11
Aug

Výluh z liečivých byliniek

   Odoslal Artime a zaradil do Liečiteľstvo

Najjednoduchšou cestou ako si spraviť liečebný prostriedok z liečivých bylín je výluh alebo jednoducho povedané “silný čaj”. Je to super na extrakciu zložiek liečivých byliniek, ktoré sú rozpustné vo vode a horúca voda pomáha uvoľniť aj esenciálne oleje, ktoré majú často najväčší liečivý účinok, a tak treba vždy zakryť lúhujúci sa výluh, nálev alebo čaj, aby sa olej nevyparil ale ostal v našom nápoji. Na trhu sú pekné hrnčeky a šálky s pokrývkou v jednom, čo je veľmi praktické.

Pri tejto metóde použijeme jemné nadzemné časti byliniek ako listy, kvety a stonky. Ak chceme mať liečivo z koreňov, kôry alebo plodov rastlín, tak táto metóda nie je postačujúca na uvoľnenie účinných zložiek len jednoduchým zaliatím horúcou vodou. Potrebujeme niečo silnejšie ako napr. odvar alebo tinktúru. Ak máme hotový náš výluh, tak ho môžeme piť teplý alebo studený. Môžeme ho aplikovať aj na kožu alebo vieme inhalovať výpary. V chladničke nám vydrží 24 až 36 hodín, ak si ho spravíme viac.

Ako si pripravíme výluh:
Na jednu šálku si dáme dve čajové lyžičky sušenej byliny alebo dva krát toľko, ak je bylina čerstvá. Zalejeme horúcou vodou, ktorá práve dovrela a zakryjeme pokrývkou a necháme lúhovať 10 až 15 minút. Potom precedíme cez sitko a pijeme teplé. Môžeme sladiť medom, ak chceme zakryť nepríjemnú chuť niektorých byliniek alebo na zvýšenie liečivého účinku (med pridávať len ak už čaj alebo výluh vychladol na teplý a dá sa piť, aby sa zachovali všetky účinky medu).
Pijeme 3 krát denne jednu šálku.

Je potrebné, aby ste mali prečítané informácie o každej bylinke predtým, ako budete piť výluh, aby ste sa nepredávkovali a aby ste vedeli, čo pijete. 🙂

Použité zdroje:
séria videí na you tube: rickvanman channel – Herbalism

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Sobota, August 11th, 2012 o 15:58 a je zaradený pod Liečiteľstvo. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

5 komentárov

 1 

paracelsus,akimint tudjuk nagyon sikeres orvos és alkimista volt, már a tizenhatodik században megfigyelte, hogy bizonyos betegségek elöfordulási helyei környékén nagy mennyiségben fordulnak elö olyan gyógynövények amik hatékonyan gyógyitották az adott betegséget.skeptikusan azt is állithatnánk hogy ez lehet a véletlen müve is de azt már nem tudjuk logikusan megmagyarázni hogy azok a gyógynövények gyógyhatása sokkal erösebb mint a máshol nött fajtársaié.

Voľný preklad od Artime:
Paracelsus, ako vieme, bol veľmi úspešným lekárom a alchymistom. Spozoroval už v 16 storočí, že v oblasti výskytu určitých chorôb sa vyskytovali vo veľkom množstve také liečivé rastliny, ktoré účinne liečili dané choroby. Môžeme aj skepticky tvrdiť, že toto je len náhoda, no logicky už neviem vysvetliť to, že účinok týchto liečivých rastlín bol oveľa silnejší ako ten istý druh liečivých rastlín nájdených v inej lokalite.

August 11th, 2012 at 22:17
 2 

A TEREMTÉS TÖKÉLETESEN MEGALKOTTA A GYÓGYITÁS EME FORMÁJÁNAK A RENDSZERÉT,SHA MEGISMERJÜK E RENDSZER TÖRVÉNYSZERÜSÉGEIT SOKKAL HATÉKONYABBAN FOGUNK TUDNI GYOGYITANI EZZEL A MÓDSZERREL.ILYEN SPECIFIKUM PL.ASZTROFYTOTERÁPIA AMI A NÖVÉNYEKRE HATÓ BOLYGÓENERGIÁK VISZONYAIT ÉS HATÁSAIT TÁRGYALJA. BIZONYOS BOLYGÓEGGYÜTTÁLLÁS A KONKRÉT BOLYGÓHOZ RENDELT NÖVÉNYEK GYÓGYHATÁSÁT SOKSZOROSAN MEGNÖVELI EGY KONKRÉT IDÖTARTAMRA,AMI LEHET PÁR ÓRA VAGY PÁR HÉT IS.EZZEL TISZTÁBAN VOLTAK AZ ALKIMISTÁK IS ÁLTALÁBAN.AZ A RITKA HELYZET AMI A GALAXISUNKBAN A VIZÖNTÖ KORSZAKBAN KIALAKUL ENERGETIKAI SZEMPONTBOL MINDEN ÉLÖFORMÁRA HATÁSSAL VAN IGY A NÖVÉNYEKRE IS AMI MAGASABB VIBRÁCIÓSHATÁST JELENT,HATÉKONYABB GYOGYHATÁST,EZ A MINÖSÉGI FEJLÖDÉS TERMÉSZETESEN AZ ÁSVÁNYOKRA IS HATÁSSAL VAN.TALÁN EZ A JELENSÉG AZ EMBERI TUDATALATTIBAN EGYFAJTA KÉSZTETÉST EVOKÁL AZ IRÁNYBA HOGY EGYRE NAGYOBB ÉRDEKLÖDÉSEL FORDULUNK A FYTOTERÁPIA FELÉ,AMINEK ÉN NAGYON ÖRÜLÖK.

Voľný preklad od Artime:
Univerzum vytvorilo perfektný systém tejto formy liečenia a keď pochopíme zákony tohto systému, tak budeme vedieť liečiť oveľa efektívnejšie. Takéto špecifikum je napríklad Astrofytoterapia, ktorá sa zaoberá vplyvom a účinkom energie planét na rastliny. Určitá konštelácia planét niekoľko násobne zvyšuje liečivý účinok konkrétnej rastliny, ktorá patrí ku konkrétnej planéte na určitú dobu, čo môže byť pár hodín alebo aj pár týždňov. Alchymisti si boli tohoto všeobecne vedomí. V ére vodnára sa vytvorila veľmi zriedkavá situácia v našej galaxii z hľadiska energetiky, ktorá má vplyv na všetky životné formy, teda aj na liečivé rastliny, čo znamená vyššie vibračné účinky a účinnejšie liečivé účinky. Táto kvalitatívna zmena vplýva pravdaže aj na minerály. Tento jav možno evokuje v ľudskom podvedomý určité nutkanie v tom, že sa čím ďalej tým viac obraciame ku Fytoterapii, čomu sa ja osobne veľmi teším.

August 11th, 2012 at 23:00
 3 

S rastlinkami sa zatiaľ len zoznamujem, no zaujal ma pojem Astrofytoterapia.
Je pravda, že som v štádiu, keď si ku každej rastlinke snažím priradiť určité vlastnosti, kt. aktuálne porovnávam z troch kníh. V každej sa informácie mierne líšia, čo ma trošku pletie i keď základ je nakoniec rovnaký. No o vplyve energie planét na rastliny som sa ešte nič nedočítala a mám pocit, že pre ich pochopenie by mi nejaké základné informácie pomohli. Na internete som takmer nič na túto tému nenašla a preto ak by ste mi vedeli doporučiť nejakú literatúru budem veľmi rada.

August 13th, 2012 at 02:14
 4 

Ja mám požičanú knihu od Thalassu,
kde sa píše aj o vplyve planét na rastliny a je to Paracelsovo lékařství od kolekt. autorov:
Olaf Rippe, Margret Madejsky, Max Amann, Patricia Ochsner, Christian Rätsch.

August 13th, 2012 at 18:54
 5 

Zmenila som názov príspevku z "Odvar z liečivých byliniek" na "Výluh z liečivých byliniek". V angličtine to je "infusion" (v preklade odvar), ale v slovenčine používame výluh alebo "silný čaj". V knihe Veľký atlas liečivých rastlín od Penelope Odyovej sa uvádza taktiež "odvar" pri zaliatí horúcou vodou, takže v slovenčine sa asi používa viac druhov prekladu. Mne sa jednoznačne lepšie hodí slovo "výluh".
Odvar a vývar je na tvrdšie časti rastlín ako koreň, kôra a plody. Opíšem postup v nasledujúcom príspevku na blogoch.

August 19th, 2012 at 14:09

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.