Vravievalo sa že: Majster si nájde žiaka, ak je ten žiak už pripravený.

V dnešnej značne komerčnej dobe sa už hovorí, že to žiak si nájde majstra, ak je “majster pripravený”.

Otázka je, ako to je naozaj?
Kto nájde koho?
Kto je skutočne kto?
Kto je naozaj žiakom a kto majstrom?

Život na toto prináša rôzne pohľady, a kým sa kedysi žiak –učeň u majstra učil mnoho rokov, dnes sú to dni, či dokonca už len hodiny. A zo žiaka sa stáva majster na počkanie.
Dnes je to o tom mám peniaze? Tak mám talent, idem zaplatím si kurz a ty do mňa za päť, šesť hodín natlač niečo. Hlavne nech sa to dobre počúva a samozrejme vo mne objav neskutočný talent ktorý vidíš raz za dekádu. Potom mi strč do ruky papier najlepšie taký, že som tu bol aspoň polroka deň aj noc.

Sám som chodil po zmene režimu na takéto typy prednášok rôzneho typu, kde nás samozrejme za nemalé peniaze „naučili“ čokoľvek za pár hodín.
Nechcem sa tu vyplakávať nad tým čo bolo, keď som bol ja mladý a učil som sa. To sa proste ani nedá zrovnávať, pretože to bola úplne iná doba a aj ideológia.
Sú však aj taký študenti v oblasti ezoteriky, či mágie, ktorí nejdú cestou komerčného systému.
A tu ma udivuje prístup mnohých, ktorí si po vypočutí úvodnej témy osvoja komerčné myslenie.
Oni sa rozhodnú, že vedia niečo pochopiť mozgom a tak to veľa krát snáď môžu rovno aj učiť.
Čo na tom, že nemajú prax a nemajú potuchy čo za tým všetkým skutočne je.
Biznis je biznis a teda idem.

Viem a chápem, že sa dá veľa dnes vďaka tejto voľnej dobe rýchlo a aj veľa vecí sa naučiť, ale sú aj metódy kde len tvrdá drina urobí majstra majstrom. A hlavne v našej oblasti. A kto nerobí tú tvrdú drinu, nuž neviem čo z neho bude.
Veľkú chybu vidím aj v tom, že by bolo treba to, aby sa prax zásadne robila ako v škole –v zmysle odborného výcviku.
Viete kedysi to bolo o tom, že máš talent, tak pri tebe budeme riskovať aj to, že nás zavrú za proti štátnu činnosť.
A učili sme sa ticho tajne – zadarmo. Kto na to nemal sa o tom buď to ani nedozvedel, že toto jestvuje, alebo mu slušne bolo povedané nemáš na to, nelez do toho.

Dnes máš peniaze talent si proste kúpiš. A to sa možno dá aplikovať v niekde inde, kde sa dajú veci proste mechanicky naučiť. Avšak v mágii určite nie.

A potom pri takýchto „majstroch“ sa treba asi len modliť.
Ako raz povedal jeden kolega, ktorý ako pravý Maďar to vyjadril svojskou slovenčinou:
„Toto aplikujeme a modlíme, aby fungovalo.“

Tak teda, ak sa náhodou, či zámerne púšťate na cestu mágie ako žiaci, nenechajte sa uniesť fantáziou a egom. Verte tvrdej drine a ako všade sa Vám to raz vyplatí.
A Vy sa raz stanete majstrom, ktorý si bude žiakov vyberať a nie sa modliť, aby ste nejakého žiaka ešte v živote mali.

PS: Žiaľ niektorí majstri sú na tom rovnako ako ich žiaci. Naučili sa to všetko za dva dni a za hrsť EUR.

Tagy: ,

Tento príspevok bol odoslaný v Tuesday, November 6th, 2018 o 14:13 a je zaradený pod Postrehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

8 komentárov

 1 

Myslím, že musia byť pripravení obaja. Ale najviac majster...aj v ponuke práce sa píše: „...hľadáme majstra...“. Nikde nehľadajú žiaka. Ale zo žiaka vznikol majster. A to tvrdou a usilovnou prácou na sebe.
Každý kurz, seminár...niečo dá, keď žiak vedomosti uplatní, a ako píšeš, trénuje. Majstra robí tréning, prax...
„…z mnohých návštevníkov kurzov, seminárov a škôl sa totiž stávajú veční duchovní hľadači – fluktuanti – ktorí uspokojenie nenachádzajú v žiadnom smere, alebo zostávajú aj naďalej slaboduchými pútnikmi v zemi nikoho, z ktorých sa najskôr stanú narýchlo vykvasení – instantní – reikisti, mágovia, alebo šarlatáni.“

Pekne rozdiel medzi ľuďmi hľadajúcim zmysel a poznanie v sebe a tými hľadajúcimi cez vonkajšie barličky popisuje cez veľké arkány tarotu „Pútnik“ a „Obesenec“ – „Cesta starého Pútnika je v protiklade s mladým Obesencom, ktorý si myslí, že dospel k veľkému poznaniu, lebo sa pripútal k nejakej idei, ale pritom si neuvedomuje, že nedokáže uskutočniť žiadnu praktickú zmenu. V postave obesenca vidíme obetavých ľudí, ktorí sa pod dojmom univerzálnej lásky stali horlivými následníkmi ezoterických alebo náboženských myšlienok, avšak bez praktických skúseností stratili pevnú pôdu pod svojimi nohami. Pravá cesta múdrosti je predovšetkým praktické osvojenie síl, tvrdá práca na ceste k zušľachteniu vlastnej osobnosti, a neznamená iba pasívne prijatie nejakej krásnej myšlienky, alebo náboženstva.“
Tajomstvo tarotovej karty Obesenca odhaľuje tých, čo čítajú a počúvajú, či inak vstrebávajú informácie o nadprirodzene (v lepšom prípade z nadprirodzena) a vnímajú sa iba v lepšom svetle a tých, čo im ublížili v horšom. A hlavne popierajú, vytesňujú, či inak ignorujú priznanie „mám na figu život, lebo som si ho pokakal/-a“. Letia životom ovalení instantnými vizualizáciami a osobná zodpovednosť v nedohľadne. Len hedonistický spôsob života presunutý smerom k tým, ktorí sľubujú spirituálne pozdvihnutie. Pôvodná myšlienka čistej lásky sa mení na únik pred sebapoznaním.
Vonkajšie povrchné pozlátka ako spoľahlivý indikátor umŕtvenia duše.

November 7th, 2018 at 11:45
 2 

Osobne si myslím, že to je len jeden z výsledkov konzumnej doby. Mnohým ľuďom sa nechce čakať, pretože čakať môže znamenať, že im ujde vlak, alebo majú aspoň taký pocit. Kým budú študovať, niekto ich predbehne a vyfúkne titul, cenu, džob... Nevšimnú si, že vďaka tomuto behu za cieľom a predbiehaniu sa s inými, prebehli samotný život bezcieľne.

V spoločnosti orientovanej len na výsledok cesta neprináša žiadne potešenie ani zmysel. Preto je pre mnohých zbytočnosťou a chcú ju čo najviac skrátiť, niekedy aj vyškrtnúť. Chcú zbierať svoje ciele ako trofeje. Nechajú sa vyviesť na štíty vrtuľníkom, aby sa hrdili, že ich absolvovali, ale práve tá cesta je to, čo nám ostáva v srdci a mysli. Nie ten krátky pohľad z vrcholu. Kto si to však uvedomí? Len pár ľudí, ale tak je to dobre.

Nie som preto skeptik. Pretože majster a žiak sa vždy nájdu. Žiak, ktorý chce rýchle výsledky a papier o tom, že je talent roka ho dostane od majstra, ktorý dostal možno minulý rok podobný a všetci sú spokojní. Našťastie, stále sú ľudia, ktorí nechcú ostať v systéme porovnávaní a trofejí, ale chcú poznať podstatu.

Som presvedčený, že je dobre, ak sú tu aj takéto rýchlokvasené pseudokurzy. Niekomu stačia, niekto práve na základe nich oddelí zrno od pliev. Kvalitu od bubliny. V tom lepšom prípade prekukne, o čo ide a začne hľadať skutočne hodnotné veci, nielen naleštené. Stupienok po stupienku a od obalu prichádza k jadru. Vtedy už nezáleží, ako ďaleko sa človek dostane, ak si užívajú každý krok.

Ale pravda je tá, že väčšina ľudí chce mať život naplnený a len menšina naplňujúci.

November 8th, 2018 at 16:11
 3 

Situácia sa vždy vyvíja na základe dopytu a ponuky. Je rýchla doba, mnoho ľudí si želá rýchle výsledky a tak sa logicky vždy nájdu jedinci, ktorí im tieto instantné zázraky poskytnú. Netreba sa nad tým príliš pozastavovať, pretože človeka, ktorý nechce prejsť svoju cestu krok za krokom, ale len sa lusknutím prsta dostať do cieľa, aj tak nič naučiť nedokážeme.

Ostáva nám len dúfať, že sa v každej generácii nájde vždy aspoň niekoľko tých, ktorí to budú v sebe cítiť rovnako ako my.

November 12th, 2018 at 10:25
 4 

Je pravda - doba je rýchla, nároky na človeka po všetkých stránkach preexponované. Ale ako som písala už pred pár rokmi - ak je vnútro nastavené "tak ako má byť", čas si nájde a neuspokojí sa s extrémne rýchlymi "náhľadmi" do vedomostí, no bude pre svoj vývoj a pre vývoj svojich schopností, potrebovať niečo oveľa hlbšie, hodnotnejšie. To sa nedá vstrebať a absolvovať za víkend, za tri víkendy.
Zaoberanie sa mágiou, štúdium mágie, praktizovanie mágie, učenie sa, rast vnútra atď., nie je kurz - je to životný štýl... Ak to máme v sebe zakorenené, nezastaví nás nič. NIČ. Vnútru bude úplne jedno kde sa učí, kedy sa učí, ako to vyzerá. Proste do toho pôjde.
Pripravenosť duše, hľadanie učiteľa... Ak je žiak pripravený, učiteľa si nájde. Videla by som práve toto ako najzákladnejšiu ingredienciu adekvátneho vývoja magického vnútra, kde potom učiť/byť učený, je radosťou a určitým naplnením. Žiaka posúva vpred jeho učiteľ a učiteľa jeho žiak vo forme možnosti odovzdania učenia, informácií, "zručností" - odveké platné pravidlo, kde nezáleží na odpovedi, že odkiaľ by mala vychádzať snaha - zdola, zhora - musí byť citeľná od obidvoch.

November 12th, 2018 at 11:54
 5 

Kedysi aj víkendové rýchlo kurzy dokázali adeptovi niečo dať. Ja som dospel k záveru, že sa to pokazilo postupne. Kedysi kurz trval dva dni a to prvý deň 8 až 10 hodín, druhý deň 6 až 8 hodín.
Dnes sa ten istý kurz sa vyučuje 4 až 6 hodín.
Samozrejme sa nejedná o komplexnú výučbu, lebo podľa mňa už v slove KURZ je ukrytá podstata odpovede a kvality toho, čo sa ponúka. Potom je to len o tom, ako si kto vysvetlí, že čo mu ten kurz dal, či základy alebo sa cíti rovno na to, aby to mohol ďalej vyučovať a šíriť.
Mojím príspevkom som len chcel upútať na toto pozornosť. Nikoho nejako nesúdim, veď kde je požiadavka, tam sa ponuka rýchlo nájde.
Len tým chcem povedať, že ani v Selekcii nezabudnite na to, že len samotná skutočnosť, že ste tu nestačí. Treba sa tej ceste venovať a pracovať na sebe.

November 12th, 2018 at 13:50
 6 

@ Ašarat, ďakujem za článok, tak rozmýšľam, či som si ja naša učiteľa - majstra, alebo on našiel mňa alebo to bolo vzájomné... už neviem.
Čo, ale viem je, že môj učiteľ bol pre mňa veľmi dôležitý a vďačím mu za veľa. Vlastne som vám všetkým vďačná :). Vrátane kolegov z Pentagramu, ktorých mám česť teraz učiť a ktorí učia vlastne mňa.
Mágia je spôsob života, mágia nie je na jeden víkend v mesiaci, mágia je každodenná práca na sebe a budem veriť alebo aspoň dúfať, že si to my žiaci všetci uvedomujeme a všetci na sebe pracujeme. Inak by sme tu predsa neboli a nemárnili čas učiteľov.

November 14th, 2018 at 01:41
 7 

Dnešná doba je nastavená na výsledky. Začína to v škole a pokračuje v práci. V škole nejde v prvom rade o učenie, ale o známky, o výsledky. Prídete do práce a prvú vec, ktorú dostanete do rúk je popis práce a ciele, ktoré máte naplniť, čiže výsledky, ktoré sa od Vás v časovom horizonte (bežne 1 rok) očakávajú. Nikoho, či už v škole alebo v práci nezaujíma ako ste k tým výsledkom dospeli čiže akým spôsobom ste ciele naplnili.
A bežne sa podvádza, aby si to ľudia zľahčili alebo sa skresľujú čísla, aby to vyzeralo lepšie. A to len preto, že všetci sa pozerajú iba na výsledok, ktorý sam osebe pre človeka, ktorý to vykonáva je nič nehovoriaci. Toto sme učený už od malička. Málokto si uvedomí, že cieľ, je cesta samotná. Prácu si zvolím preto, že ma baví ju robiť a nie preto, že na nej zarobím viac ako na inej alebo, že budem mať väčšiu prestíž (tie veci sú až druhoradé). Školu si vyberiem takú, ktorá ma bude baviť, nie podľa toho, že potom tá práca je lepšie platená, alebo je tá škola prestížnejšia alebo, že je ľahšie na nej získať titul. Nuž takto funguje svet. Potom sú ľudia nešťastní a frustrovaní, pretože žijú nenaplnené životy a riadia sa zlým kompasom.

Videl som a vidím mnohých v ezoterike či mágii, ktorí sa akože niečo naučia a hneď to začnú aplikovať ako najväčší odborníci. Stačilo im, že boli na kurze či prednáške a už o sebe tvrdia, že to je niečo čo vedia robiť. Niektorí tomu dokonca aj sami veria a klamú samích seba. Možno aj majú nejaké výsledky, ale pritom sú veľmi ďaleko od toho, že to naozaj vedia. Rozumom to možno pochopili, ale to zďaleka nestačí. Príde mi to ako keby som si prečítal kuchársku knihu a potom si poviem, tak a teraz viem variť ako top kuchár. Ono síce recept budem nasledovať do bodky, ale to jedlo sa možno nebude dať jesť alebo minimálne to nebude ono. Keď niekomu vysvetlím pravidlá futbalu a on si povie super veď základy viem čiže behať viem, kopať viem a keď viem pravidlá futbalu viem hrať futbal. No nech sa páči. Určite nie. Je za tým drina, tréningy a dlhá doba, aby som sa mohol nazvať futbalistom. To isté platí aj o ďalších nových technikách. Keď už v mágii viem pracovať s energiami a viem cítiť a viem neviem čo, neznamená to, že keď príde niečo nové, tak to už hneď viem, lebo som to pochopil a keďže viem to čo som vymenoval, tak už viem hneď aj to nové. Ľudia podľahnú omylu.

Žijeme v instantnej dobe. Vnímam mladých ľudí, ktorí teraz vychádzajú zo škôl a každý chce byť hneď manažér, hneď mať biznis, čo mu sype a hneď byť mega úspešný. Vidia to vo filme ako rýchlo to ide, ale to je ilúzia. Prečítajú si motivačný citát a už sú úplní experti a hrdinovia. Títo mladí ľudia, čo vychádzajú zo škôl, narazia na realitu a budú prinajlepšom veľmi sklamaní prípadne dosť zdrtení lebo sa im zrúti ich svet. Teda ilúzia o svete a o nich samích.
V mágii je to rovnaké. Nič nepríde len tak a všetko si človek musí vydrieť. Nepríde to samo. A keď človek má na niečo talent, neznamená to, že to hneď vie, ale je to len predispozícia, že ak sa tomu bude venovať a zamaká na sebe, tak môže robiť väčšie kroky vpred ako niekto, kto ten talent nemá. Ale mágia alebo prežívanie života nie je súťaž. Väčšinou to býva tak, že ten, čo talent nemá, ale maká na sebe, zájde ďalej ako ten, čo ten talent má a spolieha sa naň. Chvala bohu, ak ten, čo ten talent má na seba aj fakt maká.

A či si žiak hľadá majstra alebo majster žiaka? Nuž obaja hľadajú, ale majster vie nájsť žiaka, s ktorým má zmysel "strácať čas". Žiak také niečo asi nevie vyhodnotiť, lebo si vždy myslí, že "strácať s ním čas" zmysel má.

November 14th, 2018 at 02:35
 8 

Pán kolega, dosť trefne si vystihol opis "dnešnej doby". Na margo posledného odstavca sa mi žiada doplniť taká drobnosť - celý vtip je častokrát aj v tom - vedieť spoznať, rozpoznať, že kedy je človek učený... 😉

November 14th, 2018 at 08:15

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.