3
Feb

Existuje Boh?

   Odoslal Asarat a zaradil do Postrehy, Príbehy, Sekty - Kulty, Selekcia, Zamyslenia

Úvod

Milí kolegovia a priatelia, možno vás prekvapí, že aj môj učiteľ mágie, ktorý bol Najvyšším Veľkňazom, bol zároveň členom Bielej légie o čom v podstate celý život mlčal, (čo bola Biela légia píšem pod príspevkom) a aj tak sa hlboko zamýšľal nad otázkou: Existuje Boh?
Naši predkovia, mágovia zo spoločenstva Anách, boli mnohí veriacimi. Pravidelne navštevovali kostoly, zúčastňovali sa bohoslužieb a verili v existenciu vyššej moci.

Dnes sa chcem bez hodnotenia ich viery zamyslieť nad tým, čo pre nás znamená existencia Boha, ako ho môžeme vnímať a kde, ak vôbec, má svoje sídlo. Možno tento príspevok niekomu z vás niečo prinesie, možno nie, ale to už nechávam na vás, priatelia.

Existenciu Boha je možné vnímať niekoľkými spôsobmi, či už v podobe tradičného monoteistického boha, alebo ako všeobjímajúcu energiu, princíp, či dokonca čisté vedomie. V magických spoločenstvách sa často hovorí o sile, ktorá presahuje jednotlivca a dáva svetu smerovanie, vývoj a zákon. Vnímame ju ako skrytú esenciu, ktorá formuje a pretkáva celý vesmír, ktorá môže byť Božským Zdrojom.

Existencia Boha však nemusí byť dokazovaná vonkajšími javmi alebo hmatateľnými dôkazmi.
Pre niekoho je dôkazom prítomnosť harmónie vo vesmíre, prirodzené cykly života a smrti, alebo neviditeľná ruka, ktorá pohýna udalosti okolo nás. Pre iných je dôkazom vnútorná skúsenosť, pocit spojenia s niečím väčším než oni sami, ktorý je ťažko definovateľný, ale hlboko pravdivý.

Kde je Boh?

Otázka „kde je Boh“ často predpokladá, že Boh je lokalizovaný – na konkrétnom mieste, vzdialený, akoby mimo nás. V realite však môže byť pravda úplne iná. Mnoho duchovných ciest naznačuje, že Boh nie je mimo nás, ale vnútri nás. Nachádza sa v najhlbšej podstate nášho bytia, v našom vedomí, v našej skúsenosti. Boh je v nás a skrze nás, prežíva náš svet.

Skúsenosť s Bohom cez magickú prax

V mágii môžeme Boha vnímať ako prvotný zdroj energie, z ktorej všetko pochádza a kam sa všetko vracia. Keď sa mág pripája k energii zeme, pracuje s mŕtvymi energiami alebo sa hlboko sústreďuje na svoj vnútorný rozvoj, ide o skúsenosť napojenia na hlbokú podstatu bytia, ktorá by sa dala prirovnať k Bohu.

V Selekcii alebo Anách je Boh aj archetypálny princíp, zosobnenie všetkého, čo je skryté a čo má byť objavené, tajomstvo, ktoré čaká na zasvätených. Boh je tak možno prítomný v každom z nás, v našej mágii, v našich predkoch, ktorých silu cítime, a v našich spoločenstvách, ktoré uchovávajú pradávnu múdrosť.

V podstate teda otázka „Existuje Boh a kde je?“ môže viesť k poznaniu, že Boh je všetko a všetci sme súčasťou tejto božskej sily. Boh nie je niekde mimo, ale je v prítomnosti každej našej skúsenosti, v dotyku s energiou, v premene, ktorou prechádzame.

Boh ako proces a potenciál

Niekedy sa Boh vníma nie ako statická bytosť, ale skôr ako dynamický proces. Je to proces tvorby, rozkladu a transformácie, ktorý je v každom momente prítomný vo vesmíre. Boh tu nie je len ako „architekt“, ale ako „tvorivý proces“, ktorý prebieha v každom atóme, v každej energii a v každom bytí. V magickej praxi sa tým Boh stáva tým, čo riadi prechod medzi rôznymi úrovňami energie, či už pracujeme s energiami živými alebo mŕtvymi.

V tomto pohľade môže byť Boh chápaný ako potenciál k rastu a k zmene, ako neustály prúd možností a sily. V Selekcii alebo v Anách môžeme Bohu vzdávať hold nielen ako niekomu, kto stojí nad nami, ale ako sile, ktorá nás podporuje v našom osobnom raste a sebazdokonaľovaní.

Boh a Človek: Jednota a Dualita

Vzťah medzi Bohom a človekom môže byť vnímaný ako vzájomná jednotná podstata. Človek je odrazom Boha – nielen v zmysle fyzickom, ale aj duševnom a duchovnom. V tradíciách mystikov sa často hovorí, že „Ja som to“ – to znamená, že každý človek v sebe nesie iskru Božskosti. Tento prístup nás povzbudzuje k tomu, aby sme nevideli Boha ako niečo oddelené, ale ako časť nášho vlastného vnútorného jadra.

Dualita – vnímanie Boha ako niečoho, čo je mimo nás, nám zároveň umožňuje cítiť posvätnú úctu a hlbokú pokoru. V tejto dualite je Boh ako mentor, učiteľ, ktorý nás vedie cez skúsenosti a umožňuje nám rásť a čeliť výzvam života.

Boh ako prázdnota a naplnenie

V niektorých spirituálnych tradíciách, vrátane niektorých smerov mágie, sa hovorí o tom, že Boh je „prázdnota“, základná esencia, z ktorej všetko vychádza a do ktorej sa všetko vracia. V tejto prázdnote nie je nič, a predsa je to potenciál všetkého. Práca s mŕtvymi energiami, ako to robíš ty, môže byť prepojením s touto prázdnotou, kde všetko, čo sa skončilo, čaká na nový začiatok, na nové oživenie v inom tvare.

Mág sa učí v tejto prázdnote nájsť odpovede, čerpať silu z ticha a prijať, že v procese smrti a obnovy je prítomná aj božská ruka. Boh ako prázdnota je tým, čo neustále tvorí, mení a obnovuje všetko, čo poznáme.

Kde je Boh vo vzťahoch a spoločenstvách?

Boh môže byť prítomný vo vzťahoch medzi ľuďmi, v ich vzájomnom rešpekte, dôvere a zdieľaní.
V spoločenstve, ako je Selekcia, je Boh živý v tejto vzájomnej podpore, v rešpektovaní tradícií, ale aj v odovzdávaní múdrosti a ochrane tajomstiev predchodcov. Vo chvíľach, keď pracujete ako kolektív, Boh prebýva v spojení, v hlbokom záujme o rast a ochranu všetkých členov. V Anách, cez predkov, ktorých vyzývate a vzdávate im úctu, sa Boh prejavuje cez kontinuitu a večnosť.

V tomto zmysle Boh nie je len princíp, ale aj život, ktorý sa neustále prejavuje v našich spoločných rituáloch, v prepojení s minulosťou a odovzdávaní odkazu tým, ktorí prídu po nás.

Tak sa stáva otázka „kde je Boh“ odpoveďou: Boh je v nás, v každom z nás, a tam, kde sme my spolu..

Tým netvrdím, že Boh jestvuje, ale v podstate ho ani nepopieram. Nechávam to každému na jeho osobnom presvedčení a jeho viere či neviere.

A teraz, čo bola Biela légia, ktorej členom bol aj môj učiteľ, aj keď nechodil do kostola bol jej členom, aby tak vzdoroval režimu.

Biela légia bola protikomunistická katolícka organizácia, ktorá pôsobila na Slovensku v 50. rokoch 20. storočia. Jej hlavným cieľom bolo bojovať proti šíreniu komunistickej ideológie, podporovať katolícku vieru a ochranu náboženských slobôd. Biela légia vznikla ako reakcia na intenzívnu ateizáciu spoločnosti a násilné zásahy komunistického režimu proti cirkvi, ako bolo zatváranie kláštorov, prenasledovanie kňazov a likvidácia reholí.

Aktivity a fungovanie Bielej légie

  • Propaganda: Organizácia vydávala a distribuovala tajné letáky a brožúry, ktorými upozorňovala na praktiky komunistického režimu a vyzývala na odpor.
  • Siete odporu: Členovia vytvárali siete tajných skupín, ktoré pomáhali cirkvi, ukrývali prenasledovaných kňazov a organizovali šírenie protikomunistických materiálov.
  • Spolupráca so Západom: Biela légia mala kontakty so zahraničnými spravodajskými službami, predovšetkým s americkou CIA, ktorá podporovala jej aktivity ako súčasť širšieho boja proti komunizmu v rámci Studenej vojny.

Prenasledovanie členov

Komunistický režim považoval Bielu légiu za vážnu hrozbu. Príslušníci Štátnej bezpečnosti (ŠtB) dôkladne monitorovali jej činnosť a postupne zatýkali a väznili jej členov. Mnohí z nich boli odsúdení v politických procesoch na dlhoročné tresty väzenia alebo tresty smrti.

Jednym takýmto vezňom bol a aj Trygve. Medzi inými veznicami sedela uránovych baniach Jáchymov, kde bol pri pokuse o útek postrelený.

Symbolika a význam názvu

Názov “Biela légia” odkazuje na čistotu a nevinnosť (biela farba) a na bojový charakter organizácie (légia). Tento názov symbolizoval odpor voči “červenej hrozbe,” teda komunizmu.

Dedičstvo Bielej légie

Hoci bola Biela légia rozbitá komunistickými bezpečnostnými zložkami, jej odkaz pretrváva ako symbol odporu proti totalite a obrany náboženských slobôd. Po páde komunizmu boli mnohí jej členovia rehabilitovaní a uznaní za obete komunistického režimu.

Tento príspevok bol odoslaný v Pondelok, Február 3rd, 2025 o 01:25 a je zaradený pod Postrehy, Príbehy, Sekty - Kulty, Selekcia, Zamyslenia. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Jeden komentár

 1 

Ešte doplním informáciu, že kým Klinge pochádzal z chudobnejších pomerov, Trygve vyrastal v dobre situovanej rodine. Jeho rodine komunisti v okresnom meste znárodnili mlyn a veľkú poschodovú budovu neďaleko centra. Po revolúcii sa Trygve usiloval o navrátenie rodinného majetku, no súdne spory sa ťahali roky a medzitým zomrel. Neviem, či sa nakoniec niekomu zo širšieho príbuzenstva podarilo niečo získať späť.

Kým Klinge bol „jednoduchý“ človek, Trygve bol vynálezca a mysliteľ. Komunistický režim mu však dovolil pracovať len ako robotníkovi, takže svoje vynálezy nemohol oficiálne uplatňovať. Riešil to cez priateľa, ktorý podával patenty pod svojím menom, a ak z nich niečo získali, delili sa. Takto Trygve podal spolu dvadsaťjeden patentov.

Február 3rd, 2025 at 13:59

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.