3
Aug

Praktické cvičenia

   Odoslal Cháron a zaradil do Nezaradené, Výuka

Introspekcia ako taká ma fascinovala už od prvých dní, ako som na sebe začal pracovať. Počas rokov, ktoré som venoval sebapoznávaniu a práci so svojim vnútrom. Som narazil aj na rôzne praktické cvičenia. Niektoré som vymyslel aj sám. Tu je niekoľko z tých, ktoré mi pomohli najviac.

1. Rozdeliť si papier na dve polovice, na jednu stranu vypísať svoje pozitívne vlastnosti a schopnosti, na druhú stranu negatívne vlastnosti a slabosti. Verte mi, že je to často jednoduchšie zaplniť stranu s negatívnymi vlastnosťami, ako s tými kladnými.

2. „Na čom chcem pracovať, čo zmeniť?“ Založenie si denníka, kde budete vpisovať vaše dni, myšlienky a pocity. Napíšte si zoznam cieľov, ktoré chcete dosiahnuť. Veci, ktoré sa chcete naučiť, ako zabehnúť kilometer za päť minút, začať hrať na gitare, napísať vlastnú knihu. Napíšte si to na prvú stranu vášho denníka, aby ste sa na vaše ciele pozreli vždy ako na prvé. Keď zapíšete svoj prvý zošit, potom si na novom rovnako zapíšte svoj zoznam a uvidíte, či sa v ňom niečo zmenilo, či ubudlo alebo pribudlo.

3. Jedno z dobrých cvičení pri začiatkoch s introspekciou je pokúsiť a počas dňa si uložiť do pamäte momenty a myšlienky, ktoré boli niečím výraznejšie, večer pred spaním si takto môžeme zrekapitulovať celý deň. Pomôže vám to prehodnotiť, čo a ako ste počas dňa urobili a zistiť, čo ste mohli urobiť inak. Navyše tak váš mozog skôr spracuje vnemy z celého dňa a vy sa môžete lepšie vyspať.

4. „Odpútajte sa“: toto cvičenie môžete robiť prakticky kdekoľvek. Počas dňa na vás často doliehajú vaše emócie. Podnety vášho okolia vyvolajú vo vás určitú emóciu a tá vás môže úplne zahltiť, berie vám to energiu. V takom momente sa musíte zastaviť. Pomaly sa zhlboka nadýchnite, pokúste sa odpútať, odpútať sa od hnevu voči niekomu, odpútať sa od rozhorčenia nad nejakou situáciou, odpútať sa od vonkajších vplyvov. Opakujte si v myšlienkach danú frázu, proste „Odpútaj sa.“ Chce to trochu tréning, ale nakoniec nadobudnete pocit vnútornej pohody a možno aj návratu energie. Pretože tá energia, ktorou ste živili emócie voči daným situáciám, tu bude teraz pre vás.

 5. „Čo nie je moje, nech odíde.“ Ďalšou technikou, s ktorou som pracoval. Mávate často pocit, že vám niečo berie energiu, alebo že vás niekto uriekol? Stávalo sa mi to dosť často, ľudia radi narúšajú nevedomky našu vnútornú stabilitu pričom niekedy stačí len jeden pohľad. Nie je ale vždy možnosť a priestor vypáliť zápalky nad vodou a urobiť si takzvané uhlíky. Zatvorte oči, a myslite na to, ako sa z vás všetko, čo vám nepatrí, odplavuje do zeme, že zem vás očisťuje a berie so sebou všetko, čo nie je vaše.

6. Zatvorte oči, pustite sa myšlienok a svojej mysle, pomaly dýchajte. Opakujte si slová „Ja nie som moja myseľ“, sústreďte sa na tieto slová. Pomaly akoby vaše vedomie kleslo a utíchlo od myšlienok. Toto cvičenie je dobré, ak si uvedomíte ste ovplyvnený vašimi emóciami, alebo ak si úplne nie ste istý, nakoľko vás ovplyvňujú vaše emócie.

7.  Meditácia je vo všeobecnosti jedným z najlepších cvičení na usporiadanie si svojich myšlienok. Upokojenie svojej mysle a získanie nad ňou aspoň miernej kontroly. Jednou z metód osobného rozvoja pri meditácii je Silvová metóda.

8. Šport/Jóga/Fitnes v podstate telesné cvičenie sa pre mnohých môže stať určitým druhom meditácií, pri ktorých sa myseľ dostane do stavu pokoja a môžete tak skúmať svoje myšlienky, pocity a emócie. 9. Nájdite si vlastnú cestu, aj keď je veľa spôsobov, akých sa držať, podstatné je vybrať si tie, ktoré najviac prospievajú vám. Každý sme iný a sedí nám iná technika. Predovšetkým si ale vybudujte návyk. Opakujte jedno alebo viaceré z týchto cvičení aspoň 21 dní po sebe.

9. Nájdite si vlastnú cestu, aj keď je veľa spôsobov, akých sa držať, podstatné je vybrať si tie, ktoré najviac prospievajú vám. Každý sme iný a sedí nám iná technika. Predovšetkým si ale vybudujte návyk. Opakujte jedno alebo viaceré z týchto cvičení aspoň 21 dní po sebe.

Tento príspevok bol odoslaný v Streda, August 3rd, 2022 o 22:03 a je zaradený pod Nezaradené, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.