V jednej tréningovej časti mojej majstrovskej práce som uviedla „Cvičenie koncentrácie“. To vám teraz priblížim.
Je to veľmi efektívne cvičenie, ktoré je prospešné každému. Hlavne v začiatkoch, keď potrebujeme svoj mozog vycibriť aby robil to, čo chceme my a kedy to chceme.

Ako začať.
V podstate sa naplno dokážeme venovať iba jednej veci. Rýchle prepínanie z jednej veci do druhej nie je veľmi vhodné, nedokážeme venovať tomu svoju plnú pozornosť, pretože medzi nimi musíme prepínať veľmi rýchlo. Túto činnosť nesmieme robiť dlhodobo, pretože mozog stratí schopnosť rozlišovať medzi tým, čo je naozaj dôležité a všetkému čo budeme robiť, bude venovať rovnakú nedostatočnú pozornosť. Filter, ktorý dokáže rozlišovať medzi tým, čo je dôležité pre našu pozornosť a tým, čo by mohlo pokojne odložené, oslabíme. Tento postup ale zhoršuje funkciu pamäte.
Teda čo s tým, ako na to:
– tréning zaradíme počas našich najproduktívnejších hodín. Ak trénujeme mimo tohto času, mozog zlenivie. Síce bude dlhšie pracovať, ale s menšou koncentráciou a pomalšie
– podporíme koncentráciu pravidelnými rituálmi – meditácia, beh, ranná studená sprcha, dobrá káva, rôzne pravidelné cvičenia… Tieto „rituály“ nás môžu naštartovať a dostať do želaného koncentrovaného stavu
– úprava tréningového miesta tak, aby nás nič nerušilo a môžeme sa maximálne sústrediť. Náš mozog toto miesto potom začne považovať za zónu koncentrácie
– prestávky počas tréningu, pretože mozog si potrebuje oddýchnuť aby sa znovu rozbehol.

Koncentrácia je schopnosť mysle zamerať sa na jednu jedinú vec a tej sa venovať. Teda usmerniť myšlienky do jedného bodu v ktorom je myseľ veľmi efektívna.
„Trénovala som jedno, až dvojminútové sústredenie na ľubovoľný bod. Zvolila som si ho na ktoromkoľvek mieste miestnosti a uprene naň pozerala. Ak mi v hlave začali chaoticky víriť myšlienky, nasmerovala som ich na tento bod. V duchu som si povedala: „Vidím bod, nič iné nie je teraz dôležité, existuje len on a ja splývam s ním“.
Účelom tohto cvičenia je primäť mozog, aby vedome spolupracoval na našom zámere, ktorým bude zameranie pozornosti na bod, prípadne predmet, ktorý si určíme.

Skúsme aj niečo iné – jedným z cvičení je to, že budeme tento postup cvičiť takpovediac „za denného pochodu“. Počas cesty autobusom, v priebehu čakania v rade pri pokladni, proste kde si dokážeme vziať chvíľku času, pokiaľ sú naše časové možnosti beznádejne vyčerpané počas bežného dňa… spoločný menovateľ týchto tréningov je čakanie, trpezlivosť.
Následne si však skúsime toto cvičenie vykonať v čase, kedy vykonávame nejakú činnosť. Pokiaľ možno, zvoľme si aspoň spočiatku aktivity, pri ktorých nemôžeme nikoho vrátane seba ohroziť… určite to neskúšajme hneď počas šoférovania…

Možno v závere vyvstane otázka, že už si viem dobre predstaviť predmety so zatvorenými očami, no ešte stále si nemôžem predstaviť predmety s otvorenými očami. Hlavným dôvodom prečo je pre nás predstavovanie predmetov s otvorenými očami ťažké je, že keď máme oči otvorené, sme vystavení omnoho viac vizuálnym podnetom než, keď máme oči zatvorené. Keď máme oči zatvorené, jediné, čo vo všeobecnosti vidíme je čiernota a to nám umožňuje jednoduchšie sa sústrediť iba na našu predstavu. No keď máme oči otvorené, všetky vizuálne podnety z t
nášho okolia sa vmiešavajú do našej koncentrácie. Podstatné je ignorovať svoje okolie keď máme otvorené oči. Jedine na čo sa musíme sústrediť je naša predstava. Mnohé ďalšie cvičenia si vyžadujú uplatnenie schopnosti prejsť z koncentrácie so zatvorenými očami ku vizualizácii s otvorenými očami. Takto sa učíme ako túto schopnosť používať v akomkoľvek momente počas dňa.

Ďalším tréningom je „Cvičenie vnútornej rovnováhy“
Každý chceme byť v rovnováhe, chceme byť v pohode, no nájsť vnútornú rovnováhu nie je iba o tom, že sme si na všetko vyčlenili správny čas a trénujeme na mieste kde máme pokoj od všetkého a všetkých, ale najpodstatnejšie je vyťažiť čo najviac z času, ktorý máme a naplno sa zapojiť do každého zážitku.
Je to veľmi dôležité práve pri tréningoch v mágii, hlavne v teréne. Obsah našich myšlienok určuje aké informácie zamestnávajú našu myseľ, či ju ovplyvňujú pozitívne, alebo negatívne. V našich myšlienkach sú obsiahnuté informácie, ktoré následne vysielajú impulz do nášho vnútorného prežívania. Nie vždy je jednoduché, aby naše myšlienky obsahovali informácie, ktoré nám následne sprostredkujú prežívanie vnútorného pokoja a rovnováhy. Práve cielená a systematická práca s našim myslením nás naučí, ako si navodiť stav vnútornej rovnováhy počas akejkoľvek nepríjemnej životnej situácie.

Ako vlastne v sebe nastoliť vnútornú rovnováhu?
Každý si buď už našiel, alebo si časom nájde ten svoj spôsob, ktorý mu bude najbližší a pre neho účinný. Tréning je napodiv v zásade jednoduchý. Pre mňa bolo v tomto prípade najdôležitejšie moje rozhodnutie. Je výhradne na každom z nás ako sa rozhodne a bude kedykoľvek a kdekoľvek reagovať na nejaký podnet. Tiež je len a len na nás, čo sa vôbec rozhodneme za podnet vnútorne označiť a nakoľko nám to vnútornú rovnováhu rozbalansuje, či nie. Pre overenie, že toto tvrdenie je použiteľné, stačí sa pozrieť na seba, na svoje reakcie, na dané podnety a na reakcie okolia na rovnaké podnety. To, čo vnútorne rozhodí mňa, s druhým v tú istú chvíľu vôbec nemusí ani len pohnúť. Tak teda skúsme pojem vnútornej rovnováhy vnímať ako niečo reálne dosiahnuteľné, ako stav, ktorý si v sebe každý určite vieme nastoliť – stačí sa rozhodnúť že chceme. A ak „sa nedá, nevieme, nechceme“… aj to je naším rozhodnutím.

Je veľmi dôležité venovať sa tomuto problému, hľadať riešenia a vymýšľať techniky…no v určitom stupni vývoja zistíme, že jednou „novou“ metódou je zmena myslenia.
Na záver len dodám, že je veľmi oslobodzujúce, keď sa dokážeme dostať do stavu, kedy máme kontrolu nad svojím vnútrom a môžeme sa slobodne rozhodovať, či sa necháme vyviesť z rovnováhy, alebo či sa do nejakej emócie necháme vtiahnuť.


Tento príspevok bol odoslaný v Nedeľa, December 13th, 2020 o 15:59 a je zaradený pod Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Jeden komentár

 1 

Kolegyňa Vhiolynta, život nám ukazuje aké ťažké je udržať si kontrolu nad svojím vnútrom...

Január 1st, 2021 at 18:11

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.