O informáciách
Dnes sme sa s kolegom Ascherom zamýšľali nad tým, nakoľko je vhodné dávať poznatky a vedomosti žiakom na priamo ako hotovú inštrukciu a návod.
Má to viacero uhlov pohľadu. Kedysi žiakovi boli povedané napríklad dve-tri vety a bolo už na ňom a na jeho schopnostiach, nakoľko s tými slovami dokáže pracovať, hľadať odpovede a dávať si dokopy rôzne súvislosti tak, aby pochopil plný význam daných slov. A až keď prišiel za svojím učiteľom s tým, že pochopil, poobracal to zo všetkých uhlov pohľadu, skúšal a trénoval až kým nenašiel odpovede, až potom sa posunul ďalej a boli mu odhalené nejaké ďalšie informácie.
Tento spôsob má svoje výhody aj nevýhody. Nepopierateľne sú poznatky, ktoré človek „odhalí“ viac menej samostatne svojou prácou, hodnotnejšie a majú trvalejšiu výpovednú hodnotu pre rozvoj žiaka, než naštudovaná krásne napísaná teória bez vnútorného prežitku.
Na druhej strane sa na to pozrime tak, že pokiaľ všetci strávia gro svojho produktívneho veku hľadaním vecí, ktoré už pred nimi niekto objavil a môže im ich sprostredkovať, asi sa vývoj celku veľmi vpred neposunie. V dnešnej dobe máme tú výhodu, že môžeme stavať na tom, čo už máme vybudované, nemusíme začínať úplne od piky a bez podkladov. Vieme, že existujú overené spôsoby, ktoré mnohých dostali do úrovne kvalitných mágov, tak prečo neustále dokolečka vymýšľať koleso a nezačať radšej stavať postupne auto, ak sú na to možnosti?
Samozrejme je vždy na človeku samotnom, nakoľko dokáže poskytnuté informácie pretaviť do reálnych schopností. Nedávno som niekde čítala peknú vetu: „Vedomosť je, že paradajka je ovocie. Múdrosť je nedávať ju do ovocného šalátu.“ Informácia sama o sebe ešte z nikoho mága nespravila a rovnako nech je akékoľvek množstvo informácii vypustených na verejnosť, nech by sa nad tým staršie generácie chytali za hlavu koľkokoľvek, reálne tieto informácie vie pretaviť do schopností len málokto. Takže so zdieľaním informácii je to pomerne bezpečné.
Ľudská lenivosť je tou najlepšou ochranou niektorých tajomstiev, pretože k nim sa nedá prepracovať bez tvrdej práce, aj keby bol návod napísaný tak podrobne, ako sa len dá.
Tagy: biela mágia, čierna mágia, okultizmus, škola mágie, výučba mágie
5 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.