5
Aug

Emócie a prepínanie – Úvod (1)

   Odoslal Lumina a zaradil do Nezaradené

Milí kolegovia aj návštevníci blogov, v nasledujúcej sérii článkov budem zverejňovať kúsky z pripravovanej majstrovskej práce: EMÓCIE A PREPÍNANIE.

Základ mága je naučiť sa vedome ovládať hlavne sám seba. Emócia je tiež energia a aj tú potrebujeme dobre pochopiť a dokázať ovládať v súlade s našou vôľou. Ak nedokážeme ovládnuť svoje emócie, tak ovládnu ony nás. Naopak, pri kvalitnom spracovaní emócií nám pri všetkom výborne poslúžia.

Keď na niečo emočne zareagujeme, nemalo by to prebehnúť len tak automaticky. Ak spozorujeme, že sa niečo emočné začalo v našom vnútri diať, musíme sa dokázať zastaviť, mali by sme spoľahlivo vedieť zistiť, čo sa v našom vnútri deje a prečo. Pochopenie je totiž základom rozhodnutia, aké ďalšie konanie by bolo vhodné.

Pochopiť, ako fungujú naše emócie, je niečo, čo naozaj môže zmeniť náš život. Je to veľmi veľká a dôležitá téma – a veľmi často nepochopená.

Niektorí z nás si myslia, že sú veľmi emocionálni, niektorí, že nie sú. Ak si myslím, že vôbec nie som emocionálny, neprežívam nejaké zásadné emócie, alebo emócie ani nemám, je tu otázka: Nemám ich, alebo ich naozaj iba tak efektívne potláčam? Na druhej strane tí z nás, ktorí cítia veľkú mieru svojich emócií, sa môžu opýtať: Som naozaj taký emocionálny, alebo v skutočnosti iba neviem, čo s nimi?

Ľudia sa často snažia vyhnúť svojim emóciám, aby ich ani necítili. Vyhýbame sa im, pretvarujeme sa, pestujeme výhovorky, klameme sami seba aj druhých. Ďalším spôsobom – zdalo by sa, že na vyššej úrovni – je, že si emócie uvedomíme, ba aj pripustíme, a snažíme sa ich nejako „vydržať“. Vybeháme sa, vyšportujeme, snažíme sa ich rozdýchať, alebo nejako vybiť zo svojho tela, vytancovať, vyventilovať – ale nič z toho dlhodobo nepomáha. Nepomáha ani posťažovať sa, aj keď to na chvíľu možno zmenší tú bolesť. A samozrejme nepomáha ani bezhlavo konať pod vplyvom emócie – nespracujeme ju, iba ju pošleme ďalej a ľahko môžeme ublížiť sebe či inému. Všetky uvedené spôsoby sú riešeniami, kedy emócia neodíde naozaj.

Emócie sa totiž nestratia len tak. Nie, kým tu ich príčina zostáva. Ak sme opravdivo nepochopili úlohu emócií a ich odkaz pre nás, vrátia sa znovu, často ešte silnejšie.

Energiu emócie totiž potrebujeme TRANSFORMOVAŤ na niečo užitočné a konštruktívne.

Našou úlohou preto bude naučiť sa INAK pozerať na naše emócie. Chceme ich vedieť správne rozpoznávať a naučiť sa z našich emócií učiť, pochopiť ich a transformovať ich.

Tagy: , , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, August 5th, 2020 o 13:59 a je zaradený pod Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

9 komentárov

 1 

Prečo je zlé potláčať emócie a mať ich tak pod kontrolu?
A ak často mám silné emócie som, preto zlý človek?
A ak mám emócie povedzme trošku viac intenzívne nemôžem sa venovať ezoterike či, teda po vašom mágii?

August 6th, 2020 at 12:07
 2 

@Saturn: V bežnom ľudskom živote môžeme mať toľko emócií, koľko sa nám len žiada! 🙂 Áno, potláčanie má tiež svoje veľmi dôležité miesto. Prinajmenšom získame čas a daná situácia nemusí dopadnúť tak nepríjemne, ako by mohla. Ale potlačenie emócie by malo byť iba krátkodobé riešenie a nemali by sme ostať iba pri tom, ale danú emóciu spracovať.

Inak sa nespracované emócie v nás len hromadia a raz to vybuchne. A to vie pekne skomplikovať život... a nemuselo by.

V rovine praktickej mágie už treba emócie vedieť dôsledne ovládať. To vôbec neznamená nemať ich! Znamená to, že si ich dokážem udržať "od tela" tak, aby moje vnútro neovplyvnili. Napríklad aby mi nenarušili koncentráciu, aby mi nezničili moju prácu, aby mi nezatienili vnímanie energií, a tiež zo sebaochranných dôvodov. Nespracované emócie sú naše slabiny.

August 6th, 2020 at 16:20
 3 

Myslím si, že je pre nás dôležité neustále sa učiť pozorovať veci a situácie, ktoré sa nám dejú. Okrem pozorovania by sme sa mali snažiť aj pomenovať svoje emócie a poznať motívy vlastného konania. Píšeš, že emócie sú tiež informácie o tom, čo sa v nás deje. Preto je veľmi dôležité emócie spracovať, nie ich potláčať. Nespracované emócie totiž zostávajú v podvedomí.
Keď sme boli prvý raz v teréne trénovať, boli sme šťastní ako sa nám darí, naše emócie svietili ako baterky a naša ochrana voči okoliu bola fuč.
Čím viac potláčame emócie, tým silnejšie sa môžu prejaviť v nestrážených chvíľach.

August 7th, 2020 at 11:17
 4 

@Vhiolynta: Ďakujem za super reakciu. 🙂 Úplne súhlasím

August 7th, 2020 at 18:49
 5 

A Saturnovi tiež dodatočne ďakujem za super otázky 🙂

August 7th, 2020 at 18:51
 6 

V začiatku píšeš, že sa musíme dokázať zastaviť ak niečo spozorujeme. Prečo?
Podľa mňa ak niečo spozorujeme, že nás emočne rozhodilo, nemusíme sa nutne zastaviť. Ja si myslím, že je dobré pozrieť sa na svoje emocie ako keby z boku teda ako nezaujatý pozorovateľ a tak vyhodnotiť. Emócie sú dobrá vec, veľakrát pomôžu, nasmerujú, upozornia ale samozrejme nie je ok nechať sa nimi ovládnuť a pohltiť.
Mnohý podceňujú silu emócií ako takých. Veľakrát sa stretne človek s tým, že programy, ktoré sú vyrobené z nejakej emócie sú tie najsilnejšie avšak nie je to úplne to najsprávnejšie.

August 10th, 2020 at 08:10
 7 

@Ventus: jeej ďakujem Ti za reakciu pán kolega. 🙂

Zrejme som zvolila nepresnú formuláciu. Zastaviť sa znamená zamyslieť sa. To môže znamenať buď krátke zamyslenie ešte priamo v tej chvíli (najmä na zhodnotenie, či je správne teraz takto reagovať?), alebo zamyslenie sa neskôr dodatočne.

Zastaviť sa znamená uvedomiť si, či dobre chápem dôvody mojej emočnej reakcie, či tam nie sú ešte nejaké skrytejšie pohnútky, niečo doteraz nepovšimnuté. Nejaký zapichnutý "tŕň", ktorý som ešte nevybral, hnisá tam a mohol by mi robiť problém...

Presne to, čo píšeš - je dobré dokázať zaujať pohľad na seba aj z odstupu, nezaujato, ako keby šlo o niekoho iného

August 11th, 2020 at 07:39
 8 

Aha, Ventus sa po dlhej dobe ozval a rovno aj s rozumnou myšlienkou 🙂 veru je pravda, že so silnou emóciou sa rodia aj silné programy. Keď to má určitú vášeň a náboj, vždy to má grády. Avšak má to dve úskalia- jednak ak sa necháme strhnúť napríklad emóciou hnevu a vyšleme takú dobre mierenú šupu aj so zámerom a silou, môžeme narobiť veľa škody a keď nás hnev prejde, alebo sa dozvieme, že sme sa v úsudku zmýlili, už sa to nebude dať zobrať späť. Na druhej strane v takom chvíľkovom rozpoložení je vysoko pravdepodobné, že ani v ľavej päte nebudeme mať nejaké BOZP a tým pádom ohrozíme aj seba.
S veľkou vnútornou silou prichádza aj veľká zodpovednosť. Našťastie je pomerne štandardné, že kým sa človek naučí tú silu reálne aj prebudiť a použiť, posunie sa medzičasom vnútorne natoľko, že s ním len tak ľahko niečo nezamáva.
Česť a pamiatka výnimkám.

September 3rd, 2020 at 23:37
 9 

@Lumina: Som rada, že sa úryvky Tvojej práce začali objavovať tu na blogoch. A ako tak čítam Tvoje reakcie na komentáre kolegov, som stále viac a viac spokojná.

Kolegovia, mala som už tú česť Lumininu prácu čítať a veru máte sa na čo tešiť. Výborná analýza problematiky vychádzajúca z nadobudnutých vedomostí a predovšetkým z vlastných úvah a pozorovaní.

September 3rd, 2020 at 23:44

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.