Egypt 1
Pár poznatkov o Egypte zozbieraných tými, čo sa tomu tak, či onak venovali. Tieto veci by nemali zapadnúť prachom a za účelom ich uverejnenia som požiadal o súhlas Ašarata. Ja teda nie som autorom týchto textov.
Tieto texty som sa rozhodol vytiahnuť z našich archívov aj preto, že v diskusii sa napríklad objavila otázka na Nílsky kríž.
„Všetky strany egyptských vedomostí ako boli od samého začiatku kompletné, veda, umelecké a architektonické techniky, ako aj hieroglifický systém nejaví doslova žiadne známky obdobia „rozvoja“, mnohé z výdobytkov neskorších dynastií dokonca neboli neskôr prekonané, ba ani sa im nič nevyrovnalo.“
Túto úžasnú skutočnosť ortodoxní egyptológovia ochotne uznávajú, avšak rozsah záhady, ktorú to navodzuje, obratne znižujú mnohé dôsledky prechádzajú bez povšimnutia.
Ako z ničoho nič rozkvitne zložitá civilizácia?
V Egypte žiadne paralely neexistujú. Všetko je od začiatku hneď na svojom mieste.
Riešenie záhady sa samozrejme ponúka, ale preto, lebo je prevládajúcemu prúdu moderného myslenia odporné, berie sa len zriedka do úvahy. Egyptská civilizácia nebola výsledkom rozvoja, bol to „odkaz“.
Niekoľko tisícročné dejiny Egypta prebiehali celkom inak, ako sa predpokladalo. Starí Egypťania už ovládali senzačnú, vyspelú technológiu – poznali elektrický prúd! Ich učitelia a majstri prišli z kozmického priestoru. Oni sú tými legendárnymi Bohmi ríše faraónov. Na ich stopu ľudstvo priviedli staré hieroglyfické texty.
Už pred tisícimi rokmi existovala v tejto zemi plných tradícií veľmi vyspelá veda. Kňazi ovládali vysoko vyvinuté technológie, ktoré sa môžu vyrovnať tým naším súčasným. Komplexné znalosti mali však výhradne tzv. zasvätenci, teda faraóni a veľkňazi. Tí riadili osudy starej ríše podľa pevných pravidiel. Chrámy neslúžili len náboženským a kultovým obradom, ale ukrývali i priestory, kde kňazi predvádzali tajuplné rituály v obore alchýmie, astronómie, astrológie a matematiky.
Komu vďačili starí Egypťania za tieto znalosti? Staré texty tu uvádzajú deväť Prabohov. Tí na začiatku vekov prišli v slnečnej bárke z „neba“. Im sa pripisuje vedecký a kultúrny vzostup a rozvoj ríše faraónov. Kto boli títo cudzinci? Kde ležala ich vlasť? A prečo sa tak snažili skrývať svoju tvár pred verejnosťou?
Dnes sa už vie, že to neboli skutoční bohovia, ktorí priaznivo ovplyvnili vzostup a rozvoj kultúry starého Egypta, skôr návštevníci z kozmu, teda mimozemšťania. Práve ich znalosti dopomohli zemi pri Níle k úlohe svetovej mocnosti.
S dejinami Egypta je tesne spätý boh Thovt, jeho sláva bola obnovená neskôr v Grécku pod menom Hermés, a tak žil v podvedomí ďalej. Bol tým najvyšším mimozemským bohom.
Dán H. Ch. Oerstedt, Angličan M. Faraday, a Američan T. A. Edison neboli tými, ktorí ako prví objavili elektrinu a jej využitie. O jej existencii vedeli totiž už egyptský veľkňazi najmenej o jedno tisícročie skôr. Už vtedy vedeli premeniť noc v deň a osvetliť temné priestory.
Komu však máme pripísať zásluhu na týchto vymoženostiach? Na túto otázku nám dáva odpoveď grécky historik a spisovateľ Herodotos. Keď totiž v roku 440 pr. n. l. navštívil nílske údolie, kňazi bývalej faraónskej ríše mu rozprávali, že na začiatku egyptskej histórie ovládali Zem bohovia v ľudskej podobe.
Jeden z nich, zrejme využívajúc zvláštne privilégiá. Jeho meno bolo Dehuti alebo Thovt. Starí Gréci ho uctievali tiež a nazývali ho Hermés Trismegistos. To, čo o Thovtovi vieme sa číta so zatajeným dychom. Nikto nikdy nevidel jeho skutočnú tvár. Vystupoval stále v maske, ako postava paviána, častejšie však ako bocianovitý vták ibis. Ináč sa na verejnosti neukazoval. Oddanosť mu dali najavo ako kňazi, tak aj obyčajný ľud.
Thovt sa vyznačoval tým, že mal naprosto univerzálne znalosti. Ľudia jeho doby v ňom videli boha múdrosti a všetkých vied.
Kultové miesto – DENDERA Je to chrám, ktorý bol zasvätený Bohyni Hathor a ktorý je s inými chrámami neporovnateľný. Je postavený veľmi solídne a stabilne, ale z púšte vyčnieva len z dvoch pätín. Najväčšia časť celej stavby sa nachádza pod zemou. Je rozdelený na tri poschodia a obsahuje celkom 12 krýpt s vyobrazeniami, ktoré sa nedajú porovnať s inými. Návštevník zaujímajúci sa o históriu si môže prezrieť len jedinú kryptu. I keď to nie je pohodlná záležitosť, v každom prípade sa prehliadka vyplatí. Vstup do komory sťažuje úzky vchod, vzduch vo vnútri je nedýchateľný. Ale túto obeť treba priniesť, lebo to, čo krypta ponúka, vás bohato odškodní. Dočkáte sa úžasných prekvapení. Na stenách nájdete záhadné rytiny a reliéfy so skutočne vzácnymi a jedinečnými výjavmi napr. s vyobrazeniami predmetov, ktoré sa veľmi podobajú veľkým žiarovkám, a ďalšie veci slúžiace k výrobe elektrickej energie.
Bol to Thovt, komu musíme pripísať slávu za tento objav. Bol to Thovt, kto vynašiel zdroj elektrickej energie a spôsob, ako ho využiť, čo veľkňazi po jeho odchode strážili ako sväté tajomstvo po celé tisícročia.
Thovt, boh múdrosti a všetkých vied, ako ho popisuje jedna legenda, zostúpil „na začiatku všetkých časov“ na Zem na lotose.
Ako sa dozvedáme inde, bol to on, kto Egypťanom priniesol „svetlo“. Dodnes je pre Egypťanov i pre budhistov Thovtovo svetlo symbolom „osvietenia“. Táto postava vtedy dominovala egyptskému svetu a uctievali ju ako chudobný tak aj bohatý.
Na tejto všadeprítomnej bytosti spočívalo všetko rozhodovanie, jej patril rešpekt a obdiv všetkých. Na počesť tejto bytosti sa stavali chrámy a kultové miesta a celé generácie veľkňazov oslavovali jej moc.
Zanechajte reakciu
Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.