7
Jan

Meditácia I.

   Odoslal Theos a zaradil do Ezoterika, Liečiteľstvo, Mágia, Okultizmus, Výuka

Meditácia je slovo, ktoré sa posledné roky skloňuje už na každom rohu. V minulosti to bol pre väčšinu ľudí pojem, ktorému nie veľmi rozumeli. Prípadne tento pojem spájali s mníchmi východnej kultúry a s aktivitou, ktorú títo mnísi vykonávali v tureckom sede. Niektorí si mysleli, že je to obdoba ku kresťanskému modleniu. Keďže kresťanský mnísi sa tiež podobným spôsobom zahlbujú do modlitieb. V bežnej hovorovej reči sa toto slovo používa ako synonymum premýšľania nad nejakou vecou, zahĺbenia sa do nejakej myšlienky alebo riešenia nejakej situácie vo vlastnej hlave a podobne. Zvykne sa hovoriť “Nemedituj nad tým!”. Hovorového ponímania tohto slova je veľa. Niektoré sú vzdialené podstate významu slova a niektoré niečo aj čiastočne napovedajú.

Podľa Cambridgeského slovníka (2017) je definícia slova meditácia nasledovná:

  • sústredenie svojej pozornosti iba na jedinú vec či už ako náboženskú záležitosť alebo ako spôsob ako zostať pokojný a uvoľnený
  • vážne zamyslenie sa alebo štúdium veci alebo produkt tejto aktivity

Zdá sa, že ani táto definícia z Cambridgeského slovníka moc nevystihuje pravý význam slova. Avšak v bežnej reči sa toto slovo v týchto významoch používa. Z pohľadu ezoteriky a pravého významu slova meditácia je však tento význam iný a ja sa Vám ho pokúsim čo najvierohodnejšie priblížiť.

Na meditáciu je veľmi veľa pohľadov. Nie však všetky odrážajú jej skutočnú podstatu a jej význam. V dnešnej dobe je slovo meditácia už celkom bežný pojem, ale ešte sa nájde veľmi veľa ľudí, čo majú skreslenú predstavu o tom, čo to je, prípadne majú úplne nesprávnu predstavu alebo v podstate ani nevedia čo meditácia je. Ľudia, čo sa meditácii venujú, či už aktívne alebo menej aktívne, majú tiež rôzne pohľady na ňu, záležiac aj od toho, ako a za akým účelom meditáciu využívajú.

Dnes je meditácia už bežný pojem v našej reči. Presiakli ku nám východné kultúry a ich vplyv a rovnako sa veľmi rozšírili aj ezoterické témy medzi ľuďmi. Avšak aj napriek tomu zďaleka nie každý skutočne chápe tento pojem a čo presne vlastne meditácia znamená. Nerád by som sa tu hral na slovičkárenie. Pretože sa ľahko môže stať, že v iných kruhoch používajú slovo meditácia na niečo, čo tak volajú oni, ale podľa mojej definície to meditácia nemusí byť. Toto slovo sa tak veľmi rozšírilo medzi ľudí skôr ako sa spoznal jeho pravý význam, že považujem za potrebné na tento fakt upozorniť. Tí čo sa venujú meditáciám, tak bežne používajú vyjadrenie „idem meditovať“. Avšak, čo sa za touto aktivitou skrýva môže byť u každého diametrálne odlišné. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, tak je to niečo ako „idem cvičiť“. Jeden ide do fitka zdvíhať činky, ďalší tam behá na bežiacom páse, niekto cvičí s fyzioterapeutom a učí sa znovu chodiť po ťažkej autonehode, iný cvičí hru na trubku, prípadne trénuje synchronizované plávanie s ľadovými medveďmi. Podobne je to aj s meditáciou a jej významom v ľudskej reči. Videl som meditovať ľudí, čo cvičia jógu a bola to pre nich meditácia. Pre niektorých iba relaxácia pre iných, čo už sa tým zaoberajú do hĺbky, to bola už aj istá práca vo svojom vnútri a istá forma spojenia so svojim JA. Zúčastnil som sa aj meditácie budhistických mníchov v Bratislave. Pre nich má meditácia tiež svojský význam a je súčasťou aj ich náboženstva. Nachádzajú v nej pokoj a spojenie so svojim vnútrom a myslím si, že tiež po svojom pracujú v stave meditácie na sebarozvoji. Za pojmom meditácia sa vo svete naozaj môže skrývať všeličo, čo rôzne skupiny ľudí alebo jednotlivci robia. Podobne aj v ezoterike, kde je to o to ťažšie, pretože nie pre všetko čo robíme majú ezoterici alebo ľudia na duchovnej ceste jednotný výraz a preto sa často aj v našich kruhoch za meditovaním (a nie len za tým) skrývajú nie totožné aktivity.

Ak by som mal meditáciu priblížiť niekomu kto o nej nič alebo len málo vie, vysvetlil by som to nasledovne. Meditácia je návrat k sebe. Je to v prvom rade otočenie svojho vnímania smerom do vnútra na seba samého. Je to spojenie so sebou samým. Následne je to práca so sebou samým so svojím vedomím a prehlbovanie svojho vedomia do neuvedomelých častí svojho Ja. Inými slovami vedomá práca v hladinách mozgu, do ktorých sa bežne vedome nepresúvame – nenalaďujeme. A pod slovom práca si naozaj môžeme predstaviť veľmi veľa vecí. Využitie meditácie je nesmierne široké a to od relaxácie, práce na sebe samom a vnútorného rozvoja, až cez prehĺbenie tejto techniky na spojenie sa so svojim vnútorným Ja – dušou, s podvedomím a nadvedomím až po liečenie a mágiu. Pre bežných ľudí sa meditácia spája s hlbšou formou relaxácie prípadne v lepšom prípade s nejakou tou formou vnútorného rozvoja, uvedomovania si seba, sebareflexie a nejakou formou práce na sebe. Tí, ktorí sa vydali vo svojom živote aj nejakou tou spirituálnou cestou, tak pre nich je meditácia ďaleko viac. Je to brána alebo most k vyšším métam a k duchovnému rozvoju.

Z technického hľadiska je meditácia dosiahnutie stavu celkového uvoľnenia (fyzického, mentálneho aj emočného), naladenia mozgu do hladiny alfa, pre pokročilých prípadne ešte hlbšie – do hladiny théta, a udržanie si tohto stavu. V tomto stave je telo aj myseľ v relaxačnom móde, čo znamená, že nie sú ničím zaťažené. Telo je uvoľnené tak akoby ste ho ani nemali, ani ho necítite. Mozog je oslobodený od myšlienok a emócií. Je úplne stíšený a nachádza sa v bezmyšlienkovom stave. V tomto stave sa dá veľmi dobre odpočívať, regenerovať sa a nabrať novú silu. Dokonca po meditácii sa človek môže cítiť odpočinutejší ako po spánku a to de facto za kratší čas. Tým ale nechcem povedať, že máte spánok nahrádzať meditáciou. Spánok je veľmi dôležitý. Ďalej sa dá samozrejme tento stav využiť aj inak a to na mentálnu či ezoterickú prácu rôzneho druhu a rovnako sa dá tento stav aj ďalej rozvíjať resp. posúvať do iných hladín, kde vaša práca naberá už iné rozmery a otvárajú sa vám ďalšie možnosti. V stave meditácie existuje len tu a teraz. Som tu len ja a nič iné. Prípadne ak sa jedná o prácu v meditácii, máme vo svojom vedomí len to, čo si tam sám vedome a kontrolovane v tomto stave dám (predstavím, prežívam a pod.) alebo je to niečo, čo ku mne prichádza prostredníctvom môjho Ja (z vnútra alebo aj ako informácia z vonku). Rozhodne to nie je produkt mozgu, ktorý nie je v meditačnej hladine a beží nám premýšľanie. Často sa pri tréningu stáva, že vypadneme z hladiny a mozog je späť v beta hladine a nabehne bežné premýšľanie, prípadne len uletíme myšlienkami preč. Ale toto je bežné premýšľanie, tak aby ste si to neplietli s meditáciou. Meditácia je vedomá a úmyselná práca, ktorú máme pod kontrolou. Nie je to nevedomý úlet. Akonáhle sa Vám do vedomia dostane niečo iné či už myšlienka, predstava, emócia, niečo čo Vám vlastný neustrážený mozog vytvorí a necháte sa tým stiahnuť, tak už vypadávate z meditačného stavu a nekontrolovateľne si ulietavate. Stratíte nad tým kontrolu a po chvíli sa zbadáte, že aha ja už nejakú dobu premýšľam nad tým a tým. Znamená to iba toľko, že ste sa do meditačnej hladiny ani nenaladili alebo naladili a rýchlo ste vypadli, lebo sa Vám zapol mozog, ktorý začal premýšľať, čím sa zvýšila jeho frekvencia a tým pádom ste prešli do hladiny beta.

Tagy: , , , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Nedeľa, Január 7th, 2018 o 20:44 a je zaradený pod Ezoterika, Liečiteľstvo, Mágia, Okultizmus, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

11 komentárov

 1 

Meditácia magická práca...Teším sa na praktickú prezentáciu...

Január 7th, 2018 at 21:52
 2 

Možno by bolo vhodné tu rozdeliť určité typy meditácií - ono nedá sa povedať, že by mozog pri tom nepracoval. Viem ako si to myslel a ideš na to správne, len to treba lepšie popísať. Sú meditácie, pri ktorých dokážeme preniknúť do hlbších úrovní - frekvecnií mysle, kde môžeme astrálne cestovať, programovať, liečiť, lucídne snívať atď atď... A pri tom potrebujeme aj určité zapojenie mozgu. Ale super úvod a teším sa na ďalšie pokračovania! 🙂 Páči sa mi veta: "Meditácia je návrat k sebe" - pre niektorých z nás je za tým skrytého veľmi veľa.

Január 7th, 2018 at 22:26
 3 

Kolega Stratus je to len začiatok. V pokračovaní popisujem aj ďaľšie využitie meditačnej techniky. A hlavne sa snažím zaujať a motivovať tých, ktorí začínajú.
Návrat k sebe je tá správna vec a niekedy prináša so sebou aj bolesť. Máme v sebe skrytých veľmi veľa vecí v podvedomí, ale odkrytie a zvládnutie nás posúva ďalej.

Január 7th, 2018 at 22:39
 4 

Príjemný úvod do témy, páči sa mi to. Verím, že v pokračovaní nájdeme čo najviac vlastných skúseností, zážitkov, kotrmelcov pri prekonavani prekážok v tréningu a spôsoby ako si s nimi poradiť. To sú tie najhodnotnejšie veci, čo človek môže napísať.

Január 7th, 2018 at 22:58
 5 

@Stratus, -toľko protirečení v jednom komentári som dávno nevidel 🙂
@Tara, - vopred sa spektabilite Tare ospravedlňujem za svoj názor. Ja mám taký dojem, že potom ako Ty dáš komentár, tak sa akože tým tu uzatvára diskusia, alebo tu proste zhaslo svetlo. Avšak ako vidieť ja sa nedám odradiť 🙂
@Theos,- teším sa na pokračovanie – táto téma tu u vás ešte nebola otvorená

Január 8th, 2018 at 10:11
 6 

Theos super. Tesim sa na pokracovanie

Január 8th, 2018 at 10:30
 7 

Kolega Theos,pozorne som si prečítal tvoj príspevok. Uvažujem, čo k tomu povedať a nič iné ma nepadá ako to, že sa mi úvod proste páči.
Tiež sa teším na pokračovanie. 🙂

Saturn, ako vidíš svetlo tu nezhaslo. 😀

Január 8th, 2018 at 11:44
 8 

@ Saturn: Ja to nerobím naschvál 🙂 Asi vyjadrím všetko tak dokonale, že potom už proste niet čo dodať, inak si to neviem vysvetliť 😀

Január 8th, 2018 at 14:23
 9 

Saturn mi začína konkurovať 😀 😀

Január 8th, 2018 at 16:09
 10 

@Anubis: Snáď naplní očakávania 🙂
@Tara: Dúfam, že tiež naplním tvoje očakávania a hlavne, Nech to pomôže ostatným na ich ceste
@Ascher: Ďakujem. Pokračovanie už zajtra 🙂
@Ašarat: Ďakujem. Dúfam, že ani pokračovanie nesklame 🙂

Január 9th, 2018 at 00:06
 11 

Kolega Theos -naco cakat do zajtra ? 🙂

Január 9th, 2018 at 11:41

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.