Termity sa živia rastlinnou potravou, mravce lovia termitov. Hmyz je potravou vtákov, ktorý sú potravou iných predátorov, to je časť kolobehu života na planéte Zem.

Človek je súčasťou prírody, užíva jej plody akoby boli vytvorené pre blaho koruny tvorstva, ale tu sa reťazec nekončí, lebo aj on slúži na určitý účel. Tu prestanem rozvíjať tému, nech si story doplní každý podľa vlastnej predstavy. Skôr poukážem na život, ako filozofický pojem a jeho úlohu v časopriestore. Keďže v ríši zvierat každodenne prebieha boj, smrť a znovuzrodenie pre účely iného druhu. Na ťažké otázky nájdeme ľahké odpovede. Stačí logika o ktorej sme nedávno polemizovali. Zákony sú jasné – čo je hore to je aj dole – a ostatné je len zahmlievanie faktov. Radi uveríme virtuálnym ilúziám.

Prepáčte, že uvediem takýto drastický príklad: keď nacisti viedli židov do plynu, tvrdili im, že sa idú sprchovať. Preto by som s hlbokou rezervou bral tvrdenia niektorých politikov a náboženských vodocov. Stačí čistá hlava a sloboda myslenia, čo je menej pohodlné ako sa pripojiť k davu.

Začal som termitami a mravcami a skončil politikou a náboženstvom, nieje to náhodou trošku podobné?

Tento príspevok bol odoslaný v Pondelok, Apríl 20th, 2009 o 14:47 a je zaradený pod Postrehy, Viera, Nábožestvá. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

10 komentárov

 1 

Síce stačí čistá hlava a sloboda myslenia - avšak kto z nás má ,,správne čistú hlavu a skutočne slobodné myslenie?" Každý jeden z nás či už veriaci, alebo ateista má určitú vieru - či už v určité božstvo ako také, vieru v seba samého.....
Tým pádom je každý jeden z nás každú chvíľu svojho života viac menej ovplyvňovaný prostredím a okolnosťami života, samozrejme ovplyvňovaný vlastnými predstavami a úvahami a živote ako takom. Tu ostáva podľa mňa priestor na schopnosť danného jedinca vedieť a vidieť život v čo najreálnejšej podobe. Avšak čo je najreálnejšia realita a akú Skutočnosť vlastne hľadáme?

Apríl 20th, 2009 at 14:58
 2 

Raz som sa Ašarata pýtal aký je zmysel života. Opovedal mi že zmyslom života je zachovať život. V podstate je to jednoduché ale pravdivé. Čo sa týka nás, svoje okolie si upravujeme sami . Buď ako jedinec alebo ako člen určitého zoskupenia. Je na každom jednom z nás či je pre neho pohodlnejšie nechať sa viest dogmami okolia alebo ma odvahu odčleniť sa a žiť podla vlastnej pravdy. Ťažko povedať čo je jednoduchšie primať názor alebo názor vytvárať a dokázať sa za neho postaviť.

Apríl 20th, 2009 at 18:02
 3 

Realita je jeden z najrelativnejsich pojmov ake poznam. Nienadarmo sa hovorieva "nechaj ho, on si zije vo svojej realite". Moze byt pekne, zit plne v realite postavenej na stadovitosti, vsetci v nej viac-menej zijeme. No kazdy z nas ma svoj vnutorny svet, svoju realitu, svoj nahlad na veci a dianie. Ci uz ide o ludi alebo inu cast fauny, podla mna plati jedine, zozer co najviac a vydrz co najdlhsie nebyt zozrany.

Apríl 20th, 2009 at 18:02
 4 

To, čo je hore, je ako to, čo je dole… A tak ako všetko bolo odvodené z jedného… tak všetky veci pochádzajú z jedného. http://pedia.selekcia.sk/egypt/alchymia

Apríl 20th, 2009 at 19:10
 5 

Nuž odpoviem, alebo poviem aj ja svoj postoj a odpoviem aj Ascherovi - zmenil som možno časom názor na život.

Zmysel života vidím v tom, že treba uvolniť miesto smrti. Netreba tu byť zbytočne dlho.

Apríl 21st, 2009 at 07:35
 6 

najnebezpečnejšie je brať veci ako fakty len preto, že to bolo niekde napísané, či to povedal "niekto múdry". aj keby to bola akokoľvek hlboká duchovná pravda, nijako nám to nepomôže, kým ju skutočne neprecítime na vlastnej koži. dovtedy to pre nás bude len informácia, ktorou môžeme navonok zamaskovať nevedomosť. našou pravdou bude, až keď ju pochopíme. //prečo mám dojem že sa stále opakujem??

a zmysel života? podľa mňa žiť najlepšie ako sa dá, podľa svojho vedomia a svedomia. a potom zomrieť.

Apríl 21st, 2009 at 20:12
 7 

Tragédiou je občas kolegovia aj to keď sa z mravca stane termit a tak naopak. Potom aj „kvázi“ prírodné zákony sú nám na dve veci. Virtuálne ilúzie sú základom tohto bytia, to je zrejmé, pretože keby mal možnosť vidieť každý jedinec skutočnú podstatu tohto bytia tak by zrejme skončil na psychiatrickom oddelení. Faktom je aj to, že to, čo vnímame na fyzickej úrovni môžeme trošku orientačne a matne pripísať aj iným úrovniam. Myslím, že kolega Ašarat niekde vo svojom diele písal o tom, ako mnohé situácie skôr ako vzniknú na úrovni fyzickej dávno prebiehajú na iných úrovniach. Tak sa skúsme zamyslieť, čo potom prebieha na iných úrovniach bytia, keď je tu okolo nás to, o čom tu trošku polemizujeme. Sme však tu a teraz. Pre každého z nás je otázkou, či sa nechá zaviesť do plynu v mienke, že pôjde do sprchy alebo bude veriť dogmám politikov, náboženstiev prípadne sa bude hrať v mienke svojej mysle na slobodného a alibisticky bude pozerať na svet ako na jav, ktorý sa ho netýka a ten, kto je bojovníkom bude bojovať v tom všetkom, aby zachoval daný kolobeh, ktorého hľadanie súvislostí nepoloží ale dovedie k jeho cieľu za horizontom toho všetkého a bude môcť potom všetkom aj v kľude a pokoji zomrieť.

Apríl 22nd, 2009 at 08:16
 8 

"Netreba tu byť zbytočne dlho." Ašarat, si ma pobavil. Mal by si napísať zbierku zábavných výrokov.

September 25th, 2009 at 12:13
 9 

Therion... Osse Nuti A ... a ja sme každý niekto iný. Rád Ti vyhoviem, ale tento príspevok nie je môj.

September 25th, 2009 at 14:59
 10 

Ašarat, tvoj názor ma vcelku zaujal. Ponáhľaš sa niekam...? A ako potom vysvetlíš, že sa tak ludia, aj na smrtelnej posteli držia tak strašne života? Nemyslím,že by to bolo len strachom zo smrti a toho neznáma.

September 25th, 2009 at 17:51

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.