19
Feb

Amulety a živly

   Odoslal Artur a zaradil do Mágia, Postrehy, Výuka

Do každého amuletu okrem programu a energie môžeme vkladať aj živel. Kľudne ich môže byť aj viac. Živly ovládajú naše životy a každý z nás by ich mal mať v rovnováhe. Živlová mágia je veľmi zaujímavá a vie nám pomôcť v mnoho ohľadoch, a preto si ich bližšie opíšeme. Poznáme 4 základne živly a to živel :

• Ohňa

Podľa starých legiend ako prvý vzišiel živel ohňa. Ako aj všetky ostatné aj tento živel pôsobí nielen na našej hrubohmotnej úrovni, ale prejavuje sa vo všetkom, čo bolo vytvorené. Základnými vlastnosťami ohnivého princípu sú: teplo a expanzia. Oheň a svetlo vládlo na počiatku všetkého stvoreného.
Základom svetla je samozrejme oheň. Každý živel má dve polarity a to aktívnu a pasívnu , to je plus a mínus. Plus je vždy budovateľské, tvorivé, pričom mínus je pravým opakom toho a je rozkladné a ničivé. Musíme mať na pamäti vždy dve základné vlastnosti každého živlu.
Ohnivý princíp po aktívnej stránke s jeho elektrickým fluidom (energetikou ) zastáva aktívnu, budovateľskú, expanzívnu činnosť, a po negatívnej stránke jej opak.

• Vody

V porovnaní s ohňom má však živel vody úplne opačné vlastnosti. Základnými vlastnosťami sú chlad a zmršťovanie Aj tu sa proti sebe dostávajú dva póly. Aktívny je životodarný, vyživujúci a udržujúci. Negatívny pól je rovnaký ako pri ohni rozkladný a ničivý. Tieto dva živly, oheň a voda, sú základnými živlami, ktoré sú v polarite. Jeden bez druhého by nemohli fungovať.
Vodný princíp má po aktívnej stránke na starosti budovateľskú činnosť, a po stránke negatívnej sa stará o rozklad všetkých tekutín.

• Vzduch

Tento živel sa považuje za sprostredkovateľa medzi ohnivým a vodným živlom, takže živel vzduchu udržuje neutrálnu rovnováhu medzi aktívnym a pasívnym pôsobením vody a ohňa.
Vzdušný princíp prijal z ohňa v úlohe sprostredkovateľa vlastnosť sucha a od vody vlastnosť vlhka. Je so svojou podvojnou polaritou v prírode neutrálnym, vyrovnávajúcim a udržujúcim princípom.
Vzdušný princíp má za úlohu usmerňovať v tele elektrické fluidum ohňa a magnetické fluidum vody, a udržovať ich v rovnováhe. Preto je tento živel považovaný za neutrálny a sprostredkujúci.

• Zeme

Živel zeme tak ako živel vzduchu nie je samostatným živlom. Tento živel zahrnuje všetky 3 predchádzajúce živly spolu so živlom zeme ho nazývame štvorpólovým magnetom.
Zemský princíp sa teda nazýva štvorpólovým magnetom, ktorý spočíva v tom, že ohnivý živel generuje fluidum elektrické a vodný živel magnetické. Každé fluidum má pritom dve pólové žiarenia: aktívne a pasívne. Vzájomne striedavá pôsobnosť uvedených štyroch pólových žiarení predstavuje štvorpólový magnet, ktorý je totožný s tajomstvom Tetragrammatonu.
Zemský živel – združuje v sebe následkom svojej špecifickej vlastnosti o kohézii (súdržnosti) dva živly oheň a vodu s neutralitou vzduchu. Živel zem teda môžeme považovať z hľadiska vibrácií v porovnaní s ostatnými živlami za najhrubohmotnejšiu substanciu.
Zemský princíp má v tele udržovať v pospolitosti ostatné tri živly. Vo svojej aktivite oživuje, posilňuje, buduje, udržuje, ap. V negatívnom pôsobení koná opak. Zemskému živlu prináleží ako rast tela, tak jeho úpadok (starnutie).
Tak ako naše telo aj naša duša prišla z univerza (alebo to môžeme nazvať aj éter.) Pre bližšie pochopenie amuletov a živlov ďalej priblížim ako sú živly s telom a dušou prepojené.

Rozdelenie častí tela:

• Hlava náleží princípu ohnivému,
• Brucho náleží princípu vodnému,
• Hrudník náleží princípu vzdušnému.

Ohnivý princíp v duši zastáva funkciu budovateľskú,
Vodný princíp zastáva funkciu oživovaciu,
Vzdušný princíp vyrovnáva,
Zemský princíp sa stará o spojitosť, rast a udržovanie.

Podľa toho, aký živel prevláda, rozoznávame aj povahu:


– cholerickú (vyviera z ohnivého živlu)
– sangvinickú (vyviera zo vzdušného živlu)
– melancholickú (vyviera z vodného živlu)
– flegmatickú (vyviera zo zemského živlu)

Ohnivý princíp, ako impulzívna časť, tvorí vôľu
Vodný princíp sa prejavuje v živote, teda v pocitoch
Vzdušný princíp sa prejavuje v intelekte (rozume),
Zemský princíp, ako spájadlo všetkých troch živlov, vo vedomí Ja.

Podľa tohto môžeme živly použiť aj pri vytváraní amuletov a talizmanov, či už potrebujeme ničivú silu ohňa, životodarnú silu vody, alebo neutrálnu silu vzduchu. Podľa účelu vyberáme aj ich energetiku a podstatu.
Napríklad ak chceme amulet použiť na ochranu, je dobré použiť vodný živel, keďže má magnetickú energetiku, čo znamená že bude lepšie pohlcovať ostatné energie.
Väčšinu amuletov robíme s konkrétnym zámerom pre niekoho kto ho potrebuje. Ak vieme konkrétny zámer, vtedy vieme aj aký živel môžeme použiť.

Predmety vhodne k živlovej mágii:

• symboly ohňa (zapálená sviečka),
• vody (miska s vodou),
• vzduchu (kadidlo, pierko, posvätný dym)
• zeme (soľ, kamene, kryštály, rastliny)





Tento príspevok bol odoslaný v Pondelok, Február 19th, 2024 o 16:05 a je zaradený pod Mágia, Postrehy, Výuka. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Jeden komentár

 1 

Zaujímavá téma na štúdium aj na prácu. So živlami sa dá robiť veľa úkonov, od ochrany (ochranný kruh), čistenie priestor (premytie vodou, alebo vodopád) a čokoľvek kde vám to sedí. Spájať viacero živlov sa dá tiež a kľudne to aj narvať do nejakého predmetu/amultetu ale tomuto sa treba naozaj povenovať lebo z toho môže vzniknúť pekná zmeska. Niektoré živly jeden druhý podporia - vietor a oheň, vietor a voda ale tak ako píšeš niektoré majú opačné vlastnosti a teda sa môžu rušiť. Možno by bolo zaujímave dať dva rôzne živly do predmetu ale oddeliť ich - jedna časť predmetu bude tak žiariť druhá tak. Treba skúšať a dať kolegom odskúšať čo cítia. je to dobrý tréning.

Február 28th, 2024 at 11:41

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.