V našom fóre sa rozbehla celkom pekná diskusia, ohľadne vedomého snívania. Vedomé snívanie (lucidné, bdelé, jasné snívanie) je uvedomovanie si stavu snenia. Zjednodušene povedané, keď vám uprostred sna konečne svitne, že je to len sen. V tom okamžiku ste už len malý krôčik od toho, aby ste daný sen začali kontrolovať.

Čo presne kontrola snu znamená? Predstavte si, že ste režisér, strihač a scenárista v jednej osobe a Váš sen je veľké štúdio, v ktorom ste práve VY kráľom. Možnosti sú nedozierne.

Žena v červenomUrčite si nejeden chlap spomenie na túto scénu z filmu MATRIX. Je to v celku úvod do matrixu, takzvaný LOADER. Je to tréningové prostredie, v ktorom sa NEO učí, ako to v “skutočnom” matrixe funguje, aké sú pravidlá. Jednotlivé pravidlá, si môže odskúšať bez vačších následkov.

Predstavte si, že podobnú možnosť máte aj VY. Vo svojej hlave. Doba spánku nie je vôbec tak monotónna, ako by sa mnohým zdalo. V priebehu spánku prechádza naše telo tzv. spánkovými cyklami. Počas osemihodinového spánku (už dávno som také čosi nezažil) zažíva dospelý človek priemerne 4 až 5 spánkových cyklov. Každý cyklus trvá 90 až 110 minút a skladá sa z piatich rôznych fáz.

Platí pri tom nasledujúce:

  • Žiadny dvaja ľudia nemajú rovnaké spánkové cykly a nikdo nemá rovnaký cyklus dvakrát.
  • Spánkový cyklus môžu ovlivniť napr. spôsob stravovania, lieky, drogy, alkohol, stres, spánkové poruchy, nedostatok spánku a iné.
  • Vliv môže mať aj vek a pohlavie. Ženy majú sklon spáť tvrdšie než muži a čím sme starší, tím spíme nekľudnejšie.

Typický spánkový cyklus má päť fází a trvá 90 až 110 minut.

  • V prvnej fáze spánkového cyklu spíme ľahko.
  • Ve druhej fáze sa spánok postupne prehlubuje.
  • Ve fázach 3 a 4 , ktoré sú známé tiež jako delta spánok, je náš spánok nejhlbší a naše telo sa v tejto dobe najviac regeneruje, nakoľko dochádza k minimalizácii prenosov inicializujúcich svalstvo.
  • Piata fáza, známa tiež ako REM (rapid eye movement) spánok, sa prejevuje badateľnými fyziologickými zmenami ako sú zrýchlené dýchanie, zvýšená činnosť mozgu, rýchlé pohyby očí a uvolnenosť svalstva. Počas REM spánku sa ľudom snívajú sny. A práve táto fáza cyklov je naším cieľom.

V prvej tretine noci trvá delta fáza spánku podstatne dhlšie ako REM fáza spánku. Postupne sa však delta fáza skracuje a REM fáza predlžuje. V poslednej tretine noci se delta fáza poväčšinou úplne vytráca. Toto je dôvod toho, prečo sa Vám stáva, že keď sa zobudíte nad ránom, väčšinou si pamäte svoj sen. Keď k tomu však dôjde v prvých dvoch tretinách, väčšinou sa Vám to nepodarí.

Počas noci snívame niekoľko snov. Stáva sa, že jeden sen prechádza skokom do úplne iného deja, teda iného sna. Stáva sa to v prípade, že počas REM fázy dôjde k vonkajšiemu stimulu, ktorý spôsobí podvedomú zmenu deja.

Už určite tušíte, kam mierim…

Pokračovanie čoskoro.

Tagy: , ,

Tento príspevok bol odoslaný v Utorok, Január 16th, 2007 o 21:19 a je zaradený pod Ezoterika, Postrehy. Môžete sledovať akékoľvek reakcie cez RSS 2.0 feed. Môžete zanechať reakciu, alebo spätná odkaz - trackback z Vašej strány.

3 komentárov

 1 

Velmi pekne napisane a zrozumitelne vysvetlene. Pre mna je sen kazdodenna praca. U mna dochadza k tomu ze v dobe spania je to co volame sen v podstate ukazka toho co sa stane na druhi den alebo v blizkej buducnosti. Nie je to vzdy presne. Da sa to rozdelit na dve podskupiny.
1. V tom co vydim je presna ukazka toho co pride a tak ako to pride. cely dej je totozny s realitov ktora sa odohra .
2. V tom co vydim je splet reality a fantazie. Tu sa ucim roupoznavat co je realita a co je fantazia. Su urcite spojitosti ked trebarz nieco prezivam vo sne , vtedy uz viem ze sa jedna o sen ktory ma na nieco upozornuje. je tam urcity dej je jedno aky podstatne su pre mna pocty k urcitym sekvenciam. Tieto sekvencie si ukladam do pameti a na druhy den pozorujem udalosti ktore prichadzaju . Pomocov tohoto si viem priradit urcite sekvencie co znamenaju a co je fantazia.

samozrejme to co vydime v sne pokial nas na nieco upozornuje nejedna sa o dej ktroy je namenny . Alebo aj pokial sa danna situacia ma stat vieme sa pripravit pomocov tohoto na eliminovanie skod .

Február 5th, 2007 at 11:11
 2 

Dobre napisany clanok. Vidno, ze autor "netara zo sna" ale ze stym ma skusenosti. Neznasam clanky v ktorych citit nasprtanost a ziadnu vlastnu
skusenost 😀

Apríl 13th, 2007 at 22:28
 3 

...veľmi super článok...pekne 🙂

Január 27th, 2010 at 13:33

Zanechajte reakciu

Musíte byť prihlásený aby ste mohli komentovať.