V prvých krokoch sme sa naučili spoznávať a rozpoznávať pocitovú a emočnú stránku tela. V druhom kroku sa budeme spoločne koncentrovať priamo na ich pôsobenie v praxi.

Zoberme si na terč napríklad prácu, kde pracujete, prípadne pár ľudí s ktorými sa stýkate. Pri stretnutiach ľudí sa štandardne stretávame so širokým balíčkom pocitov aj emócií.

Mnohokrát sa ukazuje, ako človek potláča sám v sebe mnohé z nich a na druhej strane ich schováva do problémov, kde v skutočnosti nemajú absolútne svoje miesto, či funkciu zotrvačnosti. Skúsim vysvetliť. Určite ste sa už osobne stretli so situáciou, kedy ste sami v sebe cítili napríklad nervozitu. Tú ste navonok nechceli dávať najavo, aby ste si zachovali určitú vonkajšiu fasádu, či prejav, na ktorý ste zvyknutý. Chvíľu ste to vydržali, ale zrazu niekto, kto nemá absolútne zlý úmysel Vám niečo povie, čo Vaše vnútro príjme úplne inak, ako to dotyčný myslel. Vyštartujete a konflikt je na svete. Väčšinou takého situácie končia nepochopením oboch strán a vy môžete robiť čo chcete, budete tzv. emočné hovädo a s tým sa budete musieť zmieriť. Keď sa však naučíte ovládať svoje emócie, uvidíte časom mnohé plody z útrob skrytých a tajomných záhrad poznania.

Pointa je v tom, aby sa úprimne spoznávali, ako som to písal v prvej kapitole. Nemá zmysel sa na niečo hrať. Skromnosť a odvaha sú v tejto fáze výcviku nevyhnutné. Ak sa ich naučíte aplikovať, tak to bude len pre Váš osoh, i za cenu toho, že možno pár krát poplačete pri strate Vašich ilúzií v podobe pohľadu na svet okolo Vás ale hlavne na samých seba. Mali by ste sa predovšetkým zamerať na Váš osobný zdroj, ktorý produkuje všetky Vaše emotívne a pocitové impulzy. Keď ho spoznáte, viete, čo by ste mali ovládnuť nato, aby ste boli schopní aj bez komplikácií a psychických problémov aj niečo prijímať a napokon aj s tým zároveň pracovať pre blaho cieľu, ktorému je toto učenie pred určené.

V prípade, že sa vyskytne v štrbinke Vašej chorej a schizofrenickej povahe mysle myšlienka, že tieto vedomosti využite na zneužitie, tak pokojne to môžete aplikovať. Určite sa to dá využiť aj na opačné účely. Snáď sa mi časom podarí napísať aj niečo o tejto forme využitia tzv. zneužitím daných informácií na opačné účely ako škodenie druhým. Bude to určite zaujímavá kapitolka na čítanie, ale hlavne na zaujatie iného pohľadu na celú túto vec.

Teraz sa však vrátim späť k téme a to praktické využitie spoznávania, ovládania pocitovej a emočnej stránky človeka. V prípade, že ste aplikovali cvičenia z kapitoly č. 1 a ste so svojim výkonom patrične uzrozumení môžete prejsť na ďalší krok. Tým je rozhovor. Skúste sa, pri bežnom stretnutí v práci, či na verejnosti koncentrovať a preladiť na frekvenciu, ktorú ste si osvojili pri tréningoch z lesa, či miesta, kde ste aplikovali predchádzajúce cvičenie.

Ponorte sa do daného stavu a vnímajte človeka s ktorým vediete rozhovor. Skúste pozorovať jeho mimiku, gestá a hlavne pocity, ktoré daný človek generuje. Podľa všetkých týchto detailov, dokážete veľmi rýchlo zistiť náboj jeho prejavu. To postačuje. Náboj niekedy povie ďaleko viacej, ako rozhovor sám o sebe, pretože slová, ktoré sú vyslovované môžu v konečnom dôsledku opisovať úplne iné pocity, ako to, čo prezradí emočný náboj daného jedinca pri jeho prejave. Pokiaľ napríklad jedinec rozpráva o tom, ako sa mu darí, aký je spokojný, čo má nové, čo všetko zažil atď. a vy pritom cítite emócie smútku, prípadne iste prázdno, neistotu, neznamená to hneď to, že sa v tých pocitoch mýlite alebo to tak v skutočnosti nie je. Omyl, treba počkať a dané informácie si uložiť, možno za deň, dva, sa Vám ozve dotyčný a vysype na Vás všetko to, čo ste cítili a zrazu zistíte, že Vaše „mylné pocity“ sa stanu zrazu skutočnými. Preto je vhodné skutočne venovať hneď v úvode dôslednú prípravu pri koncentrovaní sa na svoj vnútorný svet, pretože, keď sa naučíte byť v pokoji a istej forme emočnej neutrality tam, tak to vonku okolo Vás postupne tréningom rýchlo spoznáte a odhalíte. Táto schopnosť má však aj inú stránku, a to takú, že musíte rátať s tým, že všetky nadobudnuté pocity si budete uchovávať len pre seba, pretože ak niekomu poviete to, čo cítite hneď a priamo, rátajte s tým, že časom si narobíte veľa nepriateľov a stratíte možno aj ďaleko viac ako sa hneď v úvode zdá.

Pokračovanie nabudúce.

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, Apríl 29th, 2009 o 00:32 a je zaradený pod Ezoterika, Mágia, Postrehy, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

2 komentárov

 1 

mali by sme si dávať pozor na copyright - nič v zlom ale niektoré vety resp. polovica viet sú Ašaratove slová a jeho skriptá.

Apríl 29th, 2009 at 16:06
 2 

Ďakujem ... viac nie je potrebné napísať ... 🙂

Júl 5th, 2012 at 09:29

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.