Minulý týždeň som mala tú česť zúčastniť sa na Dalajlámovej prednáške, ktorá sa konala pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku. Buddhizmus je jedno z učení, ktoré si ja osobne veľmi vážim a aj keď sa nepovažujem za buddhistu v pravom slova zmysle, je to filozofia, ktorá mi vždy bola a bude niečím veľmi blízka. Dajú sa v nej nájsť mnohé myšlienky, ktoré ak vie človek správne rozkódovať a použiť, môžu mu veľmi pomôcť v jeho vnútornom rozvoji.
Na všetko je však potrebné dívať sa z viacerých rovín. Samozrejme, verejná prednáška pre 2000 ľudí nemôže pokryť množstvo detailov a aspektov, ktoré by bolo možno zaujímavé rozobrať do hĺbky, ale za týmto účelom je dobré už len to, že ľudia sú ochotní počúvať a premýšľať. A čo si z toho kto odnesie, je už na ňom. V dnešnej dobe je „na trhu“ toľko všelijakých učení a smerov, že človek musí naozaj veľmi pozorne načúvať svojmu vnútornému hlasu, ktorý mu našepká, čo je skutočné a čo je len dobre znejúca nevyhnutná fráza pre uši verejnosti. Z rôznych smerov sa dajú povyberať rôzne uhly pohľadu, ktoré nám pri správnej práci s informáciami môžu dať veľmi veľa. Dôležité je nestratiť sa v tom, upustiť od konzumného a povrchného hltania všetkého bez rozmyslu, nekopírovať len formu, ale zamerať sa na obsah, zapozerať sa trošku viac do seba samého a sledovať, na čo naše vnútro naozaj zareaguje, že toto je preňho to správne.
Osobne ma zaujal napríklad pohľad na to, ako by sa mal človek zachovať v prípade, že je mu nejakým spôsobom ubližované. Nesúhlasím s tým, že keď niekto podniká určité kroky proti nám, máme s pokorou nastaviť druhé líce a potichu trpieť. To by bolo veľmi povrchné pochopenie učenia o tolerancii, ktoré bolo na tejto prednáške prezentované. Ak človek ide po tejto myšlienke do hĺbky, nájde tam rôzne ďalšie aspekty. Pokiaľ niečomu ani pri všetkej snahe nedokážeme zabrániť, je dôležité zvládnuť seba samého a prijať situáciu takú, aká je, nehromadiť v sebe zbytočnú negativitu nad niečím, čo nemôžeme ovplyvniť. Škodíme tým len sami sebe. Množstvo emócii ako závisť, nenávisť a podobne, pokiaľ ich nemáme spracované, zaťažujú zbytočne našu dušu a z dlhodobého hľadiska môžu privodiť psychické alebo fyzické zdravotné problémy. Ak s niečím môžeme pohnúť, ak na to máme dosah a možnosti, je správne vložiť do toho všetky naše sily a urobiť všetko pre to, aby sme zmenili to, čo zmeniť môžeme. Avšak pokiaľ s niečím pohnúť nevieme, neubližujme sami sebe tým, že sa v tom budeme dookola bahniť a trápiť sa. Ak sa naučíme vedome pracovať so svojimi emóciami, pomôže nám to odbremeniť našu dušu od zbytočnej záťaže a budeme si sami vedieť „vyberať“, čo do svojho vnútra pustíme a čo naopak necháme skĺznuť po povrchu, pretože by nám to aj tak nič hodnotné neprinieslo.
Zaujímavá myšlienka bola to, ako sa dívať na konanie zamerané proti nám. Ako Dalajláma povedal, tu je potrebné rozlišovať medzi konaním, ktoré nám ubližuje a daným človekom ako osobou. Ak niekto koná tak, že to zasahuje našu osobnú integritu a ubližuje nám to, je potrebné takéto konanie zastaviť, dôrazne sa proti nemu postaviť. Avšak to neznamená, že v sebe máme donekonečna živiť nenávisť voči človeku, ktorý sa takéhoto konania dopustil a úplne ho zavrhnúť. Pomôžeme v prvom rade sami sebe, ak dokážeme rozlíšiť medzi akciou, ktorá vyvolala reakciu a podstatou človeka ako takou. Nikto nie je len dobrý alebo zlý, každý má viacero aspektov osobnosti a takmer na každom sa dá nájsť niečo, čo je možné si vážiť. Ak budeme viac pozornosti zameriavať na momenty, ktoré nás spájajú než na tie, ktoré nás rozdeľujú, dosiahneme toho v spoločnom celku oveľa viac.
Veľmi inšpiratívny pre mňa bol optimizmus, ktorý z tohto neobyčajného človeka sršal. Napriek tomu, že je vo veľmi neľahkej situácii, v ktorej by sa už zrejme každý bežný človek dávno zložil, zachováva si nadhľad a dobrý pocit zo života, ktorý dokáže nákazlivo rozširovať ďalej. Počas prednášky trikrát vyslal zo seba veľmi príjemnú vlnu mentálnej energie, ktorá sa doslova rozliala po obecenstve a bola citeľná na veľkú vzdialenosť, či už si to ľudia uvedomili alebo nie. Ako podotkol, v rámci jeho poslania tu na Zemi je toho ešte veľmi veľa, čo musí urobiť a ani nečaká, že by sa vôbec dožil výsledkov svojho snaženia. Ale je dôležité niekde začať a priložiť ruku k dielu, aj keď výsledok nebude okamžitý a instantný, aj keď je to beh na veľmi dlhú trať, aj tak bude ešte veľmi dlho ľuďom dookola musieť vysvetľovať, že tolerancia a rovnováha musí byť na prvom mieste. Aj tak bude vo svojom snažení neúnavne pokračovať ďalej, pretože to má zmysel a pretože je to potrebné pre budúcnosť, aj keď on osobne z toho žiadny prospech mať nebude.
Tagy: buddhizmus, dalajlama
2 komentárov
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.