18
May

Koľko mníchov, toľko náboženstiev

   Odoslal Armen a zaradil do Mágia, Postrehy

Dnes som mala tú česť diskutovať s Ašaratom na rôzne témy. Čím ďalej tým viac ma fascinuje, že každý rozhovor s ním podnieti stále nové a nové myšlienky, nápady a otázky. Teda, ak sa viete správne pýtať…

Čo vás napadne pri tibetskom prísloví: “Koľko mníchov, toľko náboženstiev”? Trošku som si dovolila túto myšlienku rozviesť.

Ak zatvoríte do miestnosti 10 silne veriacich a necháte ich diskutovať o niektorých náboženských témach, dovolím si tvrdiť, že sa síce budú zhodovať v bodoch, ktoré Biblia jednoznačne definuje, ale každý do toho vloží niečo zo svojho myslenia a vnímania. Viera dvoch ľudí zrejme nikdy nebude úplne rovnaká, je to niečo medzi veriacim a bohom, v ktorého verí.

A to isté vidím v mágii. Zadáte trom mágom problém, ktorý majú vyriešiť a každý z nich na to pôjde z úplne iného konca a úplne inou technikou, aj keď učiteľa mali možno toho istého. Niekto pôjde sám do prírody, niekto si vezme do postele tri ženy, niekto bude cvičiť Tai-chi. Má zmysel diskutovať, čia technika bola správnejšia alebo kto z nich bol bližšie k pravde?

Keďže moje vnímanie je už značne zdeformované, napadla ma takáto paralela (menej kockatí kolegovia mi prepáčia): programátor napíše program v jazyku C. S každou drobnou funkciou sa síce dosť natrápi, ale vie napísať prakticky čokoľvek. Potom príde druhý programátor a v Jave napíše to isté za pol hodinku, keďže polovicu z tých funkcii má už implementovanú priamo v jazyku. Čo si ten C-čkar pomyslí? Že na Javu neverí? Alebo že sa treba držať starých dobrých zvykov a nevymýšľať nové hlúposti,  pri ktorých už človek ani nemusí programovať, len zliepať dokopy dopredu dané funkcie? Alebo si povie, že keďže už algoritmické myslenie zvláda, môže si dovoliť používať takéto “uľahčenia” a zvýšiť tak efektivitu svojej práce?

Asi málokto v tomto momente vidí prepojenie na ezoteriku, že? 😀 Nuž myslela som to tak, že vývoj ide stále dopredu. Existujú overené techniky, ktoré treba spoznať do detailov, kým si začneme prácu uľahčovať (ako napríklad v Silvovej metóde – najprv potrebujete na prechod do hladiny pol hodinu a kompletné uvoľnenie tela, ale časom a tréningom to zvládente za tri sekundy, tak sa nemusíte už zdržiavať polhodinovou meditáciou a môžete prejsť rovno k práci). Ale zároveň by sme sa možno nemuseli báť nových možností a nových myšlienok. Každý sme iný a možno každému bude stopercentne fungovať iná technika. Tak čo na tom záleží, v akom jazyku je program napísaný, ak funguje 100percentne?

Tagy:

Tento príspevok bol odoslaný v Nedeľa, Máj 18th, 2008 o 20:10 a je zaradený pod Mágia, Postrehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

4 komentárov

 1 

Mas pravdu v tom, ze je jedno, v akom jazyku je program naprogramovany, pokial funguje spravne a splna naroky toho, komu je urceny.
Avsak, ako si tiez spraven pisala, vyvoj ide dopredu a naroky na uz hotovy program sa mozu zvysit natolko, ze povodny program uz nebude stacit...
Aj tak si myslim, ze Tvoja pravda plati a hotovy program v akomkolvek jazyku je OK, pokial splna tie aktualne naroky 🙂 v case, ked vznikal.
Mam vsak doplnok ci skor upozornenie k Tvojmu tvrdeniu, ze po urcitom case uz nemusime napriklad uvolnovat svoje telo pol hodinu, ked sme uz majstri, ale len par sekund.
Moj doplnok spociva v tom, ze pri dlhodobom ulahcovani si prace sa nam moze velmi lahko stat, ze sklzneme do takzvaneho Bozskeho syndromu a budeme si tak trochu namyslat, aky sme dobry, ako to vieme rychlo a ze nam staci len lusknut prstami...
Pokial sa vyvarujeme tohto syndromu a obcas sa vratime na uplny zaciatok a nenechame sa strhnut virom udalosti a tlakov... potom ANO 🙂 mas samozrejme uplnu pravdu.

A na zaver len tolko - napisala si to velmi dobre a vystizne. Vo vsetkom mas uplnu pravdu a ja som si len tak skromne dovolil napisat svoj komentar, ktory mal Tvoje poznanie rozsirit o moje 🙂

Santo, ten ktory velmi dobre vie, co vies 🙂 a vies toho naozaj vela 🙂

Máj 19th, 2008 at 13:16
 2 

Áno Santo, máš pravdu. Na takýto uhol pohľadu som v úvahe zabudla a s tvojím doplnkom je to kompletnejšie. Ďakujem:)

Máj 19th, 2008 at 13:27
 3 

Netusil som kam vsade sa da moja nenavidena JAVA spolu s jej mladsim bratom Cckom vopchat a uspesne pouzit 😉 Kazdopadne to pre mna bolo dostatocne trefne prirovnanie. Exaktnost urcitych tem ci cinnosti je platne len dovtedy, kym niekto neprijde s inym (nevravim ze lepsim ci horsim) napadom, sposobom. Kazdopadne som rad, ze sa blogy konecne rozbiehaju tak ako som si predstavoval, vratane komentarov veducich k plodnej diskusii.

Máj 20th, 2008 at 20:17
 4 

...jo ale netreba vynechať to polhodinové zostupovanie do alfy...lebo sú aj chytrí, čo základy vynechávajú...veď načo ? .... Novinky sú dobré veci a treba sa prispôsobovať dobe a vyvýjať sa...

Január 28th, 2010 at 10:14

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.