Svetonázory
Dovoľujem si Vám predostrieť malý náhľad do divotvorného sveta slovníka cudzích slov, konkrétne do kapitoly týkajúcej sa svetonázorov.
Typológia SVETONÁZOROV:
Niektoré pojmy, s ktorými sa stretávame pri charakteristike názorovej rozmanitosti medzi ľuďmi – založenej najmä na tom, či jednotlivec uznáva alebo neuznáva existenciu a zasahovanie NADPRIRODZENÝCH síl do nášho sveta si vyžaduje isté spresnenia. Často sa totiž stretávame v praxi s tým, že sa táto názorová rozmanitosť nesprávne interpretuje alebo chápe – z čoho môžu vznikať nedorozumenia.
Opis typov , ktorý nasleduje je pokus o náčrt hlavných charakteristických čŕt rôznych skupín svetonázorových presvedčení (svetonázorových “vier”)- medzi ktorými sa však zaiste nevylučujú prechodné alebo kombinované formy.
(Tento opis preberáme z Freidenker (Viedeň) 31: 1,34-35 , 2001 -autor neuvedený )
Uvedené definície , pravda sú popisné- nemajú charakter medzinárodne prijatých “odborných termínov” a odborných definícií.
(Jednotlivé heslá v abecednom slede)
AGNOSTIK
Je to človek, ktorý pokladá poznanie o existencii boha (bohov) a ich vlastností za nemožné a zastávajúc tento názor uznáva iba to čo je človek schopný poznať .
ATEISTA
Človek, ktorý odmieta vieru v nadprirodzenú bytosť osobného boha (bohov) a tým aj odmieta božský pôvod sveta v zmysle jeho stvorenia bohom , rovnako neuznáva božskú účelovú tvorivosť a plány a s týmito súvisiace teologické chápanie sveta smerujúceho ku konečnému transcendentnému cieľu.
ESOTERIK
Človek v myslení ktorého sa neúmerne silne uplatňuje mystika, tajuplnosť a viera v záhady a ktorý odvodzuje svet a svoju vlastnú existenciu od týchto ( veľmi ťažko definovateľných) síl ( napríklad od zvláštnych “energií”, alebo ” UFOnov”) čím sa pokúša aj riadiť vo svojich životných postojoch.
HUMANISTA
Človek, ktorý vkladá najvyššie hodnoty do foriem existencie človeka, ľudského bytia a ktorého stredobodom myslenia a bytia je hodnotový systém slúžiaci “ľudstvu” a ľuďom.
MATERIALISTA
Človek ktorý odvodzuje pôvod všetkého čo existuje ad hmoty (ktorá nie je transcendentálna, ale reálna matéria) a ktorý celú skutočnosť chápe ako formy a pôsobenie rôznych foriem tejto matérie .
NÁBOŽENSKÉ PRESVEDČENIE
Človek ktorý verí na väzbu vo pozemské a mimo pozemské sily a hodnoty , od ktorých odvodzuje svoju vlastnú existenciu a jej kvality , verí, že tieto sú zodpovedné za ich riadenie a zmysel orientácie života ( určujúce “prečo” a s akým “konečným cieľom”)
NATURALISTA
Človek, ktorý prírodu s jej štruktúrou a mnohotvárnosťou uznáva ako objektívnu a najvyššiu hodnotu zákonitostí. Podľa tohto názoru aj človek je výslovne iba súčasťou prírody a jeho existencia sa dá odvodzovať iba od prírody.
NENÁBOŽENSKÉ PRESVEDČENIE
Človek. ktorý nevyznáva žiadne náboženstvo, neverí v boha (bohov), ani v žiadne transcendentálne spätné väzby na bytosti alebo niečo čo je nadprirodzené a všemocné. Svoju životnú orientáciu odvodzuje výhradne od svetských faktorov a ktorý svoju existenciu si utvára slobodne bez obmedzení odvodzovaných od síl mimo tohto sveta.
Liberálne náboženské presvedčenia
Ide o ľudí, ktorí veria v existenciu boha, alebo nadprirodzených síl, ktoré riadia svet, avšak sú presvedčení o tom, že organizované cirkvi sú dielom človeka , a preto nedokonalé. Týmto čiastočne ospravedlňujú zločiny, ktorých sa cirkvi dopúšťali ( a naďalej dopúšťajú).
Iní zasa sa pokúšajú aj o kritiku a návrhy ako viac priblížiť učenia cirkví k „ pravde božej“. Ostáva však nevyriešené čo to je tá „pravda božia“, pretože všetko čo doteraz bolo prezentované ako takáto pravda vzniklo v predstavách ľudí, ktorí túto „pravdu „ vyslovovali ( niekedy v presvedčení, že ide skutočne o vôľu božiu, inokedy z iných pohnútok)
Tento pohľad súvisí aj so vznikom početných sektárskych skupín, ktorých vodcovia vyhlasujú, že práve oni sú tí čo boli bohom osvietení..
NIHILISTA
Človek, ktorý určitú ( metafyzický) poznatok, bytosť hodnotu alebo hodnotový systém pokladá za neexistujúci a odmieta ich .
PROTINÁBOŽENSKÉ PRESVEDČENIE.
Je to človek, ktorý odmieta náboženské spôsoby myslenia a konania a vystupuje proti nim ako proti závislostiam, pretože ich pokladá za prekážku rozvoja ľudskej spôsobilosti, ktorá človeka odcudzuje od základov ľudskej osobitosti ako bytosti predurčenej k právam na slobodu.
SKEPTIK
Človek , ktorý sústavne všetko skúma a prijíma ako dokázanú istotu až potom keď sa empiricky a logicky dokážu.
SLOBODNO MYSLIACI.
Človek s otvoreným svetonázorom bez stanovených obmedzení, bez dopredu určených schémat poznania. Slobodne sa rozhoduje pre uznávanie hodnôt , je skeptická voči náboženským, dogmatickým, transcendentným, autoritatívnym a proti- emancipačným spôsobom myslenia
THEISTA
Človek , ktorý verí v transcendentného osobného boha (bohov), ktorý je prapríčinou všetkého čo tu existuje ( Stvoriteľ sveta a udržiavajúci celý svetový poriadok) je najvyšším sprostredkovateľom celého systému zmysluplnosti sveta a je konečným cieľom vývoja celej existencie ( uskutočňujúci všetky subjekty a aj ich objekty- ciele)
Tagy: Slovník, Svetonázor
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.