19
Aug

Amulet alebo talizman?

   Odoslal Artur a zaradil do Ezoterika, Mágia, Postrehy

Amulety a talizmany sú staré ako ľudstvo samé. Ľudia ich pri sebe nosili zavesené na krku, či ako brošňu na šatách, alebo len tak vo vrecku. Taktiež si ich zvykli umiestňovať aj v príbytkoch. Podobne ako amulet funguje aj talizman. Ten však spravidla nenesie nejaký symbol. Energia talizmanu nepramení zo symboliky, ale získava sa prostredníctvom energetického nabitia. Tým môže byť napríklad prosté darovanie od niekoho milujúceho, niekomu milovanému. Prírodné amulety sú mnohých druhov: drahé kamene, kovy, zuby a pazúry zvierat, kosti, rastliny atď. Umelé amulety, rovnako rozmanité, zahŕňajú náboženské medailóny a malé figúrky. Medzi veriacimi sa predpokladá, že amulety získavajú silu zo svojho spojenia s prírodnými silami, z náboženských združení alebo z toho, že sú vyrobené rituálnym spôsobom v priaznivom čase.

Už neandertálci a iné praveké národy používali pri pohreboch prírodné amulety, a tzv. figúrky Venuše z doby asi 25 000 pred Kristom, môžu patriť medzi prvé amulety vyrobené človekom. Egypťania mali okolo 75 amuletov. Jedným z najbežnejších bol skarabeus, ktorý nosili živí aj mŕtvi. Skarabeus symbolizoval život – možno preto, že tlačil guľu trusu, ktorá bola identifikovaná so slnkom. Verilo sa, že obsahuje vajíčka chrobáka – možno preto, že jeho hieroglyf bol rovnaký ako hieroglyf pre sloveso „stať sa“. Myslelo sa, že obnoví srdce mŕtveho človeka na druhom svete. V Egypte boli magické formulky, ktoré sa pôvodne čítali alebo vpísavali do amuletov, aby im dali väčšiu silu.
Stredoveké kresťanské amulety zahŕňali tradičné relikvie svätých, a taktiež listy, o ktorých sa hovorí, že boli poslané z neba. Medzi Židmi sa príprava amuletov stala rabínskou funkciou. Dnes moslimovia často nosia verše z Koránu, mená Boha alebo súvisiace posvätné čísla v malých taškách. Hebrejci však tento zvyk zavrhovali. Pôvodné amulety sa v dnešnej dobe nosia skôr ako módne doplnky, napríklad náušnice, prstene, retiazky, brošne, atď.

Amulet je predmet, ktorý nositeľa chráni svojou magickou silou pred chorobami, nešťastím alebo zlými magickými silami. V mágii sa talizman využíva na rôzne rituály. Tvarom, materiálom a spracovaním sa podobá amuletu. Najmocnejšie talizmany sú tie, ktoré si vyrobíme samy. Teda amulet slúži na zahnanie zla a zlej energie. Talizman privoláva konkrétnu pozitívnu energiu pre zlepšenie určitej situácie, či šťastie.

Amulety majú všeobecnejšie zameranie ako talizmany a väčšinou ochraňujú pred nebezpečenstvom. Taktiež môžu odháňať choroby či nešťastie. Nosíme ich teda pri sebe na ochranu. Sú pasívne, reagujú len na udalosti v živote svojho majiteľa.
Amulet vo forme vrecúška je zvyčajne vrecúško naplnené bylinami, hlinou (z hrobu) a inými magickými predmetmi podľa uváženia a zámeru. Nabíjanie osobných amuletov a talizmanov sa rieši pri samotnej výrobe, podľa toho na čo ho potrebujeme.
Čo sa týka prírodných drahých kameňov, tak každý jeden vykonáva svoju vlastnú funkciu. Napríklad kameň sokolie oko, chráni pred poškodením a zlým okom. U nás sa to ľudovo nazýva z oču. Je to stav, kedy vám príde zle, kvôli tomu ako sa na vás niekto pozrel. Tento stav sa potom odháňa so zápalkami alebo chlebom za použitia vody a žehnania. Ďalej napríklad taký ružencový kremeň a granát priťahujú lásku, diamant priťahuje bohatstvo a slávu. Časti tela voľne žijúcich zvierat, ako napríklad zub vlka alebo žraloka, pazúry medveďa alebo dravca, majú ochranné vlastnosti.
Bežným amuletom môže byť aj špendlík. Je pripnutý k oblečeniu s ostrým koncom dole. Predpokladá sa, že špendlík chráni pred negatívnou energiou – zlým okom, zlými myšlienkami a podobne. Kolík, podobne ako anténa, zachytáva vibrácie negatívu, neutralizuje ich a nasmeruje ich na zem (zem).
Ďalším bežným amuletom, ktorý si môžeme hocikde všimnúť je červená niť – vhodný amulet pred zlým okom alebo korupciou. Ak skrútime červenú niť z prírodnej vlny a zaviažeme ju okolo zápästia slúži ako amulet. Pri tejto forme ochrany je dobre vyrieknuť aj kliatbu alebo nejakú vlastnú afirmáciu na ochranu. Napríklad ako túto „Pevne zaviažem niť, zakrútim ju s farbou červenou, je to moja ochrana, ktorá vráti útok a zbaví ma problémov. Slovo je silné, ako silná niť, šťastie je blízko, problémy sú ďaleko. Amen“.
Podobným spôsobom si môžete urobiť amulet aj z vášho trička. Ráno si ho oblečieme naruby a potom už len vyriekneme kliatbu alebo afirmáciu: „Toto tričko naruby, vráti späť všetky negatívne vibrácie a neduhy.“

Tento príspevok bol odoslaný v Sobota, August 19th, 2023 o 14:06 a je zaradený pod Ezoterika, Mágia, Postrehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

Jeden komentár

 1 

Zaujímavo si, kolega Artur, spracoval túto tému.

August 27th, 2023 at 14:04

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.