca a či obyčajného úradníka.

Každý pseudo regres sa stále končí tým, že dotyčný - dotyčná, bol - bola v predchádzajúcom živote, veľmi významná bytosť a osobnosť. Nikto nežil len obyčajný život. A ak by sa niekto našiel, že žil obyčajný život, tak ho minimálne zavraždili, lebo ... .

Ten kto si pamätá útržky z minulého života má otvorenú a "neuzamknutú myseľ a spomienky". No tie útržky má preto, aby správne videl smer v tomto živote a aby mal "kompas" v hlave, že prečo a kam smeruje. Regres do minulého života sa nedá robiť - nedá sa preklenúť časopriestor medzi smrťou-životom-smrťou-životom. Lebo videl som už supermanov ktorí "akože" prešli niekoľko životov dozadu. Ten kto si cez útržky vie spomenúť a vedieť ako žil, nepotrebuje pseudo regres. On to proste občas vie a vie si spomenúť. To mu pomáha pochopiť to, čo má v tomto živote dokázať a dosiahnuť.

Takže, toto je môj názor na regres a teraz ma ukrižujte za to 🙂

Apríl 23rd, 2018 at 09:41
 3 

@Luis,
úplne súhlasim. Nechcel som byť na túto tému až taký tvrdý a moja myšlienka bola zameraná skôr na to, že väčšina ľudí nezvláda ani aktuálny život a nie to ešte si prenášať na seba tiaž a trápenia so životov minulých, čo sa bežne ani nedá.
To čo sa bežne používa ako regresná terapia nedostane človeka do takého stavu, aby bol reálne schopný nazrieť do minulých životov. Aj keď z podvedomia človeka sa môže niečo vyplaviť. Otázka znie, čo to je. No väčšinou je to fantázia a ak nie tak je to problém, ktorý je z terajšieho života a tuší, že ten problém človek má.

@Anubis iste poznanie má svoju cenu. Len neviem či niekedy nejaké hodnotné poznanie niekomu prinieslo pátranie v životoch minulých. A mám na mysli skôr bežnejších ľudí.

Apríl 30th, 2018 at 16:41
 4 

Theos – ani ja som nechcel byť tvrdý, ale občas sa mi to podarí.
Pravda je taká, že niekedy proste svoj život nezvládame a pomôže ak sa niekomu môžem stým zdôveriť. Veď ak by bol regres istou formou psychoterapie, že sa vyrozprávam z toho čo ma v tomto živote ťaží, tak dobre. Ak, ale má byť únikom pred realitou tohto života, tak to už nesúhlasím. Mágia a jej rôzne techniky a odbočky v nej používané sú často zneužívané - a preto potom mnohými odsudzované.
Ja ani neviem, či regres vlastne môžeme zaradiť do techník mágie. Skôr by som ju radil k „ľahkej“ ezoterike a či k liečiteľstvu.
Takže zastávam názor, že ak mám problém treba mať odvahu ho pomenovať, že mám takýto problém a vychádza z tohto.
Nedá sa stále pomôcť človeku, ale aspoň ten človek zomrie 🙂 ujasnený s tým prečo má problém a nebude to ho hľadať v minulom živote. Veď ten problém sa týka predsa tohto života. Smrťou proste problémy zosnulého pre daný život končia 🙂
Tak, ak niekto občas "zahodí príbor", tak to treba vedieť rešpektovať, že proste mal dôvod pre ktorý ten príbor už nevládal ďalej držať v rukách.

Máj 1st, 2018 at 11:05
 5 

"Regresná terapia je terapia slovom, kde terapeut pomáha klientovi vrátiť sa na základe asociatívneho vybavovania k prežitým udalostiam minulosti, pričom využíva proces abreakcie a tým dáva možnosť riešeniu problémov "
Toľko definícia tety Wikipédie 🙂

Človek je však tvor kreatívny a zárobku chtivý, tak prečo k tomu nepridať minulé životy a biznis je na svete.
Dokonca sa dá za cca 250 eur absolvovať kurz a človek sa môže vyhlásiť za regresného terapeuta.
Súhlasím s tým, že je potrebné riešiť tento život a problémy s ktorými sa človek potýka a nie minulé životy.

Máj 1st, 2018 at 23:27
 6 

Otázka, ale zostáva. Pomáha regresná terapia alebo len klameme sami seba?
Pokúšali sa mi robiť regresnú terapiu niekedy okolo roku 1995, ale nemalo to veľký úspech.
Vtedy pani čo mi ho robila a nemalo to úspech povedala, že mám silnú vôľu a že ani hypnózou by to nešlo.
Samozrejme nie podľa tohto pokusu sa nevykreoval môj názor.

Avšak keďže pri regresnej terapii, ak je správne robená dochádza k odblokovaniu úzkostných momentov prežitých v minulosti. Tak sa nám pod vedením psychológa môže podariť správne spracovať prežité traumatické momenty života a zbaviť sa úzkostí.

Opäť sa však ocitáme v prítomnom živote a nie v živote minulom.

Takže suma sumárum minulého života sa to opäť nedotýka.
Váš názor?

Máj 2nd, 2018 at 10:32
 7 

Samozrejme, že regresná terapia pomáha v mnohých problémoch v rámci psychiky teda prežitých tráum, či tragédií. Iba by ju mal robiť kompetentný psychológ poprípade psychiater.

Regresná terapia do minulých životov je šarlatánstvo a biznis toť môj názor. Preto som v predchádzajúcom mojom príspevku napísala aké je jednoduché stať sa regresným terapeutom.

Tiež som bola na regresnej terapii, pretože som proste zvedavá skončilo to pozvaním od terapeuta na kávu 🙂 vraj nie som zhypnotizovateľná.

...ale absolvovala som aj terapiu kvôli záchvatom paniky, síce som po krátkej chvíli počúvala ja terapeutku a stali sa z nás kamarátky, ale aj takto malo pozitívny účinok, pretože panické záchvaty odišli.

Takže terapia určite pomáha, ale je nutná spolupráca pacienta, či klienta a nakoniec si aj tak musíme vyriešiť všetko sami v sebe.

Mám nemálo klientov, ktorí regres do minulých životov absolvovali a zhoršilo im to súčasný život. Na druhej strane aj zlá skúsenosť je nakoniec dobrá. Takže aj keď ja nesúhlasím s takouto terapiou, pre niekoho má možno význam z pohľadu poučenia, či skúsenosti ako takej.

Máj 2nd, 2018 at 11:37
 8 

Poznám prípady, ktorým regres pomohol niečo vo svojom vnútri otvoriť a objasniť si, vytiahnuť do vedomia to, čo nevedeli predtým jasne uchopiť a porozumieť tomu. Ale pravdu povediac, je to jeden z milióna a aj to je človek, ktorý túto predispozíciu už mal. Problém nastane, ak má tento jedinec prirodzene "otvorenú myseľ a pamäť" a regres mu toto všetko ešte viac podporí. Síce je to v danom momente nápomocné a krátkodobo super efekt, ale ak mal človek to vnútro nastavené na to, aby sa vedel podľa niektorých momentov z minulosti riadiť, tak mu umelý zásah môže otvoriť tie dvierka viac, než by bolo pekné, až to potom musí sám zablokovať, aby z toho nezblbol.

Pre zaujímavosť je to určite fajn, ale v mnohých prípadoch to zrejme odzrkadľuje skôr podvedomé túžby človeka zmiešané s videným a počutým, než reálne minulé životy.

Ja čo si na svoje inkarnácie spomínam, tak si radšej ani nespomínam 😀 sú to momenty, útržky, situácie... a pocity z nich sú príliš intenzívne na to, aby som to chcela vláčiť každý deň so sebou. Na to mám svojich aktuálnych problémov viac než dosť. Beriem to len ako pomôcku, jedno z mnohých vodítok. Načo mi je napríklad spomienka na hladomor, vďaka ktorej si do dnešného dňa nemôžem nabrať jedlo zo spoločnej misy na stole, až kým všetci ostatní nemajú nabraté? 😀 Potom je taká spoločná rodinná praženica hotovým traumatickým prežitkom 😀

Inak, ak sa chcete zabaviť a máte trošku otvorenú myseľ, mrknite si seriál Westworld. Síce téma umelej inteligencie atď, ale jednak veľmi dobre spracované (trošku krvi a násilia snáď zvládnete :D) a jednak sa na to dá dívať aj z iného uhla pohľadu... že vlastne my sami kľudne môžme byť takéto "výtvory" niečoho väčšieho a keď dospejeme do určitého štádia, tak si mnohé veci uvedomíme z úplne iného uhla pohľadu 😀 ale to len tak na okraj 🙂

Jún 4th, 2018 at 20:48

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.