5
May

Farba hudby a zvuku

   Odoslal Amon a zaradil do Príbehy

Joachim bol zvláštny chlapec. V mestečku, kde sa narodil ho väčšina ľudí považovala za podivína pritom len málokto ho skutočne poznal, či chcel spoznať. Preto som sa pokúsil vytiahnuť Joachima na kávu, aby mi prezradil nejaké myšlienky o hudbe a zvuku.

Bol zasnený a jeho realita sa mu prelievala s iným svetom v ktorom žil. Miloval umenie, hudbu a všetko abstraktné, ktoré sa týmito podobami dostávalo medzi ľudí. Raz som započul ako Joachim hovoril o hudbe ako o niečom, čo pochádza z vesmíru a prináša nám to odkazy. Nerozumel som tomu, tak som sa ho opýtal, ako to myslí. Odpovedal mi zaujato a s úsmevom na tvári, že hudby sa nemôžeš dotknúť, nemôžeš ju ochutnať ako dobré jedlo a ani pocítiť jej vôňu. Je abstraktná. Znie, môžeš ju počuť a porozumieť jej, alebo si v nej poletovať, pretože tvorí svety plné emócií, no i napriek tomu ju nevidíš, len počuješ. Voľakedy dávno v minulosti ňou aj liečili. Bol som prekvapený, keď som počul, ako mi Joachim rozprával o tomto jeho pohľade na hudbu. Zaujímalo ma aj to, ako vníma hudbu dnes. Svet sa len predsa v niečom kus zmenil. Joachim sa opäť pousmial a povedal, že dnes je svet v omáčke, ktorá predstavuje chaos. V tejto omáčke pôsobí mnoho prúdov, smerov a vplyvov. Je veľa druhov hudby a každá predstavuje určité emócie, ktoré evokuje v ľuďoch. Štandardom sa stali pesničky hrané v rádiách, ktoré majú v sebe príjemnú dávku emócií lásky. Američania podfarbili túto emóciu sexualitou, ktorú dali do popredia hlavne pomocou štýlov ako R´N B, Soul a hip hop. I keď hip hop, ako nástroj emócií odporu a proti systému odľahčili touto sexuálnou emocionálnou farbou hlasov, či tónov. Celý tento druh a štýl pôsobenia na emočnú stránku človeka vytvára spektrum pocitov, ktoré sa následne snažia ľudia podvedome transformovať do bežného života. Pozri na mladých ľudí, ako spolu s hudbou z USA zmenilo svoje správanie, štýl obliekanie a celkové vystupovanie. Nehovoríme predsa len o hudbe? Tu si položil Joachim otázku. Počkal som teda, kým začne pokračovať. Vzhľadom nato, že tento rozhovor prebiehal v kaviarni si Joachim odpil v tichosti duše z kávy a pokračoval.

To je otázka. Hudba je hudba a pri týchto príkladoch, ktoré som Ti uviedol nemáš pocit, že je za tým trošku viac? Je to jedná z foriem manipulácie priateľu. V dnešnej dobe ňou liečia choré duše ľudstva a k tomu ju spájajú s obrazom vo forme filmov, spájajú ju s módou, reklamou, globalizáciou a obchodom. Je nástrojom v rukách rôznych vzájomne prepojených koncernov, ktoré pomocou všetkých atribútov vzájomne previazaných ovplyvňujú vedomie ľudí po celom svete. Sám poznáš, že keď máš zlú náladu, tak príjemná pieseň ti ju zmení, ovplyvní a zmanipuluje tak, že sa tvoja emotívna stránka vzápätí zmení v niečo pozitívne.

Voľakedy dávno sme ňou vytvárali určitú frekvenciu, ktorá nás dokázala spájať s inými svetmi. Slúžila nám ako vodič, ktorý nám uľahčoval cestu pri obradoch a bola jedným z nástrojov, ktoré umocňovali určité momenty tým, že vytvárala a podporovala v ľuďoch isté druhý emócií, ktoré evokovali energiu a tá keď bola správne usmernená dokázala prispieť ku zázraku momentu, či momentov vznikajúcich obradoch.

V Tibete bolo snahou poodhaliť vnútorné ticho a vnímať predovšetkým svoj vnútorný hlas bez vplyvov akýchkoľvek emócií vytvorených na báze zvukov. Napriek tomu všetkému mnísi spoznávali tajomstvo frekvencií zvuku, čo možno počuť, pri zvuku tibetských misiek, ktoré majú zaujímavé účinky a zvuk prechádza rôznou intenzitou frekvencie, postupne ako sa človek nalaďuje. Nedalo mi to a opýtal som sa Joachima, či má priamu skúsenosť, prípadne nejaké zážitky z vnímania týchto „iných frekvencií zvuku“ a ich účinkom na človeka.

Áno, mám. Sám som testoval na sebe hladiny účinnosti týchto frekvencií zo zvuku tibetských misiek a ich účinok je uvoľňujúci a hlavne odpútajú myseľ na inú úroveň, akoby ti zrazu v tebe samom cvaklo a preplo ťa to do iného vnímania a zrazu sa cítiš, ako keby si bol mimo telo. Nie je jednoduché ten pocit opísať, treba to vyskúšať. Niečo podobné sa dá zachytiť pri počúvaní mantier tibetských mníchov. Pri nich spočiatku vnímaš hlas, hlasy a ich vzájomné prepojenie. Keď sa „naladíš“ tak sa ti všetky zlejú a ty vnímaš celú tú škálu hlasov a ich farieb ako jednu intenzitu, ktorá v tebe evokuje to, že zistíš, že týmto uvedomením si mimo a zrazu začneš pociťovať, že chápeš tej mantre, pritom vôbec tomu nemusíš rozumieť. Záhadné, pravda? Stalo sa mi to niekoľko krát, keď som sa pri zdanlivom počúvaní mantier alebo misiek tibetských mníchov ocitol v stave, že som bol mimo seba samého. A tu som pochopil, že zvuk v istej podobe dokáže divy, preto aj hudba má isté čaro. Otázka znie skôr, čo a ako ovládaš, pretože pokiaľ si emočne rozladený a používaš hudbu ako istý únik, či protiklad emócie, ktorú chceš eliminovať, tak sa priprav nato, že jej tajomstvá a farby ti pretečú pomedzi prsty.

Bolo vidieť, že náš rozhovor sa chýli ku koncu a tak sme pomaličky s Joachimom dopíjali kávu a každý z nás sa pomaly chystal do toho svojho sveta plného tajov a divov, kde určite zapadá aj zvuk, či ticho, ktoré nás môže aj, pokiaľ to vieme liečiť a učiť spoznávať tajomstvá týchto abstraktných foriem poznania.

Tento príspevok bol odoslaný v Utorok, Máj 5th, 2009 o 08:41 a je zaradený pod Príbehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.