24
Jul

O strachu

   Odoslal Tara a zaradil do Mágia, Výuka

Každý, kto už nejakú dobu pobudol v našom spoločenstve, či sa prelistoval článkami tu na blogoch, určite zachytil tému strach. Teoreticky tomu všetci rozumieme, vieme, ako by to malo asi fungovať, je nám to na rozumovej úrovni jasné. Sranda príde, keď to treba použiť v praxi.

Jedna vec je zvládnutie a prekonanie bežného strachu, napríklad z uzavretých priestorov, z tmy, z výšky a podobne. Tam ide o silu vôle človeka, ktorý sa rozhodne, že s týmto svojím nedostatkom ide zabojovať, stanoví si jasný cieľ a prekoná sa. Najprv treba ten strach spoznať, pripustiť si ho, dohľadať vo svojom vnútri momenty, z ktorých tento strach pramení, nájsť jeho maximum a tak postupne malými krôčikmi prídeme na to, že už na nás nemá dosah. Možno si povieme, že táto téma je pre nás vybavená a môžeme sa veselo hrnúť dopredu.

Tým však problém strachu ešte nekončí. Keď sa dostaneme do pozície, že sme sami so sebou zatvorení v podzemí na mieste, kde sa vyskytujú rôzne jemnohmotné bytosti, začne pojem strachu naberať zrazu úplne nový rozmer (pokiaľ nie sme úplne mimo kontextu, čo zvyknem volať “odvahou z nevedomosti”). Tu už má svoje miesto aj pojem strach z neznámeho. Ak sme emóciu strachu ako takú nespoznali dôkladne, nemáme zmapované jej pôsobenie na naše Ja, nepoznáme sami seba a svoje reakcie – vedomé či podvedomé – dostatočne dôkladne, môže nás všeličo nepríjemne zaskočiť. To už má iba krôčik k úplnému premknutiu vnútra strachom, k šoku a následnému bloku, ktorý nás môže na našej ceste na dlhú dobu zastaviť, lebo jednoducho nebudeme schopní vnímať. Psychika človeka je krehká a ak mozog prichádza do styku s podnetmi, ktoré ešte nemá vnútorne spracované a prijaté, môže sa to jednoducho povedané zvrtnúť. Začiatočnícke šťastie je fajn, ale až čas a reálne skúsenosti preveria naše skutočné spracovanie strachu v našom vnútri.

K zaujímavým momentom dochádza vtedy, keď sa s nami začne náš vlastný mozog zahrávať. Bude nám predhadzovať rôzne pocity a myšlienky, strašidelné obrazy, ktoré aj keď na logickej úrovni odfiltrujeme, predsa len v nás niečo nahlodajú, rozvibrujú nervovú sústavu a začneme sa sami seba pýtať, či to nemá predsa nejaký reálny základ, že reagujeme na nejaký podnet práve takto. A začneme strach púšťať do svojho vnútra. Najprv je to iba jemnučký pocit neistoty, ktorý ale dokáže postupne a nenápadne nabrať veľmi nepríjemné rozmery. Zrazu vidíme za každým rohom strašidlo ako keď sme boli malé deti. Fantázia sa rozbehne na plné obrátky a z nášho pozorovania daného priestoru ostane len znôška obávaných predstáv a náhodných výplodov mozgu. Ak sa aj prekonáme a nevezmeme nohy na plecia, v takomto rozpoložení proste stratíme kontakt s realitou, ktorú sme pôvodne prišli pozorovať.

Ďalšou rovinou je pôsobenie určitých jemnohmotných bytostí, ktoré sa s nami tiež dokážu v niektorých momentoch zaujímavo pohrať. Z nášho podvedomia sa začnú vyplavovať strachy a pocity, na ktoré sme už možno dávno zabudli. Zrazu sú však naspäť, podporené celkovou neistotou a nedostatkom kontroly nad danou situáciou. Tu prichádza moment, kedy sa vnútorne pripravený človek dokáže v situácii rýchlo zorientovať, svoje pocity trefne a bez skreslenia zanalyzuje, nezačne sa hrať na hrdinu, ani nezdupká z bojiska, ale reaguje primerane okolnostiam. Dôležité je tiež vedieť sa ovládnuť smerom dovonku, nezaútočiť na nič z toho, čo vnímame. To, že sa v nás začal tento strach prejavovať, nemusí byť útok nejakej bytosti na našu osobu, ale len zrkadlo našej vlastnej odfláknutej prípravy a nedostatočné zmapovanie svojho vnútorného sveta.

Ak sa v tejto situácií rozhliadneme a pochopíme, čo sa s nami deje, sme na dobrej ceste si v sebe veľmi rýchlo urobiť poriadok, čo nám umožní pokračovať v pozorovaní nerušene ďalej. Tieto fázy môžu počas tréningového pozorovania prísť aj niekoľko krát, vždy možno trošku iné – intenzitou aj typom. Ide o to, či vieme, do čoho lezieme a s čím sa potýkame, či poznáme pravidlá tejto hry, alebo si to len myslíme. Omyl nás môže vyjsť draho.

Taktiež ak sami seba presvedčíme, že sme hrdinovia dňa a my predsa neujdeme pred prvým náznakom strachu, môžeme nepríjemne naraziť na vlastné ego. Totiž strach môže byť aj intuitívny, priestor nás môže upozorňovať na blížiace sa nebezpečenstvo – napríklad fyzické ohrozenie. A my tento signál vo svojej nadutosti a nevedomosti jednoducho zaplašíme, aby sme nevyzerali ako zbabelci. Opäť si tým len nastavíme zrkadlo toho, ako máme tému strach nezvládnutú, keď nedokážeme tieto jeho jednotlivé formy jasne odlíšiť a zamieňame si ich hore-dole podľa toho, ako nám práve naše ego velí.

Opäť raz prichádzame k bodu, kedy je potrebné si uvedomiť, čo všetko práca s mágiou obnáša, až do akých detailov v práci so svojím vnútrom musí človek ísť, aby všetky tieto nuansy dokázal rozpoznať a spracovať. Nestačí niečo len pochopiť na teoretickej úrovni. To nie je problém, veď ak je téma zrozumiteľne vysvetlená, priemerne inteligentný človek to pochopí aj keď nechce. Tu však práca nekončí, ale práve ešte len začína. Musíme s tým vedieť v sebe pracovať a toto nám nikto na žiadnej prednáške do hlavy lievikom nenaleje. Učiteľ nás môže navigovať, usmerňovať a poskytovať dôležitú spätnú väzbu, ale „odsedieť“ si to musíme aj tak len sami. To sú hodiny práce so svojím vlastným vnútrom, ktoré jednoducho neobídeme, ak sa na tejto ceste chceme niekam posunúť.

Tagy: , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Piatok, Júl 24th, 2015 o 11:04 a je zaradený pod Mágia, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

9 komentárov

 1 

Veľmi dobre, rozsiahlo a ucelene opísaná téma strachu. Mapovanie vlstného vnútra a strachu či strachov, ich odtieňov, foriem a hlavne príčin je náročné. Uvedomujem si, že spoznávať samého seba musí každý sám a vlastným spôsobom, ale aj tak ma zaújma, aké rady, spôsoby či postupy si Ty sama použivala, či používaš v tejto práci so svojim vnútrom.

Júl 25th, 2015 at 19:58
 2 

Raz som niekde počula,že keď sa "rozoberú" rôzne druhy strachov,tak zistíme,že prevažná väčšina z nich pochádza či pramení v strachu zo smrti. Dalo by sa teda povedať,že ak sa žiak mágie zbaví strachu z vlastnej smrti a bude v tejto téme mať vo svojom vnútri viac jasno, tak bude mať zvládanie svojich ostatných druhov strachu o čosi menej komplikované?

Júl 25th, 2015 at 23:29
 3 

Áno, strach si musíme vyskúšať na vlastnej koži. Či sa nebáť straty fyzického života...odpoveď by som hľadal v poznaní života po smrti a v tom aké máme silné puto k pozemskej úrovni.

Júl 26th, 2015 at 16:52
 4 

@Maat: Strach zo smrti je zakorenený hlboko v ľudskej podstate, takže aj keď je mág so smrťou stotožnený, prijíma a chápe ju aj inak, než bežný človek, predsalen sem vstupuje aj prirodzený pud sebazáchovy ľudského tela. Nie som si teda istá, či by sa tento strach dal úplne vykoreniť tak, aby to adeptovi nejako uľahčilo zvládnutie strachov iného pôvodu. Určite sa dajú prácou na sebe hranice posúvať, ale úplne odstrániť strach zo smrti podľa mňa v ľudskom tele nie je dosť dobre možné.

Júl 28th, 2015 at 11:29
 5 

@Theos: Ako hovorím na každej prednáške o tejto téme, najprv treba spoznať seba samého, vedieť si reálne zhodnotiť, kde vo svojom vnútri narážame na strach. Potom si ho v sebe rozobrať na drobné, pozorovať, vizualizovať si napríklad situácie, v ktorých sme sa kedysi ocitli a strach nás paralyzoval a sledovať, čo to s nami robí. Takto svoj strach začneme spoznávať, zistíme, z čoho pramení, čo v nás vyvoláva, aké fyzické či vnútorné pochody ho sprevádzajú.

Potláčať ho nemá zmysel, treba s ním pracovať, pretože je okrem iného aj výborným kompasom, ak ho človek vie správne používať. Myslím, že o tejto téme toho už bolo tu povedaného veľmi veľa, ak človek vie správne čítať. Skús prípadne trochu konkrétnejšiu otázku, ak si sa pri tréningu v nejakom bode zasekol a podobne. Bez toho, aby sa do toho človek reálne pustil, sú toto všetko len pekne znejúce frázy.

PS: http://blogy.selekcia.sk/tara/magia/prednaska-strach/

Júl 28th, 2015 at 12:49
 6 

...už som tu v téme strach písala, že si treba z neho urobiť spojenca a nie nepriateľa...
myslím že strach zo smrti je pre nás ľudí tak prirodzený ako dýchanie.... oveľa viac sa však bojím strachu o svoje deti a zvlášť o jedno, ktoré sa rozhodlo vydať cestou mágie...
mala som možnosť si vyskúšať situáciu kde sme boli obidve na rovnakom mieste a hoci nebol ani najmenší dôvod na strach, jej prítomnosť ma natoľko rozhodila, že na nejaké prepnutie či kontrolu emociíí som mohla rovno zabudnúť. takže strach o dieťa je pre mňa rozhodne číslo 1

Júl 30th, 2015 at 00:26
 7 

Sára súhlasím. Každý normálny rodič sa bojí o svoje dieťa. A preto je dobre, že si tam kde tvoje dieťa.

Júl 30th, 2015 at 10:11
 8 

@Tara:
Kolegynka áno viem. Snažil som sa otázkami rozšíriť debatu, aby aj bežný čitateľ mohol mať rozšírené obzory. Priložený link je na príspevok, ktorý sa obyčajnému čitateľovi nezobrazí.
Nevadí, veď v prípade veľkého záujmu sa spýtajú aj sami 🙂

Júl 31st, 2015 at 22:21
 9 

Súhlasím s Tebou, Sára. Je zaujímavé, že po našom rozhovore v tú noc sa mi prisnilo, že môj syn jednoducho zmizol niekde v lese a ja som ho tri dni nevidela a nakoniec som si uvedomila, že ho už nikdy neuvidím. Tento sen bol natoľko živý, že som úplne precítila strach a zúfalstvo, ktoré ma v daný moment ovládli. Je to niečo čo sa dá ťažko opísať a tomuto strachu sa asi naozaj nič nevyrovná.

Keď som sa zobudila, vyplakala som sa a uľavilo sa mi. Neviem či som úplne pochopila zmysel toho sna, ale každopádne aj to čo mi prichádza v snoch ma motivuje ísť ďalej – nielen pre mňa, ale aj pre moje dieťa.

August 5th, 2015 at 01:24

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.