Prešiel som dlhou cestou, počas môjho pôsobenia v Selekcii. Cestou od chlapca strateného vo vlastnej mysli. Až k majstrovi učiacemu sa stále viac a viac o tom čo sa v ňom skrýva. Na tejto ceste, mi boli často svetluškami vedúcimi ma tajnými priechodmi práve moji učitelia. Preto v tejto kapitole, vám prinášam mnohé z ich slov.

„Každý klame a ak hovorí, že neklame, tak aj vtedy klame.“                                                    
(NVK Ašarat)

Touto vetou som začal písať tieto riadky – prečo som ju povedal?  Pri práci s ľuďmi sa najčastejšie stretneme s tým, že nám nepovedia hneď celú pravdu. Naučil som sa to nepodceniť z vlastnej skúsenosti, tak aj zo skúseností mojich učiteľov. Najmä NVK Ašarat nám práve toto ponaučenie nie raz vštepoval pri výučbe. Iní nám klamať môžu a pravdepodobne aj budú. Čo ale ak si klameme my sami? Ako ďaleko to môžeme dotiahnuť, ak si nepriznáme sami pred sebou naše slabosti, naše nedostatky, naše strachy? Čo ak si jednoducho nepriznáme, v čom sme dobrí a v čom nie? Naše ego nám môže brániť priznať si vlastné nedostatky aj pred nami samými. Nie je jednoduché byť úprimný sami k sebe. Keď sa nám to podarí, môže to byť pre nás obrovským darom. Spoznať sám seba a pochopiť sám seba. To je taký dar, aký nám nemôže dať nik, okrem nás samých. Nájdime svoje slabiny a pracujme na nich, ak ide o sociálne danosti, rozhovor s niekým cudzím, alebo prehovorenie v kolektíve v danom momente bez toho, aby sme sa báli, ako prijmú naše slová ľudia naokolo. Tu je dobré pochopiť, že tým vyjadríme len náš vlastný názor, postoj a pohľad na vec. Nikomu nič nevnucujeme a nie každému sa to musí páčiť.

„Keď vychádzam z mojej vlastnej skúsenosti, dal som na pomyselné váhy to, čo si myslím, že viem robiť k svojej spokojnosti a čo by som chcel na sebe zmeniť. Na svojich schopnostiach si staviam magický vývoj, preto aj z vlastností, ktoré potrebujem zmeniť, si urobím postupnosť. To znamená, že začínam riešiť, čo považujem za najsúrnejšie, a v druhom rade to, čo ešte trošku počká. Tento postup vyhovuje mne, ale je tu aj teória chaosu, lebo existujú ľudia, čo riešia piate cez deviate, ale v podstate sa v tom vyznajú. Hlavným dôvodom, prečo som veľa času venoval sebapoznávaniu a zároveň zmene svojej osobnosti, bolo to, že som nebol so sebou spokojný.“

                                                                          (Emeritný VVK a VK Anubis, august 2020)

V mojom prípade po slovách VK Anubisa by som mohol povedať, že ja som skôr na strane teórie chaosu. Viem, čo chcem a ako za tým ísť, moja cesta k tomu je ale kľukatá a prekážky v samom sebe prekonávam náhodne, priam chaoticky. Prekonával som vždy svoje nedostatky tak, ako mi prišli aktuálne do života. Strach z ľudí, alebo problém v komunikácii. Som ten typ človeka, ktorý rieši práve to, čo ho v danom momente ťaží najviac. Aj keď si uvedomujem, že niektoré veci nemusia prísť, alebo nemusia prísť vtedy tak skoro. Takže spoznať sa a pracovať na sebe je to dôležitejšie, pretože nikdy nevieme, pred čím ako človek alebo mág môžem stáť. Ale bude najlepšie pripraviť sa na všetko. Aby nás to nemohlo rozhodiť práve v momentoch, keď to potrebujeme najmenej. Dokázať naše emócie nechať prejsť, spracovať ich a nenechať sa nimi rozhodiť, je práca na veľmi dlhú dobu. Nie všetko ale môžeme a musíme v danom momente byť schopní zvládnuť. Od toho má mág zvyčajne svojich učiteľov a kolegov. Aby ho viedli správnou cestou. Aby ho viedli na jeho ceste. Nie raz nás učili, že každý z nás je individuálny, každý z nás ma svoju vlastnú rýchlosť a svoje vlastné danosti. Jednému zo žiakov môže ísť prvá lekcia ľahko a postúpi ďalej, kde ale potom narazí, a tam, kde na začiatku ďalší žiaci zastali, nakoniec dobehli tohto žiaka a zistili, že táto druhá lekcia je pre nich pochopiteľná ľahšie a tu napredovali rýchlejšie oni.

Mág zároveň musí vedieť, v čom je dobrý a v čom má ešte rezervy, aby na tých slabších stránkach mohol cielene pracovať a taktiež, aby sa podľa toho zariadil – po slovensky povedané – nebudem sa bez pomoci/bez dozoru púšťať do niečoho, o čom viem, že som v tom ešte iba začiatočník a postupne sa zameriam na tréning v tejto časti, aby som slabú stránku zmenil na silnú.“

                                                                                                          (VVK Tara 2020)

Pre mága je úprimnosť voči sebe rovnako, ak nie viac dôležitejšia, ako pre civila. Pretože prílišná trúfalosť ho môže stáť oveľa viac, ako len posmech okolia. Potrebuje poznať svoje klady a svoje zápory. Aby tieto ho neprekvapili v ten najmenej vhodný čas. Niekomu môže ísť lepšie preciťovanie energií, inému zas liečenie. Niekto urobí super silné vrecúško a ten ďalší nevidí vo vrecúšku prachu žiaden význam. Takéto vedomie si toho, na čo mám, v čom som dobrý a naopak v čom kolíše moja zdatnosť, je prvým krokom k tomu, že na svojich nedostatkoch budem môcť cielene a vedome pracovať. Nie je na škodu skúšať nové veci, tu vás nechcem zastaviť pred objavovaním a skúšaním vlastnej sily a vlastných daností. Ak sa budeme pokúšať o niečo nové, čomu ešte nerozumieme, hlavne v mágií, je dobre byť pod dozorom svojho učiteľa. Aby aspoň vedel, že sa o niečo pokúšate a mohol zasiahnuť, poučiť vás a čo najlepšie naviesť k úspechu. Pri najhoršom, ak už o tom ani nevie, tak aspoň ak už pocítite nejakú negatívnu odozvu, okamžite ho kontaktujte, nech sa čo najskôr pokúsi o nápravu.

„Mág musí mať nadhľad sám nad sebou – vedieť sa pozrieť objektívne a triezvo na pozitíva aj negatíva – a podľa toho si vedieť “menežovať” svoj ďalší rozvoj. Bez zbytočnej skromnosti a taktiež bez nafúknutého ega. Potom vie cielene popracovať na tom, v čom je slabý a na druhej strane šikovne využívať to, v čom je už dobrý. Bez poriadnej introspekcie sa toto spraviť nedá.“

(VVK Tara 2020)

Pozrieť sa na seba bez zbytočných pretvárok a zbytočných vytáčok, byť k sebe úprimný, proste zhodnotiť rozsah svojich schopností v čo najväčšom možnom počte uhlov pohľadu, takto potom by mág mal rozoznať, na čom potrebuje pracovať, ktoré svoje vlastnosti rozvíjať, kde posilniť hranice svojho vnútra. Usporiadať si svoje priority pri práci s mágiou. Efektívne využite svoje schopnosti, Ale ako by ste to dokázali bez poriadnej práce so svojim vnútrom?

„Spoznajte sa a spoznáte aj svoj svet, v ktorom žijete.“

Tento príspevok bol odoslaný v Štvrtok, Jún 23rd, 2022 o 00:22 a je zaradený pod Nezaradené. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

4 komentárov

 1 

Kolega Cháron, ďakujem za tento príspevok. Vidím, že si prešiel obrovský kus cesty odkedy si prišiel do Selekcie a prešiel si veľkou premenou.
Tiež ma potešilo poznanie, že si na prednáškach dával pozor a pozorne si si značil naše slová.

PS: Týmto príspevkom si si u mňa získal dobré body 🙂

Jún 24th, 2022 at 12:28
 2 

Pán kolega,ďakujem Ti za Tvoj príspevok,posunul ma totiž trochu ďalej,a musím povedať že si jeden z mojich vzorov.

Jún 24th, 2022 at 19:18
 3 

Kolega Cháron, nezabudnem pokiaľ budem žiť ako Ti kedysi dávno " šrotoval " mozog a ako si dokázal v čase ovládnuť svoju myseľ. Teraz vyžaruješ úplne v pohode a môžme byť právom na Teba hrdý za to čo si reálne dokázal pri zmene svojej osobnosti.

Jún 24th, 2022 at 21:07
 4 

Kolega Cháron napísal si to presne ako to cítiš a prežívaš.
Ďakujem

Jún 28th, 2022 at 15:56

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.